Úvod Výrobcovia Xiaomi Xiaomi 15 Pro bude MONŠTRUM: Unikli prvé informácie, ktoré vás posadia

Xiaomi 15 Pro bude MONŠTRUM: Unikli prvé informácie, ktoré vás posadia

Xiaomi 15 Pro má očariť predovšetkým kvalitou fotografie. Hlavná zostava má ponúknuť hneď niekoľko zásadných vylepšení.

0

Popularita smartfónov Xiaomi je na vzostupe, čoho zásluhou sú schopnosti značky produkovať vysoko kvalitné smartfóny z azda každej možnej triedy. V tomto článku sa budeme venovať nadchádzajúcemu reprezentantovi vlajkového segmentu, nakoľko unikli podrobnosti ohľadne fotografických schopností modelu Xiaomi 15 Pro. Ten by mal vystupovať ako výkonnejší súrodenec základného Xiaomi 15. Predstavenie rovnomennej série sa predpokladá na október tohto roku.

Na únik poukázal a podrobnejšie ho rozobral server TECHBYTE. Varuje však, že nakoľko ide o únik, nie oficiálnym zdrojom potvrdené informácie, všetko uvedené nižšie treba brať s rezervou.

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi 14 Ultra | Zdroj: Lukáš zachar (TECHBYTE.sk)

Dôraz na fotografiu

Ako už býva zvykom, jedným z hlavných lákadiel Xiaomi 15 Pro budú fotoaparáty. Informátor známy ako Experience More tvrdí, že zariadenie bude vybavené zostavou troch fotoaparátov, pričom všetky by mali ponúkať rozlíšenie 50 Mpx. Hlavnú úlohu vraj zohrá senzor OmniVision OV50K s veľkosťou 1 palca. Sekundovať mu má teleobjektív Sony IMX882 s 3-násobným optickým zoomom a zatiaľ bližšie nešpecifikovaný ultraširokouhlý objektív.

Najväčších rozdielov si vraj všimneme pri teleobjektíve. V porovnaní so snímačom, ktorý je súčasťou Xiaomi 14 Pro, má byť nielen výkonnejší či kvalitnejší, ale aj efektívnejší, pokiaľ ide o spotrebu energie. Pripomíname, že Xiaomi 14 Pro používa teleobjektív Samsung JN1.

Informátor však dodáva, že kvalitu záberov výrazne ovplyvní clona, no o tej zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne podrobnejšie informácie.

Čo sa týka hlavného snímača, ten by sa mal vystatovať predovšetkým svojou veľkosťou (1/1,3 palca), píše Gizmochina. Jednotlivé pixely majú dosahovať veľkosti 1,2 μm, čo poukazuje na špičkové schopnosti v rámci zachytávania svetla. Všeobecne pritom platí, že čím viac svetla dokáže snímač zachytiť, tým kvalitnejšie sú jeho výstupy. Samozrejme, senzor bude využívať technológiu spájania pixelov, pravdepodobne vo formáte 4 in 1 (štyri pixely do jedného spoločného pixelu).

Xiaomi 14
Xiaomi 14 | Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

V súčasnosti senzor OV50K používa napríklad Honor Magic 6 Pro, čo je podľa rebríčku DxOMark druhý najlepší foto smartfón na svete. Predbieha ho iba Huawei Pura 70 Ultra. V súvislosti s fotografiou ešte treba zmieniť možnú vizuálnu úpravu foto modulu.

Beštiálny výkon je zárukou

Čo sa týka zvyšných parametrov, Xiaomi 15 Pro by mala poháňať nová generácia čipu Snapdragon 8, menovite Snapdragon 8 Gen 4. Podľa webu NanoReview bude tento procesor pozostávať z dvoch jadier Cortex-X925 a šiestich jadier Coretx-A725. Maximálna taktovacia frekvencia má dosahovať až 4,26 GHz. Qualcomm vraj uplatní 3 nm výrobný proces.

Procesor má taktiež obsahovať grafickú jednotku Adreno 760 a NPU jednotku Hexagon. Podporovať má až 24 GB operačnej pamäte typu LPDDR6, úložisko typu UFS 4.0, fotoaparáty s rozlíšením do 200 Mpx a displeje s rozlíšením do 3 840 x 2 160 pixelov.

Očakávať máme skutočne výrazný nárast výkonu. Zatiaľ čo súčasný Snapdragon 8 Gen 3 si v benchmarkingovej platforme AnTuTu 10 udržiava skóre 2 087 940 bodov, jeho nástupca má dosahovať skóre až 3 133 570 bodov. Mal by teda byť výkonnejší aj v porovnaní so súčasnou špičkou, ktorou je čip A18 Pro v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Ostatne by mala výbava dodržiavať štandardy moderných vlajkových lodí. Rátať možno s objemnými kapacitami ako operačnej pamäte, tak aj úložiska, ale aj s veľkou batériou podporujúcou bleskurýchle nabíjanie. Výrobca rozhodne nebude šetriť ani na displeji, od ktorého sa očakáva podpora minimálne pre rozlíšenie 2K.