Úvod Novinky Sony Xperia 1 IV 5G je tu: Ideálny nástroj pre milovníkov fotografie!

Sony Xperia 1 IV 5G je tu: Ideálny nástroj pre milovníkov fotografie!

0
Spoločnosť Sony uviedla na trh svoj nový smartfón, ktorý cieli predovšetkým na milovníkov kvalitnej fotografie. Nová Xperia 1 IV 5G sa chváli spoľahlivými objektívmi, ktorých kapacity dopĺňa prepracovaná postprodukcia a široká paleta rôznorodých funkcií. Samozrejme, láka na oveľa viac, než len to. „Xperia 1 IV 5G predstavuje vzrušujúce pokračovanie nášho radu Xperia,“ uviedol Nobuki Asahina, riaditeľ divízie predaja a makretingu mobilných telefónov. „V spoločnosti Sony veríme, že kreativite sa medze nekladú a náš nový vlajkový model Xperia 1 IV 5G z tejto filozofie vychádza.“ Už len z tohto vyjadrenia popredného reprezentanta Sony je zrejmé, že Xperia 1 IV 5G rozhodne nebude žiadna tuctová záležitosť. A cítiť to už pri pohľade na displej.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony

Sony Xperia 1 IV 5G: Osobné kino vo vašom vrecku

Sony Xperia 1 IV 5G z prednej strany pokrýva nádherný 6,5-palcový OLED displej s podporou pre obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, rozlíšením až 4K a pomerom strán 21 : 9, čo z neho robí jeden z najlepších smartfónov na sledovanie video obsahu. Jeho rozmery však oceníte napríklad aj pri všednom scrollovaní sociálnych sietí. Zabudnúť taktiež nemožno na podporu HDR či maximálny jas, ktorý je teraz o 50 % vyšší.

Sony Xperia 1 IV 5G: Špičkový výkon v minimalistickej škrupine

Čo sa týka interiéru, Sony pri svojej novej vlajkovej lodi zvolilo tie najlepšie komponenty, aké mal na dosah. Hlavnú úlohu zohráva čipset Snapdragon 8 Gen 1 od spoločnosti Qualcomm (5G + Wi-Fi 6E). Priestor zdieľa s až 12 GB operačnej pamäte, 256 GB interného úložiska a objemnou 5 000 mAh batériou s podporou pre 30 W nabíjanie (50 % v priebehu 30 minút). V rámci dizajnu sa možno tešiť na mnohými obľúbený minimalizmus. Tento vzhľad však dodáva smartfónu akýsi nádych elegancie a prestíže, čo sa potvrdzuje aj pri pohľade na zoznam použitých materiálov. Koštrukcia je odolná, o čom svedčí stupeň krytia IP65/68. Prednú stranu chráni vrstva Corning Gorilla Glass Victus. Sony Xperia 1 IV 5G prichádza v troch farebných prevedeniach, a to čiernej, ľadovo bielej a fialovej. Okrem uvedeného sa taktiež možno tešiť na špeciálne ergonomické tlačidlo spúšte s reliéfnym povrchom na jednoduchšie používanie.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony

Sony Xperia 1 IV 5G: Bluetooth reproduktor môžete nechať v šuflíku

Xperia 1 IV 5G disponuje kvalitnými full-stage stereo reproduktormi, ktoré zdokonaľujú zvuk basov i bicích. Okrem toho ponúka technológie ako 360 Reality Audio, 360 Reality Audio Upmix či DSEE Ultimate, ktorá dokáže vylepšiť kvalitu zvuku streamovacích služieb na kvalitu blížiacu sa zvuku vo vysokom rozlíšení. Keď už sme pri tom audiu, nesmieme zabudnúť ani na novú funkciu nahrávania hudby Music Pro, ktorá umožňuje nahrávanie zvuku na profesionálnej úrovni len pomocou smartfónu Xperia 1 IV 5G, a to vďaka jedinečnému cloudovému spracovaniu. Music Pro umožňuje nadštandardne kvalitné nahrávanie doma i na cestách, pričom dokáže efektívne identifikovať, oddeliť a následne potlačiť okolitý šum.

Sony Xperia 1 IV 5G: Čas na hranie

Keď smartfón disponuje 120 Hz displejom s ostrým rozlíšením a 240 Hz vzorkovacou frekvenciou, je jasné, že pri takomto zariadení sa vyžijú aj vášniví hráči. Sony Xperia 1 IV 5G nie je výnimkou. Funkcie pre vylepšenie hier zahŕňajú napríklad L-y (low gamma) raiser, ekvalizér zvuku a optimalizáciu hlasového chatu pre zaručenie maximálneho herného zážitku. Pod vynikajúci výkon v hrách sa podpisuje Qualcomm Snapdragon Elite Gaming či funkcia Heat Suppression power control (H. S. power control), ktorá potláča znižovanie výkonu a výdrž batérie v dôsledku vysokej teploty herného terminálu aj počas hrania hier a pri zapojení nabíjačky. Pre jednoduchšie zdieľanie hier je k dispozícii funkcia RT record, ktorá umožňuje užívateľovi nahrávať približne 30 sekúnd ešte pred stlačením tlačidla. K dispozícii je aj možnosť živého prenosu, o čo sa zasluhuje nástroj Game Enhancer. Sony Xperia 1 IV 5G bola dokonca vybraná ako oficiálne zariadenie pre celosvetový e-športový turnaj PUBG MOBILE 2022.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony

Sony Xperia 1 IV 5G: A teraz k tomu najpodstatnejšiemu

Nakoľko je Sony jedným z popredných výrobcov fotoaparátov a kamier, je zrejmé, že v rámci fotografie od smartfónov tejto spoločnosti netreba očakávať nič menej, než kvalitu. Xperia 1 IV 5G je vybavená troma objektívmi, a to 16 mm ultraširokouhlým snímačom, 24 mm širokouhlým senzorom a novým špeciálnym optickým teleobjektívom s ohniskovou vzdialenosťou 85-125 mm. Ako prvý smartfón na svete tak ponúka plnohodnotný optický zoom.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony
Všetky tri objektívy majú rozlíšenie 12 Mpx. Rovnako zdieľajú schopnosť zaznamenávania s rýchlosťou až 120 snímok za sekundu. K dispozícii je tak aj režim spomaleného záznamu, a to až 5-násobne pri 4K rozlíšení. Nechýba ani precízne nakalibrované automatické zaostrovanie a sledovanie, vďaka čomu objektívy vždy dokážu postaviť do pozornosti presne to, čo chcete, a to dokonca aj pri slabšom osvetlení. Predný fotoaparát, ktorý má taktiež 12 Mpx, si zamiluje naozaj každý. Dokáže totiž produkovať nádherné HDR snímky v rozlíšení až 4K.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony

Cit pre video

Kapacity objektívov v smartfónoch nereprezentujú len statické fotografie, ale aj video. Ako je na tom nová Xperia? Sony na základe spätnej väzby od tvorcov videí vyvinula funkciu Videography Pro, ktorá centralizuje nastavenie videa. Používatelia tak môžu jednoducho upravovať nastavenia, ako je expozícia, zaostrenie či vyváženie bielej, a to aj priamo počas nahrávania. Obávať sa nemusíte ani roztraseného obrazu, o ktorého elimináciu sa starajú najnovšie technológie Optical SteadyShot a FlawlessEye.
Sony Xperia 1 IV 5G
Zdroj: Sony
Ďalej tu máme funkciu multi-frame shooting pre natáčanie videí so širším dynamickým rozsahom bez straty rozlíšenia či podporu pre plynulý prechod zoomu z ultraširokouhlej perspektívy na teleobjektív pre ešte väčšiu tvorivú slobodu. Xperia 1 IV 5G je ako stvorená pre vlogerov, a to aj vďaka jej kompatibilite s vlogovacím externým monitorom od Sony, ktorý prichádza s príslušenstvom v podobe statív gripu s možnosťou diaľkového ovládania rôznych funkcií.

Sony Xperia 1 IV 5G: Kedy a za koľko?

Sony Xperia 1 IV 5G na náš trh dorazí v polovici júna, a to za odporúčanú maloobchodnú cenu 1 399 €. Možnosť predobjednávky bude dostupná od 23. mája, pričom u vybraných partnerov v rámci predobjednávky získate čierne slúchadlá WH1000XM4.

Road to Zero

Sony je jednou z mnoha technologických spoločností, ktoré maximalizujú svoje úsilie v odbremenení životného prostredia od prebytočnej záťaže. Sony chce nulovú záťaž dosiahnuť do roku 2050, pričom kroky pre splnenie tejto ambície podniká už dnes. Jedným z nich je aj odstránenie akýchkoľvek plastov z balenia Xperia 1 IV 5G a ich náhrada za papier. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi bez nabíjačky a káblového príslušenstva je veľkosť balenia približne o 50 % menšia, čo znižuje prepravú hmotnosť a obmedzuje emisie CO2 pri preprave o až 36 % na jeden kus.