Úvod [Recenzia] HTC One: Kráska navonok, zviera vo vnútri

[Recenzia] HTC One: Kráska navonok, zviera vo vnútri

htcone18-1020

Po dlhom meškaní sa HTC One konečne dostal aj do našich rúk a tak je čas preveriť, čo najnovšia vlajková loď od HTC dokáže a či to spoločnosti pomôže v nekončiacich finančných problémoch spojených so slabými predajmi.

Android trh sa mení na nepoznanie. Doteraz ním zúrila vojna, v ktorej sa výrobcovia snažili vyrobiť čo najvýkonnejší smartphone, poprípade tablet. Dnes je situácia iná, táto vojna sa zmenila na vojnu marketingových oddelení, v ktorej Samsung vyhráva a HTC nie. Taiwanská spoločnosť sa však naučila niekoľko veľmi podstatných vecí, ktoré zakomponovala do svojej novej vlajkovej lodi, HTC One.

HTC bol v podobnej situácii už minulý rok, keď predstavili HTC One X. Najvýkonnejšie zariadenie s jednoliatym telom, ktoré im malo zabezpečiť prvenstvo. Bohužiaľ sa tak nestalo a Galaxy S III z neho narobil rešeto. Tento rok si je Peter Chou dobre vedomý toho, že ide do tuhého a ak neuspejú, budú mať veľké problémy.

HTC One je v čase písania tejto recenzie dostupný len od jedného operátora (Orange) za cenu, ktorá mnohým z nás vyvolala nevoľnosť. Nič to nemení na fakte, že úspech HTC One nezáleží na slovenskom trhu. Záleží to na osobnosti a sexepíle samotného zariadenia. HTC One z letákov, posterov a samotných pultov vyčnieva podobne ako Zdeno Chára v skupinke detí v materskej škole. Hovorím o jeho jednoliatom tele z hliníka a samozrejme o predných reproduktoroch, ktoré si úprimne všetci všimneme ako prvé. A viete ako hovorí, prvý dojem dokážete spraviť len raz a HTC One je v tom preborníkom. Celé tieto kecy o tom, ako vyčnieva z davu by boli úplne zbytočné, ak by sa pod pekným obalom skrývalo zhnité ovocie. To však rozhodne nie je prípad tohto smartphonu. V HTC sa posnažili a do ich novinky vložili niekoľko inovácií, o ktorých si porozprávame v recenzii.

Dizajn HTC: Od výborného k ešte lepšiemu

htcone5
Dizajn smartphonov je ošemetná vec. Niekomu sa páči plast, niekomu sa páči sklo a niekto preferuje pevnosť kovu. Za posledné dva roky mi rukami prešlo veľa rôznych smartphonov a väčšina z nich v ruke pôsobila úplne rovnako. Zanechalo to na mne pocit, akoby som si sadol do Opel Astra z roku 1994, o ničom, nudne, čo zapríčinilo, že som ostal bez akejkoľvek chuti ho opäť chytiť a začať na ňom niečo robiť.

Tento pocit sa naposledy zmenil, keď sa mi do rúk dostal Nexus 4. Pristihol som sa pri tom, ako telefón len držím bez toho aby som na ňom čokoľvek robil. Možno si myslíte, že som tak trochu narušený a možno máte pravdu. Nič to však nemení na tom, že ten pocit bol jednoducho lepší a veľakrát sa mi zdá, že tento pocit funguje podobne ako naše pudy, ktoré nevieme ovplyvniť.

Potom sa mi však do rúk dostal HTC One. Jeho špecifikáciu som čítal niekoľkokrát, dokonca som pozeral video z jeho výroby a videl som ako je jeho jednoliate telo kúsok po kúsku vytvarované z jednej tehličky hliníka. Všetko sa to však premietlo do skutočnosti, keď som zariadenie prvýkrát vybral z krabičky. Až potom si uvedomíte o čom všetci recenzenti rozprávajú a prečo ho vychvaľujú.

htcone7 htcone8 htcone9

Na prvý pohľad môže vyzerať chladno s množstvom precízne vytvarovaných línií a pri výške viac než dvanásť centimetrov ide o skutočne veľký (vysoký) smartphone. Hneď ako ho chytíte do ruky však zistíte, že HTC One sa drží veľmi pohodlne. Môže za to zakrivená zadná strana zariadenia, vďaka ktorej sa pohodlne usadí vo Vašej dlani. Nie len to, no hrany smartphonu sa zbiehajú dokopy a tak Vás nič netlačí. HTC One však nie je perfektný, mne osobne vadí niekoľko vecí. Prvou je fakt, že tlačidlo na zapínanie a vypínanie je príliš ďaleko a vypnúť, či zapnúť ho je niekedy problém a to nehovorím o tom, že mám niekedy pocit, že sa tlačidlo prepadne a telefón už nezapnem. Odozva pri jeho stlačení je niekedy tak slabá, že ani necítim, či som ho zapol alebo nie. Druhá vec, ktorá mi nevyhovuje je umiestnenie tlačidlo „Domov“, ktoré sa nachádza na spodnej strane vpravo. Jeho stlačenie jednou rukou môže byť niekedy nebezpečné (nie pre Vás, pre zariadenie). Po chvíli používania však nebudete mať problém ani s tým. Musím sa priznať, že sa mi podarila nepekná vec a to taká, že mi HTC One spadol. Našťastie nespadol na betón ani asfalt, no na plávajúcu podlahu. Pri Nexus 4, ktorý bežne používam by som už volal kňaza, no HTC One to prežil bez jediného škrabanca. Palec hore pre One, palec dole pre mňa.

Hrany smartphonu sú potiahnuté polykarbonátom, ktorý vytvára celkom zvláštny pocit ‚tepla‘, resp. ‚menšej zimy‘ keď zariadenie chytíte po dlhšej dobe nečinnosti. V spomínanej polykarbonátovej vrstve sú zapustené všetky ovládacie hardwarové prvky. Na vrchnej strane je spomínané tlačidlo pre vypnutie a zapnutie a hneď vedľa neho je vstup pre slúchadlá. Na pravej strane nájdete jedinú vec a tou je ovládanie hlasitosti, ktoré je opäť z hliníka a so zaujímavým kruhovým vzorom. Spodná strana je taktiež veľmi jednoduchá, keďže na nej nájdete len jeden otvor, ktorý slúži ako microUSB a microHDMI port. To nás privádza k poslednej zastávke a tou je ľavá strana na ktorej nájdete už len otvor pre microSIM, ktorý otvoríte len pomocou priloženého príslušenstva, poprípade pomocou ostrého predmetu.

htcone11

Najzaujímavejšou časťou HTC One je bezpochyby jeho 4.7 palcový displej s rozlíšením 1920 x 1080 (468 ppi), ktorý je najostrejší displej, aký som kedy videl. Nemalo by Vás teda prekvapiť, keď poviem, že farby, hlavne ich vyváženie (ktoré sa s Xperia Z mimochodom vôbec nedá porovnať), ostrosť a dokonca aj čierna farba je nádherne…čierna, nehovoriac o pozorovacích uhloch, ktoré sú jedny z najlepších aké som videl. HTC One som si položil na hruď keď som ležal v posteli a bez akýchkoľvek problémov som mohol pozerať posledný diel Game of Thrones. Pri viditeľnosti na priamom slnku je to s displejmi na smartphonoch vždy rovnaké. Je to hrozné, no tu sa môj názor s názormi niektorých ľudí o displeji HTC One nezhoduje. One má rozhodne lepšiu viditeľnosť, než HTC One X, či Nexus 4 a to ani nejdem spomínať AMOLED, či Super AMOLED displeje, keďže tie majú so slnkom oveľa väčší problém.

Jedna vec sa mi však na HTC páči viac, než pri akomkoľvek inom výrobcovi. Hovorím o ich automatickom nastavení jasu, ktoré som spomínal už minulý rok pri HTC One X. Neviem čím to je, no spomedzi najväčších výrobcov, vrátane Sony, Samsung, či LG som najviac spokojný s automatickým nastavením na HTC a to už od čias spomínaného HTC One X. Okrem toho One používa akési automatické nastavenie kontrastu, ktoré sa nedá vypnúť. Za úlohu má znížiť jas, no zachovať rovnako dobrú viditeľnosť. Ako príklad si môžete zobrať čítanie e-knihy, kde HTC One zníži jas, no zvýši kontrast a tak bude biela belšia a škvŕn a špiny sa zbavíš. Jaj, to je z iného súdka, myslel som samozrejme na vylepšenú čitateľnosť.

htcone51 htcone52 htcone53 htcone54

Keď sa už bavíme o hardwarovom vybavení mám aj jeden postreh, v ktorom musím HTC pokarhať a vyfarbiť mu jeden lístok na kvietku šikovnosti alebo hanby na čierno. Hovorím o LED dióde, ktorá sa spúšťa pri novom upozornení. Nie som si celkom istý prečo, no sťažnosti na tento nedostatok, ktorý sme nie len my komentovali už pri HTC One X sa objavil znovu aj na HTC One. Svetielko je zapustené v jednej z dierok vrchného reproduktora, no je tak malé, že niekedy (hlavne vonku) nebudete schopní rýchlo povedať, či máte notifikáciu alebo nie.

Reproduktory v podaní BoomSound

htcone6

Zážitok z HTC One by nebol taký pôsobivý, ak by sme do rovnice nepridali aj zvuk, o ktorý sa starajú stereo reproduktory umiestnené na vrchnej a spodnej časti displeja. To z One robia skvelú voľbu pre všetkých, ktorí radi pozerajú filmy, počúvajú hudbu, či hrajú hry bez slúchadiel. Konečne som narazil na smartphone, pri ktorom nemám pocit, že zvuk vychádza z prahistorickej jaskyne, v ktorej na pár jednoduchých nástrojov trieska banda našich predchodcov. Okrem toho samotnej kvalite pridáva software v podobe Beats, ktorý (či mi už veríte alebo nie) zlepšuje kvalitu a pridáva basy. Aj napriek marketingovému názvu, ktorý sa mi nepáči sú reproduktory v porovnaní s ostatnými reproduktormi na smartphonoch úžasné. Sú dokonca lepšie, než na Nexus 10, ktorý má taktiež reproduktory smerujúce k používateľovi. Pre porovnanie som nahral prehrávanie jednej skladby na štyroch smartphonoch. Zvrchu teda HTC One, HTC One X, Nexus 4 a Galaxy S III. Vzdialenosť od mikrofónu bola vždy rovnaká a reproduktory, ktoré prehrávali hudbu vždy smerovali k mikrofónu.

[soundcloud url=“http://api.soundcloud.com/tracks/90971037″ params=““ width=“ 100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

[soundcloud url=“http://api.soundcloud.com/tracks/90971523″ params=““ width=“ 100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

[soundcloud url=“http://api.soundcloud.com/tracks/90972124″ params=““ width=“ 100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

[soundcloud url=“http://api.soundcloud.com/tracks/90972694″ params=““ width=“ 100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Originál

[soundcloud url=“http://api.soundcloud.com/tracks/52711739″ params=““ width=“ 100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

HTC zariadenia majú narozdiel od Samsungu jednu obrovskú (ne)výhodu. Majú tzv. prémiové spracovanie, ktoré sa mi páči a ktoré pri smartphonoch doslova vyhľadávam. Ak by som mal na výber plastové zariadenie a zariadenie z hliníka, vybral by som si hliník.

Fotoaparát alá Ultrapixely

htcone6-7
IMAG0040 IMAG0043 IMAG0045 IMAG0046

Keď HTC predstavoval svoju vlajkovú loď, osobne som čakal kvalitný hardware a to bolo všetko. Ostal som teda prekvapený, keď predstavili spomínaný kvalitný hardware, no zároveň predstavili aj nový „typ“ fotoaparátu, ktorý môže rozhodnúť o tom, či bude zariadenie úspešné alebo nie.

Ako už nadpis napovedá, ide o „Ultrapixelový fotoaparát,“ a aj keď ide len o marketingový názov, HTC sa skutočne snaží priniesť niečo nové, minimálne nový prístup k zaužívanému fotoaparátu. Čo HTC na svojej prezentácii nespomenul je fakt, že jeho ultrapixelový fotoaparát má v skutočnosti „len“ 4 megapixely. Slovo „len“ je v úvodzovkách preto, že počet megapixelov je vo svete fotoaparátov často ak nie vždy preceňovaný. Namiesto toho, aby HTC One súťažil s Galaxy S4, či Xperia Z s ich 13.1 MPx fotoaparátmi, prináša niečo nové a to sa cení.

IMAG0137 IMAG0138 IMAG0141

Cení sa aj to, že 4 megapixelový fotoaparát používa väčšie pixely, ktoré podľa slov HTC prepustia až trikrát viac svetla, než pixely, ktoré používajú ostatné smartphony, čo by malo zaručiť krajšie fotky v zhoršených svetelných podmienkach. A viete čo? Ono to skutočne funguje.

Fotoaparát na HTC One je schopný zachytiť naozaj krásne momenty. Len pomocou menenia rôznych módov v aplikácii sa mi podarilo zachytiť niekoľko veľmi pekných snímkov, ktoré sa môžu porovnávať aj s fotoaparátmi, ktoré sú len…fotoaparátmi. Nebudem veľmi zachádzať do špecifikácií fotoaparátu, keďže tí z Vás, ktorí sa do toho rozumiete viac ste si to už pravdepodobne našli a pre tých z Vás, ktorí nevedia čo to je ISO, či rýchlosť uzávierky to nie je príliš podstatné.

HTC One disponuje vďaka jeho ultrapixelovému fotoaparátu nevídanou schopnosťou fotenia v takmer alebo v úplnej tme. Je to veľká výhoda a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým dôvodom je fakt, že 4 megapixelová fotografia je menšia, než 13.1 megapixelová fotografia a tak nastáva rýchlejšie spracovanie, rýchlejšie nahranie na sociálne siete a celkovo je aplikácia fotoaparátu oveľa svižnejšia. Viac o ňom však až v sekcii ‚software‘.

IMAG0062 IMAG0096 IMAG0127 IMAG0145_ZOE006_SHOT IMAG0148_ZOE006_SHOT

Nahrávanie videa je pomocou One prijateľné. Nečakajte však kvalitu zrkadlovky, stále sa bavíme o smartphone. Bez väčších problémov si však nahráte 1080p video, ktoré je jasné, farebné a bez akýchkoľvek zádrheľov, dokonca aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Automatické zostrovanie je občas neisté, no po poslednej aktualizácii, ktorá mimochodom prebehla takmer okamžite po spustení zariadenia sa razantne zlepšilo.

[fve]http://youtu.be/ongJ0U8keuM[/fve]

Jediná skutočne negatívna vlastnosť fotoaparátu na HTC One je jeho HDR funkcionalita. Takmer všetko, čo som vyfotil malo nezáživné farby a celá fotografia bola až prijasná, dokonca sa mi zdalo, že celé HDR je pokazené, resp. vôbec nefunguje tak, ako by malo. Okrem toho je fotoaparát na HTC One citlivý na odtlačky prstov a rôzne nečistoty, ktoré budete musieť očistiť vždy, keď ho vytiahnete z vrecka.

Celkovo je však fotoaparát na HTC One ten najlepší, ktorý si na smartphone môžete želať a viete prečo? Pretože ponúka slušné výsledky v takmer akomkoľvek prostredí, či fotíte počas slnečného dňa alebo v tmavej reštaurácii. Som presvedčený o tom, že Galaxy S4 bude mať možno ostrejšie fotky počas dňa, no vo večerných hodinách mu bude chýbať „ulrapixelové“ čaro fotoaparátu na One.

[nggallery id=296]

Výkon, výkon, výkon

htcone6-5

Som si celkom istý, že HTC One disponuje aj tým, čo nie je napísané v špecifikáciách, keďže zatiaľ som v ňom našiel všetko, čo som hľadal. Okrem toho sa jednalo výlučne o high-end špecifikácie. Veď si to zhodnoťte sami, do relatívne malého tela HTC nabalilo najnovší Snapdragon 600 nataktovaný na 1.7GHz, ktorý je zodpovedný za viac výkonu, než využijete (aspoň v blízkej budúcnosti), 2GB RAM pre rýchle prechody a plynulý chod aplikácií a výkonný grafický čip. Aby toho nebolo málo, zariadenie je vybavené všetkými najnovšími funkciami, vrátane Bluetooth 4.0, NFC, nechýba ani Wi-Fi, DLNA, Miracast, akcelerometer, gyroskop, GPS a dokonca aj InfraRed pre ovládanie televízie, ktorý je zabudovaný tlačidla pre vypínanie a zapínanie.

htconesense5-10 htconesense5-11 htconesense5-15

Pri testovaní som na HTC One spustil niekoľko benchmarkov, ktoré zariadenie poriadne potrápili. Prvým na rade bol starý známy Quadrant, v ktorom sa HTC One podarilo dosiahnuť krásnych 12,205 bodov, čo je takmer dvakrát viac, než zariadenia, ktoré boli predstavené len pre niekoľkými mesiacmi.

V testovaní som pokračoval samozrejme aj pomocou iných benchmarkov. Aplikácia AnTuTu zahlásila 23,705 bodov, zatiaľ čo graficky orientovaný benchmark 3D Mark vypočítal 11,348 bodov v normálnej verzii Ice Storm a 6,673 bodov v jej extrémnej verzii.

Čo to celé znamená? Znamená to jednu dôležitú vec a to takú, že na HTC One som doposiaľ nezaznamenal jediné zaseknutie, dokonca ani s deviatimi spustenými aplikáciami. Čo sa týka hraní graficky náročných hier, zahral som si už tradičný Asphalt 7 a Real Racing 3. Obe hry bežali absolútne plynulo a v kombinácii s BoomSound som z nich mal parádny zážitok, čo sa s hraním na Nexus 4 ani nedá porovnať. Celkovo je výkon HTC One bezchybný (v dobe testovania).

Software

Telefonovanie a SMSkovanie

htconesense5-16 htconesense5-17 htconesense5-18 htconesense5-19 htconesense5-22

Začnem tým najpodstatnejším, keďže telefón si koniec koncov kupujeme na to, aby sme sa z neho dovolali alebo niekomu poslali SMSku. Za posledných pár dní testovania som uskutočnil niekoľko hovorov na rôzne zariadenia vrátane HTC One X, Galaxy S3, či Nexus 4 a HTC One vždy znel o niečo lepšie, než spomínané zariadenia. Okrem toho som mal väčšinou lepší signál než s akýmkoľvek iným smartphonom, ktorý som bežne používal, to však samozrejme neznamená, že má najlepší signál.

Základné prostredie Sense 5

htconesense5-6 htconesense5-1 htconesense5-3 htconesense5-34

HTC Sense je dobre známe používateľské prostredie, ktoré fanúšikov Androidu rozdelilo na dva hlavné tábory. Tých, ktorí ho majú radi a používanie svojho smartphonu si bez neho nevedia predstaviť a tých, ktorým jednoducho prekáža.

Taiwanci aj naďalej pokračujú v snahe priblížiť svoj Sense čo najbližšie k stock Android, no zároveň si zanechať svoj špecifický ‚podpis,‘ ktorý HTC zariadenia odlišuje od ostatných. HTC Sense 5.0 je k tomu opäť o krok bližšie s jeho minimalistickým dizajnom.

Začnem pekne od začiatku, lockscreenom, ktorý na Vás vykukne hneď po tom ako zapnete zariadenie (ak je zariadenie vypnuté úplne, jeho zapnutie vďaka Fast boot trvá len 5 sekúnd, naozaj, neklamem). Na vrchnej strane nájdeme našu obľúbenú stavovú lištu, s informáciami o čase a batérii. Väčšina je však tvorená tapetou s veľkými hodinami a plochou ikonkou počasia, ktorá je ďalším dôkazom toho, že HTC sa snažil Sense 5 spraviť čo najviac minimalistickým. Na spodnej strane už nájdeme klasickú lištu s ikonkami aplikácií, ktoré spustíme jednoduchým potiahnutím nahor.

htcone17

Lockscreen si môžete upraviť podľa svojej potreby. Na výber máte niekoľko možností, ktoré (aspoň zatiaľ) nahrádzajú chýbajúce lockscreen widgety, ktoré sa objavili až vo verzii Android 4.2. Navoliť si teda môžete už spomínaný lockscreen na ktorom nájdete len hodiny a počasie, lockscreen zameraný na produktivitu (neprečítané správy, emaily a stretnutia z kalendára), fotoalbum, či dokonca prehrávač hudby.

Odomknutie lockscreenu nás privádza na homescreen, ktorý veľa ľudí môže vystrašiť ba dokonca odradiť. Ubezpečujem Vás, nie je čoho sa báť. Po odomknutí sa dostanete priamo do novej funkcie HTC Sense 5, ktorá sa volá BlinkFeed. Ide o RSS čítačku, ktorá v chronologickom poradí zobrazuje najnovšie články z Vami vybraných zdrojov. Najradšej by som bol, ak by to tam nebolo alebo ak by sa to dalo aspoň úplne vypnúť, no to bohužiaľ nie je prípad tejto (ne)zaujímavej novinky. Som presvedčený, že pomocou kombinácie poriadneho widgetu kvalitnej RSS čítačky a widgetu Twitteru by som dosiahol lepšie výsledky.

htconesense5-4 htconesense5-5 htconesense5-40 htconesense5-42

Tu však musím upozorniť na fakt, že táto „domovská obrazovka“ v podobe BlinkFeedu sa dá zmeniť na klasickú domovskú obrazovku a aj keď ju stále budete musieť mať zapnutú, tak sa ňu aspoň nedostanete okamžite po stlačení tlačidla „Domov.“

Keď sa už bavíme o tlačidle „Domov“ nedá mi nespomenúť ako vlastne funguje a čo sa na ňom zmenilo. Keďže chýba tretie tlačidlo, ktoré by fungovalo ako tlačidlo pre zapnutie „mutltasking“ okienka, budete si musieť vystačiť s tlačidlom Domov. Po dvoch tapnutiach sa Vám zobrazí prehľad spustených aplikácií a keď tlačidlo podržíte, spustí sa Google Now.

Chýbať samozrejme nemôže ani prehľad všetkých nainštalovaných aplikácií, ktorý po prvotnom spustení taktiež nedáva žiaden zmysel (naozaj neviem aký problém majú v HTC ale usporiadanie 3 x 3 na 4.7 palcovom 1080p smartphone je smiešne). Našťastie sa to dá zmeniť na rozloženie 4 x 5, ktoré oveľa lepšie, vidíte viac ikoniek a tým pádom máte väčší prehľad.

htcone6-1 htcone6-2 htcone6-3

To isté platí o zoradení aplikácií, ktoré spočiatku veľmi nedávalo zmysel. Na výber máte tri možnosti – abecedné (čo dáva zmysel), najnovšie nainštalované (čo taktiež dáva zmysel) a vlastné (ktoré nedáva zmysel, no použili ho ako predvolené nastavenie).

Aktuálna cena HTC One v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Nedá mi nespomenúť jednu vec, ktorá ma tak trochu zaskočila a dokonca som musel použiť Google aby som prišiel na to, ako tento problém vyriešiť. Situácia sa mala tak, že som zo spodnej lišty chcel odstrániť ikonku základného prehliadača a nahradiť som ju chcel ikonkou Chrome pre Android. Vždy keď som však ikonku presunul do koša alebo na plochu, sa jednoducho zduplikovala. Ostala aj v lište, aj na ploche. Bolo to zvláštne, tak som na ňu presunul aj ikonku Chrome a tak, ako by ste čakali, vytvoril sa mi priečinok. Tento priečinok sa však správal úplne rovnako, to znamená, že ak som ho presunul do koša, tak sa nič nestalo a keď som ho presunul na plochu, zduplikoval sa. Po rýchlom vygooglení som prišiel na to, že ak chcete z lišty odstrániť akúkoľvek ikonku, musíte si otvoriť prehľad všetkých aplikácií a tam ju vyhodiť. Skutočne netuším, čo preblyslo mysľou softwarového inžiniera HTC, keď to navrhol, no dávajte si na to pozor.

htconesense5-50 htconesense5-51 htconesense5-52 htconesense5-53 htconesense5-54 htconesense5-55 htconesense5-56

HTC konečne, vďaka bohu, chvalabohu a ešte raz vďaka bohu konečne zmenil to, ako zobrazuje všetky spustené aplikácie. Namiesto skutočne stupídneho spôsobu aký môžete vidieť na HTC One, One X+, One S (a všetkých novších smartphonoch) ich zobrazí ako kartičky v rozložení 3 x 3, ktoré môžete jednoducho odstrániť odswipovaním a tým zatvoríte aj danú aplikáciu. Keď sme už pri otvorených aplikáciách, veľa z Vás sa ma pýtalo, či aj naďalej pretrváva problém pri multitaskingu a to ten, že ak máte otvorených niekoľko aplikácií naraz, tak pri prepnutí na druhú aplikáciu, sa akoby obnoví, resp. načíta odznovu. Som veľmi rád, že môžem napísať, že HTC One týmto problémom netrpí.

Notifikačná lišta je taká, akú by ste čakali. Keďže HTC One zatiaľ nebeží pod Android 4.2, rýchle nastavenia nie sú k dispozícii. V hornom pravom rohu však nájdete ikonku nastavení. Okrem toho je prítomné aj zapnutie/vypnutie nastavenia pre šetrenie energie, ktoré sa nedá odstrániť.

Galéria

htcone24

Aplikácia galérie v HTC Sense 5 prešla niekoľkými zmenami, o ktorých sa oplatí čo to napísať. Prvou veľkou zmenou je pridanie funkcionality „Video highlight“ (bohužiaľ na UK verzii HTC One nie je slovenčina). Základné nastavenie galérie všetky Vaše fotky a videá kategorizuje podľa času (väčšinou podľa dní). Aj keď bude toto nastavenie pre väčšinu z Vás otravné, tak má aj svoje výhody. Táto výhoda je krátky, 30 sekundový klip, ktorý spojí až 13 fotografií a Zoe sa vytvorí automaticky, no môžete ho zmeniť. Chýbať v ňom nebude ani pesnička. Pre bežného používateľa je to niečo, čo ho rozhodne ohúri. Tento klip môže okrem iného zdieľať na všetky väčšie sociálne siete alebo pomocou HTC Share.

>>>Ukážka HTC Zoe na HTC Share<<<

Možno sa pýtate, že čo vlastne je ten HTC Share. Ide o službu, vďaka ktorej môžete na servery HTC nahrať Vašu galériu, resp. najzaujímavejšie obrázky a Zoe (spojené do videa). Galéria, ktorú tam nahráte má však životnosť len 180 dní a potom sa vymaže.

Fotoaparát

fotak1 fotak2 fotak3 fotak4

Aplikácia fotoaparátu je opäť ladená do minimalistického dizajnu. Na pravej, alebo spodnej časti (podľa toho ako držíte smartphone) máte základné ovládanie, spúšť a prepnutie do video módu, ako aj výber efektov a rýchly prístup do galérie. Na opačne strane v strede je ikonka, pomocou ktorej si fotoaparát môžete prepnúť do módu Zoe. HTC Zoe je novinka, ktorá bola predstavená spolu s HTC One. Ak poznáte Vine, tak je to niečo veľmi podobné, akurát o niečo lepšie (subjektívne). Namiesto jednej fotky sa natočí aj krátky klip (ktorý sa začne nahrávať sekundu pred tým ako chcete niečo odfotiť), z ktorého si taktiež môžete vybrať záber a tak Vám neujde žiaden dôležitý moment, poprípade sa vyhnete situácii kde niekto žmurkne.

Okrem toho chválim, že všetky nastavenia boli skryté „pod tri bodky,“ ktoré nájdete v jednom z rohov. V nastaveniach nájdete prepnutie medzi hlavným a predným fotoaparátom (prepnúť sa dá mimochodom aj odswipovaním), či mód fotenia – scéna, noc a HDR. Scén je na výber hneď niekoľko. Spomeniem napríklad portrét, krajinka, text, či makro.

Ako som už spomenul, keďže fotky nemajú zbytočne veľa megapixelov, celá aplikácia je rýchlejšia než v akomkoľvek inom smartphone a rýchlejšie je napríklad aj aplikovanie filtrov.

Zvyšok aplikácií

htcone6-8

HTC prerobil takmer všetky aplikácie. Príkladom je klávesnica, ktorá prešla veľkým faceliftom. Za seba môžem povedať, že sa mi spomedzi všetkých základných klávesníc páči najviac, no aj napriek tomu som po piatich minútach zamieril do Google Play a stiahol si SwiftKey (bez nej to už bohužiaľ nejde).

Screenshot_2013-05-02-13-19-50 Screenshot_2013-05-02-13-22-18 Screenshot_2013-05-02-13-24-23 Screenshot_2013-05-02-13-26-42 Screenshot_2013-05-02-13-27-33

Spomenúť musím aj ovládanie TV pomocou IR Blasteru. Mám z toho zmiešané pocity a to z toho dôvodu, že to aspoň u mňa nefungovalo úplne bez problémov. TV od Samsungu sa zapla bez problémov, fungovalo aj prepínanie kanálov, no set top box od UPC, ktorý vyrába Philips sa už bohužiaľ ovládať nedal. Je dosť možné, že to je tým, že mám britský model HTC One, no nefungovalo ani manuálne nastavenie ovládača, čo je veľká škoda.

Zabudnúť tentokrát nemôžem ani na aplikáciu FM rádia, ktorým HTC One narozdiel od Galaxy S4 disponuje. Podľa našej ankety to pre mnohých z Vás nie je žiaden problém, no našli sa aj desiatky ľudí, ktorí si bez FM rádia svoj každodenný život nevedia predstaviť. Aplikácia je jednoduchá, rádia smartphone našiel bez väčších problémov a príjem bol taktiež veľmi dobrý.

Výdrž batérie

htconesense5-29 htconesense5-30 htconesense5-31

HTC One ponúka veľa zaujímavých funkcií, ktoré sú poháňané jednou z najvýkonnejších hardwarových zostáv vo svete smartphonov. Čo to znamená? Znamená to fakt, že ak chcete HTC One využívať naplno (tým myslím skutočne naplno), pripravte sa, že Vám displej zhasne po niekoľkých hodinách. Ak však budete telefón používať normálne, dovolím si tvrdiť, že tak, ako väčšina ľudí, nemáte sa čoho báť.

Pri dni, ktorý som strávil benchmarkovaním, vypaľovaním BoomSound, fotením, natáčaním videa a hraním hier som telefón nabíjal dvakrát za deň. Ak som smartphone používal úplne bežne, čo znamená, že som z neho 4-5 krát zavolal, poslal niekoľko sto správ (SMS, WhatsApp, Google Talk, Emaily), zatiaľ čo som mal zapnutú Wi-Fi a mimo domu 3G pripojenie som telefón zapojil na nabíjačku okolo deviatej večer s 10% batérie.

Batéria na HTC One by sa dala opísať ako adekvátna. Prirovnal by som ju k výdrži na HTC One X+, ktorý sme recenzovali pred pár mesiacmi a tak by ste s jej výdržou nemali mať problém. Ak však chcete telefón používať namiesto PC, televízie a rádia, tak sa pripravte na nutnosť nabíjať aj dvakrát.

Verdikt

htcone4

Ak ste sa dostali až na koniec tejto recenzie, tak pravdepodobne viete, ako veľmi sa mi HTC One páči a hneď Vám poviem prečo tomu tak je. Ak by som mal akékoľvek zariadenie hodnotiť len na základe obmedzeného počtu faktorov, akými môže byť konštrukcia alebo software, HTC One by pravdepodobne vyhral len v tej konštrukcii.

Ide však o kombináciu všetkého, v čom je HTC One dobrý. Nie je v nich najlepší (až na konštrukciu), no vo všetkých je nadpriemerný a to z neho robí zariadenie, ktoré sa oplatí vlastniť. Je jasné, že ak chcete fotografovať na poloprofesionálnej úrovni, tak si nekúpite smartphone ale zrkadlovku. To isté platí o výdrži batérie. Ak potrebujete telefón, ktorý Vám vydrží tri mesiace, kúpte si desať ročnú Nokiu 3310.

Ak však chcete kombináciu nádherného dizajnu, schopného softwaru (aj keď stock Android by bol neporovnateľne lepší) a hardwarovej špecifikácie, ktorá HTC One radí medzi špičku viete kde hľadať. Teraz nám už v redakcii neostáva nič iné, len počkať na veľký príchod Galaxy S4 a skutočné porovnanie golemov môže začať.

Graf ceny produktu HTC One poskytuje server Heureka.sk
Ďalšie odborné recenzie na smartfón HTC One nájdete na Recenzie.SME.sk

62 KOMENTÁRE

    • Je to veľmi pekná recenzia, až na to, že z veľkej časti je obsah skopírovaný z The Verge! Ihneď sa mi to zdalo povedomé. To už neviete napísať ani vlastnú recenziu a použiť svoje myšlienky? Chápem, že prepisujete bežné novinky, to robí veľa webov ale za toto by som sa prepadol pod zem, keby som bol v koži autora.

        • Omfg!! Ako si take nieco moze niekto dovolit?? Len tak okopirovat pohlad pri foteni? :D to je strasne nieco!!!

        • Takéto ‚držanie‘ smartphonu sa používa pri fotení často. Stačí si prelistovať niekoľko tipov na hry :)

      • No shit Sherlock ! :D Vlastne oni nemali urcite HTC One ani v redakcii, len prelozili obsah a pretagovali fotografie :D

        • Možno ak by si ovládal cudzí jazyk, tak by si si prečítal recenziu z The Verge a dal mi za pravdu. Mimochodom, kde tvrdím, že ho nemali v redakcií ? A pretagovať fotografie ? Veď to ani nedáva zmysel čo si napísal.

          • Nepoznas ma a pises tu, ako nieco neovladam :) Ja som to pisal ironicky, trosku staci zapnut tu hlavicku obcas, miesto nadavania na pracu druheho :)

        • Tu nejde o fotografie, ale o fakt, že autor recenzie kopíruje myšlienky redaktora Verge. Niektoré časti sú iba prekladom. Načo je potom taká recenzia?

          • Kopiruje myslienky? Preco by to mal robit, ked mal HTC One v rukach a mal moznost ho sam otestovat? Nedava to trosku zmysel kamo :) A to, ze sa v niecom ich myslienky zhoduju, neznamena, ze ich kopiroval :) to len Slovaci vo vsetkom vidia kradez, kopirovanie a krivdu, nemam pravdu? :)

          • to by aj mna zaujimalo. cital si tu recenziu na verge? stavim sa ze nie, takze nepis mi tu o niecom ze mas pravdu, ked to nepreskumas. tak napriklad táto cast:

            Na prvý pohľad môže vyzerať chladno s množstvom precízne vytvarovaných línií a pri výške viac než dvanásť centimetrov ide o skutočne veľký (vysoký) smartphone. Hneď ako ho chytíte do ruky však zistíte, že HTC One sa drží veľmi pohodlne. Môže za to zakrivená zadná strana zariadenia, vďaka ktorej sa pohodlne usadí vo Vašej dlani.

            At first glance, it’s beautiful, but a bit cold and inhuman — lots of clean lines and sharp edges, plus at more than 5 inches tall it’s just a big phone. But the One is actually incredibly comfortable to hold: the slightly curved back nestles into your palm, and the chamfered edges slope from back to front, so your hands curl naturally around its sides.

            takze to vobec nie su skopirovane dojmy z konštrukcie, ze? Navyše takychto je tam viac. Niektoré casti su sice prepisane vlastnymi slovami, ale aj tak je jasne odkial bola brana inspiracia k ich napisaniu.

          • Ked prelozis ten text z anglictiny do slovenciny, doslovne, dostanes uplne iny slovensky text, pointa vsak zostava, a preco? Pretoze to, co sa pise v oboch textoch je jednoducho pravda, a v kazdej poriadnej recenzii by mala podobna cast obsahu zazniet, pretoze opisuje skutocnost :) Avsak, necudujem sa, ze niektori Slovaci sleduju najma ten negativny detail, aby mohli zhodit poriadnu pracu niekoho ineho, miesto toho, aby sledovali svoju pracu :)

          • aha, takze v podstate keby som to skopiroval na svoj web ale iba by som poupravoval vety tak je to v poriadku. Super, to je prístup správneho slováka, načo tvoriť vlastné, však už sa s tym vytrápil niekto na stránke v zahraničí, dam to do prekladača trochu poupravujem chyby a recenzia je hotova.

            Ukaz mi nejaku slovensku recenziu na HTC One, kde je to takýmto spôsobom napísané. Tu je to zjavne, že sa to berie z Verge. Ked to nechces pochopiť, tak už ti niet pomoci :)

          • Odkial vlastne vies, ze autor cital recenciu na verge? Nevies, je to len tvoja domnienka, pretoze myslis negativne a miesto toho, aby si nieco vlastne vytvoril, nadavas na pracu druheho a pritom vies, ze co tu riesis, nikoho absolutne nezaujima. Ludom sa recenzia velmi paci, text je formulovany uplne inac, a to ze sa niektore jeho poiny zhoduju, je uplne normalne, predsa sa robila recenzia na ten isty smartfon :) Autor si dal velku namahu napisat recenziu pre spotrebitelov na Slovensku. Chod si vyvetrat hlavicku a porozmyslaj nad tvojim spravanim :) Pekny den prajem a nech sa Ti dari :)

          • spamataj sa chlapce a daj sa liecit. Namiesto toho, aby si pochopil, ze vyssie napisany text je len upraveny vysledok z translatoru sa tu budes bit do hrude a obranovat niekoho, co nad tou recenziou stravil max dve hodky.. Ty hrdy Slovak, zlodej zlodejov…chod kradnut na zahranicne weby clanky a prekladaj na fejsbucik

          • Dakujeme velmi pekne :) aj tebe nech sa dari.

            PS: Hresis na tuto recenziu a pritom robis aj nadalej navstevnost tomuto webu :) Nedava to trosku zmysel, ale tak kludne sa hraj na internetoveho trolla i nadalej :)

          • Vidim ze sa s tebou neda diskutovat. Kazdému normalnemu a inteligentnemu clovekovi to dojde. hore uvedeny priklad ti nestacil? Aka je sanca, ze sa v recenzii najdu rovnake casti odslova doslova prelozene? Aky lepsi dokaz potrebujes na to, aby ti bolo jasne, ze je to kopia.

            A vysvetli mi jednu vec, naco nam je recenzia, v ktorej nie su zachytené skutocne pocity autora, ale iba zahranicneho redaktora. To si spravme referencny web, kde niekto napise recenziu a z nej budu cerpat ostatne weby.

          • Kazdy normalny a inteligentny clovek nebude riesit taketo nepodstatne veci na internetovom fore, pritom je to debata na dlhe trate a jej vysledok zaujima ludi asi tak rovnako, ako ked napises tvoj skapaty status na socialnu siet :) Ak sa ti to nepaci, tak jednoducho nerob navstevnost tomuto webu a je po starostiach :)

          • Ešte raz sa zapojím, pretože tvoje argumenty sú úplne mimo. Vyššie tu niekto skopíroval kúsok z recenzie z The Verge. Pozrel som si to ešte raz, aby som sa presvedčil či mám pravdu a takýchto úsekov je tam ďaleko viac. Keďže tomu nedáš za pravdu, domnievam sa, že si buď autor alebo zainteresovaná strana. Píšeš tu o práci, áno určite sa na tom celkom narobil aj fotografie sú výborné ale skopírovať text, myšlienky, nápady ? The Verge mám v RSS už veľmi dlho a všetky ich recenzie sú písané takýmto štýlom. Kľudne by som si dal tú námahu a pridal tu všetky úseky, ktoré sa zhodujú ale myslím, že by to nemalo adekvátny výsledok.

          • Keby nie som zainteresovana strana a nemam cas na taketo somariny, tak tu nereagujem :) Ale jednoznacne gratulujem detektiv, pevne verim, ze teraz budu lacnejsie rozky v Tescu :)

  1. velmi pekna recka… skoda ze som pred mesiacom kupil SGNII, nechcelo sa mi cakat na HTC, tamtung asi dlho nevydrzi, a vratim sa k HTC

  2. Aj ked vlastnim note2, s dychtivostou som cakal na prvu komplexnu recenziu o htc one. Ten telefon sa mi nenormalne paci. Autorovi klobuk dole, dal si poriadne zalezat :) Len ci neomrzi tak caste nabijanie

  3. je tu dost vela gramatickych chyb a hlavne ciarok (nechcem moc kritizovat ale autor by si to mal po sebe este raz precitat). zbytocne to ubera na celkovom dojme z recenzie.
    velmi rad by som si pozrel tie fotky a video aj v plnej velkosti.

    • Když kritika tak kritika……ale na žačátku věty píšeme velká písmena….(2x)….

  4. Co jste tak nadseni? Dyt vam baterka nevydrzi ani pul dne :D Tohle koupi jen blazen – zlaty Note II :P

    • Baterka vydrží o pár percent menej ako pri S4, čo v praxi človek nepostrehne ;-)

      A ak si si nevšimol, tu sa bavíme o telefónoch, nie phabletoch…

    • Ja ho mám už mesiac a baterka mi pri normálnom používaní, počúvaní hudby a internete vydrží 2 dni…

    • Note 2 mam – kapacitne aj medialne klobuk dole, vynikajuci telefon… problem je, ze za 3/4 roka ide uz druhy raz v ramci reklamacie na prepalovanie softvera. Napriek tomu, ze ho zatazujem minimalne, navyse aj zamrza a cast funkcii raz za cas absolutne nie je mozne pouzivat. Z tohto dovodu som teda sklamana, prechadzam na HTC One.

  5. Pripájam sa k pochvale, asi najlepšia SR/ČR recenzia na tento telefón čo som čítal; nezahlcuje čitateľa podrobným opisom technických parametrov (ktoré už aj tak väčšina pozná), ale zameriava sa na praktické používanie telefónu počas dňa a na to, čo človek naozaj využije.
    Vďaka.

  6. Naozaj výborná recenzia, uchvátilo ma nadšenie akou bola napísaná a vážne rozmýšľam, že si HTC One kúpim :)

  7. no nakolko vlastnim htc one a tak isto od dnes aj s4 tak musim povedat ze jedina dobra vec na samsungu je velkost displaja ktory sa na slnku neda porovnat s htc ona to ma omnoho lepsiu citatelnost a tie neskutocne trhance celym systemom to je des ako fakt katastrofa dialer priserny zvuk hovoru sa neda ani porovnat s htc a vyrazny plus ma samsung za vydrz baterie ta je tak o 20% lepsia a tel sa tak nehreje ako samsung no myslim ze finalna verzia soft. na htc to bude ok no po dnesku mam jasno htc si nechavam samsung predavam :D

  8. Len jedna vec sa mi na HTC one nepáči (mimo pevnej batérie a absencie microSD), a síce farba !
    Je krásny v oboch farbách a neviem sa rozhodnúť :D

    • aj ja som sa nevedel rozhodnúť, mám akurát čierny HTC TOUCH HD. Nakoniec som sa rozhodol pre strieborno- bielu variantu

      • Aké to je ?
        Neoškrabuje / neotiera sa hliník ? Niekde som čítal, že čierna ide dole, tak ma zaujíma strieborná.
        Odtlačky „vlhkých prstov“ ? Problém, s ktorým som sa stretol s kovovým Desire S. Keď phone dlhšie nepoužívam, a mám v izbe napr. 22-24 C a potom ho chytím, začne sa zrážať vlhkosť z rúk.
        To by taktiež na striebre nemalo byť vidno a na čiernej hej.
        Bral by si ešte raz ? A posledná otázka: z kade si bral ?

        Díky

        • ako ja telefón ešte nemám doma bral som z e-shopu: mp3.sk, prvý krát tam nakupujem, tak snáď som nespravil zle, dodávka telefónu už bola 3-krát odložená od výrobcu, za to by som ho zaškrtil- slušne povedané. Ďalej ohľadne hliníku, aj TOUCH HD je z neho, mám ho 4,5 roka, jediné čo je na mojej čiernej variante vidieť sú mastné prsty na zadnej strane :D V horkých letných mesiacoch som mal v miestnosti aj cez 30 C a vlhkosť som nepociťoval, vidno to nebolo.

          Keďže HTC tentoraz vyrobilo lepší phone než HTC ONE X+ a dokáže s ním oveľa lepšie konkurovať Ťamťungu s4, tak moja odpoveď je bral by som aj ďalší raz. Chcel by som POCHVÁLIŤ autora za skúšku reproduktorov, tá mi dodala takú psychickú pohodu, keďže telefón mám už predobjednaný a reproduktory boli jeden z hlavných dôvodov prečo som sa pre neho rozhodol.

          Striebro som zvolil, preto, že bol čas na zmenu :D
          Prípadne ak budeš ešte o to stáť dám ti vedieť, po pár dňoch testovania mojej novej hračky. :D nz

  9. Mám HTC One X, využívam ho bežne na správy, keďže nemám spustené dátové služby, tak je wifi always on a nemám problém aby na konci dňa zostala batéria na 30-40%. Tú zvyknem minúť večer cestou z práce (po 12-tich hodinách) žrútom batérie ako je napríklad NFS :)

  10. Vážne pekná recenzia, akurát som sa chcel ešte opýtať: Tuším, že máš Nexus 4 ako svoj normálny telefón a ak by si ho mal porovnať s HTC One, tak či ti stačí N4 na bežné používanie. Myslím, či si spokojný s kvalitou fotiek, plynulosťou systému a hier, či na týchto zariadeniach si mal nejaké problémy so spomalením systému alebo s lagovaním.

    • N4 mi stačí hlavne z toho dôvodu, že ho neplánujem trieskať o zem a tak sa o to sklo veľmi nebojím. Okrem toho som zástancom stock Androidu a aj napriek tomu, že hardware na HTC One je jednoznačne lepší, software na Nexus 4 nemá konkurenciu. Hry, aplikácie alebo čokoľvek iné na Nexuse beží najplynulejšie spomedzi všetkých telefónov, ktoré som doposiaľ testoval.

  11. zdravím, nemáte nejaké presné informácie, kedy sa už konečne ten telefón dostane aj k nám? Mám ho predobjednaný 3 týždne a pravdu povediac už ma nebaví čakať.

    • Posledné informácie hovoria o 17. máji, no ako vždy, aj tento dátum sa môže posunúť.

      • nie nie len to prosím nie, už mám dosť toho čakanie. Niekde sa písalo, že HTC zdokonalilo výrobu na základe čoho, vyrobí viacej kusov telefónov za mesiac. Lenže keby to bola pravda už by sa sem aspoň prvé kusy dostali. Ach za toto má HTC u mňa riadne mínus.

  12. PRECO MY VYMAZAVATE KOMENTARE? Len pretoze vam niekto napise ze recenzia je prelozena? Vsak to je pravda, ani sam autor to nikdy nespochybnil…

  13. Priatelia potrebujem poradiť. Práve som si ho kúpil v Dansku a po otvorení krabice som zistil že tam nie je slovenský jazyk. Aké mám možnosti? Dá sa to nejak nahrať, alebo musím zmeniť rom? S pozdravom Daniel

  14. Máte niekto skúsenpsť so zlou výdržou htc ONE ? Ide mi o to že ho večer vypnem keď má bateria 100% a ráno po cca 9-10 tich hodinách ho zapnem a batéria má 87%. Nezdá sa mi to. Dakujem. M

Comments are closed.