Úvod Elektromobilita Predajcovia už nevedia, čo robiť: Čisto nový elektromobil so 400 km dojazdom...

Predajcovia už nevedia, čo robiť: Čisto nový elektromobil so 400 km dojazdom zlacnili o 10-tisíc. Nikto ho nechce

Nové elektrické auto so zárukou a dojazdom takmer 400 km dnes môžete mať za menej než 24 tisíc eur.

6

V posledných mesiacoch sledujeme na Slovensku zaujímavý jav v oblasti predaja elektromobilov. Nové modely prichádzajú na trh s veľkými očakávaniami, no nízky záujem zákazníkov a cenová vojna vedú k výraznému poklesu cien. Tento trend odhaľuje širšie problémy, ktorým čelia predajcovia elektromobilov na Slovensku, informoval server TECHBYTE.

Elektromobil lacnejší o takmer 10-tisíc

Slovenský trh s elektromobilmi čelí výzvam, ktoré sú zreteľné v snahe predajcov vyprázdniť sklady minuloročných modelov. Príkladom je elektromobil MG4, vyrobený v roku 2023, s iba 50 km na odometri. Tento model ponúka predajca Vendetta Cars od začiatku roka. Pôvodne bola jeho cena stanovená na 31 790 eur, no po piatich mesiacoch klesla na 23 600 eur s DPH, čo predstavuje zníženie takmer o 10 000 eur. Predajca však cenu podmieňuje špecifickými podmienkami, ktoré v inzeráte nie sú uvedené.

MG elektromobil zľava
Zdroj: Vendetta Cars

Výrazné zľavy naprieč trhom

Trend znižovania cien pokračuje a naznačuje, že predajcovia sú pripravení na veľké finančné ústupky, aby sa zbavili skladových zásob. Tento krok môže krátkodobo zvýšiť predaj, ale dlhodobo môže oslabiť hodnotu značky a dôveru v elektromobily. Zákazníci môžu váhať pri kúpe nových modelov, očakávajúc ďalšie znižovanie cien.

Zľavy sa netýkajú len menších výrobcov, ale aj renomovaných značiek. Výrobci ako Nissan, BMW a Hyundai ponúkajú výrazné zľavy na svoje elektrické modely, aby zvýšili predaj a uvoľnili miesto pre nové modely. Zľavy dosahujú desiatky tisíc eur, čo predstavuje významnú časť pôvodnej ceny vozidla.

Krátkodobé zníženie cien môže pomôcť predajcom zbaviť sa nadbytočných zásob, no dlhodobé následky môžu byť negatívne. Ak zákazníci začnú očakávať neustále zľavy, môže to viesť k odkladaniu kúpy v očakávaní ďalších cenových znížení. To môže destabilizovať trh a znížiť dôveru v hodnotu elektromobilov ako investície.

Výzvy do budúcnosti

Predajcovia elektromobilov na Slovensku čelia výzve, ako efektívne manažovať ceny a skladové zásoby, aby zabezpečili dlhodobú udržateľnosť trhu. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi krátkodobými zľavami a dlhodobým udržaním hodnoty vozidiel. Zároveň je dôležité zlepšovať povedomie o výhodách elektromobilov a budovať dôveru zákazníkov v tento druh dopravy.