Úvod Zariadenia Qi2: Nový štandard bezdrôtového nabíjania je tu! Čo to znamená pre telefóny?

Qi2: Nový štandard bezdrôtového nabíjania je tu! Čo to znamená pre telefóny?

Nová generácia štandardu bezdrôtového nabíjania, Qi, bude po vzore Apple MagSafe využívať magnety.

0

Spôsobov, ako nabiť smartfón je v dnešnej dobe hneď niekoľko. Väčšina zariadení už dlhšiu dobu používa USB C, niektoré bohužiaľ Lightning a čoraz väčší počet aj disponuje aj funkcionalitou bezdrôtového nabíjania. Práve bezdrôtové nabíjanie sa javí ako budúcnosť, ktorá môže výrazne ovplyvniť to, ako budú vyzerať telefóny budúcnosti.

Konzorcium bezdrôtového nabíjania (Wireless Power Consortium) včera počas veľtrhu Consumer Electronics Show (ďalej len CES) predstavilo novú generáciu bezdrôtového nabíjania, Qi2. Ide o veľkú zmenu, ktorej základ poskytla jedna firma, od ktorej by ste to nečakali – Apple. Qi2 totiž v sebe nesie technológie, ktoré americký výrobca vyvinul pre vlastný nabíjací štandard MagSafe.

Magnety nabíjačku umiestnia na správne miesto

Qi2 využíva Magnetic Power Profile, čo znamená, že zariadenia, ktoré začnú využívať Qi2, budú používať rovnakú technológiu akú Apple nasadil na svojich smartfónoch počnúc radom iPhone 12.

MagSafe, Qi2
Z čoho pozostáva MagSafe. Zdroj: SandMarc

WPC tvrdí, že Qi2 vďaka využitiu magnetov umožní nabíjačkám presne sadnúť na požadované miesto pre čo najvyššiu efektivitu, čím sa zvýši aj rýchlosť nabíjania. Tí, ktorí ste už bezdrôtové nabíjačky skúšali iste viete, že bez magnetov je trafiť to správne miesto celkom náročné. Ak telefón nie je umiestnený optimálne, môže sa prehriať a namiesto nabíjania sa kľudne vybije. Práve toto má riešiť Qi2.

Qi2 bude zo začiatku podporovať 15 W bezdrôtové nabíjanie s cieľom výkon postupne zvyšovať. Prvé nabíjačky budú na trh uvedené už v lete, prvé smartfóny s Qi2 prídu pred Vianocami 2023. Veľkou výhodou je, že jednou Qi2 nabíjačkou nenabijete len Android smartfóny, ale aj iPhony.