Úvod Zaujímavosti Švédska firma chce začať vkladať čipy do ľudí: Certifikát o očkovaní priamo...

Švédska firma chce začať vkladať čipy do ľudí: Certifikát o očkovaní priamo v tele!

10

Koronavírus je tu s nami už takmer dva roky a žiaľ sa zdá, že v najbližšom období sa nikam nechystá. Po novom robí vládam po celom svete starosti variant Omikron, ktorý sa má už čoskoro, podľa niektorých, rozšíriť do celého sveta. Podobne ako pri predošlých vlnách, aj táto sa stretla s reakciami v podobe reštrikcií, lockdownov a kampaní na podporu očkovania.

Počas 2021 sme sa dočkali príchodu prvých vakcín proti COVID-19, pričom za plnú ochranu sa donedávna považovalo podstúpenie dvoch dávok. Teraz, s príchodom Omikronu, už sú to tri.

Spoločnosť sa s príchodom vakcín rozdelila na dva tábory. Zatiaľ čo jedni ich prijímajú s otvorenou náručou, druhí sú skeptickí a nemajú v ne dôveru. Zodpovedné orgány teda museli zakročiť a vymyslieť spôsob, ako možno efektívne odlíšiť jednu skupinu od druhej. Riešenie? COVID preukazy.

COVID preukaz ponúka informácie ohľadom toho, či je daná osoba očkovaná a ak áno, tak koľkými dávkami. Overenie jeho validity prebieha na základe skenovania QR kódu z aplikácie, ktorú je možné nielen veľmi jednoducho stiahnuť, ale aj nastaviť.

V dnešnej situácii je preukaz absolútnou nevyhnutnosťou, nakoľko sa ním preukazujeme pri vstupe do takmer všetkých priestorov, kde sa pohybuje viacero ľudí. Pochopiteľne, verejné priestranstvá sú výnimkou.

COVID preukaz pod pokožkou?

Čo ale ak by vám niekto povedal, že sa už naďalej nemusíte preukazovať mobilnou aplikáciou, ale vlastným telom? Presne to totiž ponúka nový vynález švédskeho startupu Dsruptive Subdermals, píše Insider. Reč je o mikročipe o veľkosti 2 x 16 mm, ktorý si môže osoba nechať implantovať pod pokožku.

„Čip mám implantovaný v ruke, pričom som ho naprogramoval tak, aby som na ňom mal svoj COVID preukaz, a to preto, aby som ho mal vždy na dosah,“ povedal Hannes Sjoblad, riaditeľ Dsruptive Subdermals, pre AFP.

Tento čip má fungovať na pomerne jednoduchej báze. Po jeho naskenovaní smartfónom sa na obrazovke zobrazí PDF súbor, v ktorom sú uvedené všetky kľúčové údaje z bežného COVID preukazu. Uvádza teda, koľko dávok vakcíny osoba podstúpila alebo či disponuje negatívnym testom.

V zásade ide o nástroj na uľahčenie bežného života. „Ak napríklad vôjdem do kina alebo nákupného centra, ľudia si budú môcť skontrolovať môj stav, aj keď nebudem mať pri sebe telefón,“ povedal Sjoblad.

Cena čipu predstavuje rovných 100 eur. Sjoblad pritom dodáva, že reaguje len po naskenovaní, a tak sa ľudia nemusia obávať, že by išlo o akési sledovacie zariadenie. „Nemajú batériu. Samé o sebe nemôžu vysielať signál. Takže sú v podstate pasívne. Sedia tam a spia.“

Čo sa týka aktualizovania údajov, aj to má byť veľmi jednoduché. Ak si dáte implantovať čip s tým, že ste do daného momentu podstúpili len dve dávky vakcíny, no časom sa rozhodnete pre tretiu, nemusíte cestovať do švédska pre výmenu čipu. Aktualizácia dát totiž prebieha na základe synchronizácie s mobilnou aplikáciou.