Úvod Zariadenia Smartphony Toto by ste mali vedieť: Aké jednoduché je zneužiť váš telefón?

Toto by ste mali vedieť: Aké jednoduché je zneužiť váš telefón?

V telefóne často nosíme tie najcennejšie a najdôvernejšie informácie, ktoré ktokoľvek môže zneužiť. Ako sa chrániť?

0
Telefóny sa stali prirodzenou súčasťou našich životov. Trávime s nimi svoj voľný čas, komunikujeme na sociálnych sieťach, platíme, natáčame a fotografujeme a častokrát s ním zaspávame v rukách. To všetko z neho ale robí ideálny terč zlodejov a hackerov, ktorí chcú preniknúť do vášho súkromia, obohatiť sa, alebo „len“ sledovať vaše aktivity a zbierať materiál pre neskoršie využitie, či už by išlo o vydieranie alebo kompromitujúce záležitosti.

Dôležité rozhodnutie

Smartfónu zverujeme mnohé údaje zo svojho súkromia a často si to ani neuvedomujeme. Preto je úplne zásadné myslieť na to už vo chvíli, keď si mobil kupujete. Prevažná väčšina spotrebiteľov sa zaujíma o pomer ceny a výkonu telefónu a príliš sa nezamýšľa nad konkrétnou značkou a jej pôvodom a renomé. Aj to môže hrať dôležitú úlohu.
Kvalitné značky smartfónov myslia na bezpečnosť svojich používateľov a majú integrované vlastné bezpečnostné platformy, ako napríklad platforma KNOX, ktorou sú vybavené všetky telefóny Samsung. Tie chránia užívateľa pred najčastejšími kybernetickými hrozbami. Iné ponechávajú otázku kyberbezpečnosti na samotnom užívateľovi a potom záleží na ňom, či si zaobstará niektorý z mobilných antivírusov. Mať antivírus je viac než vhodné, pretože hackeri a rôzni podvodníci čoraz častejšie presúvajú svoj záujem z počítačov a notebookov k mobilným zariadeniam, ktoré obsahujú čoraz viac osobných údajov, vrátane chúlostivých fotografií a videí, ktoré sa dajú zneužiť na vydieranie.
2FA

123456 nikdy nestačilo

Nemusí to byť len priamo hacker, kto sa môže dostať do vášho mobilného telefónu. Stačí, keď smartfón občas necháte ležať na verejne prístupnom mieste a nepoužívate žiadny spôsob zamykania displeja. Stačí chvíľa, a ktokoľvek vám môže do telefónu nainštalovať škodlivý alebo sledovací softvér. A čo je prekvapivé, no aktuálne veľkou hrozbou, sú stalkerwary, ktoré svojim blízkym na mobil inštalujú žiarliví partneri. Uzamknutý telefón oceníte aj vo chvíli, keď vám ho niekto ukradne alebo ho stratíte. Vďaka tomu znižujete šancu dotyčnému sa dostať k vášmu obsahu. Spôsobov zamykania displeja je niekoľko, od klasických PIN kódov, kedy je treba voliť náhodné čísla a zásadne sa vyvarovať chronicky známym heslám „123456“, biometrické zamykanie pomocou odtlačku prsta až po sken tváre. Dajú sa dokonca aj kombinovať, čo samozrejme bezpečnosť vášho smartfónu výrazne posilňuje.

Telefón ako trezor

Mobilný telefón už dnes slúži aj ako úložisko dôležitých dokumentov, pri ktorých by ste boli naozaj neradi, keby ich niekto odcudzil. Preto je dobré také dáta ukladať do zabezpečenej časti mobilu, ktorá je na hardvérovej úrovni oddelená od bežného systému, a teda sa do nej prípadný útočník nemôže dostať. Kvalitné telefóny majú priamo integrovanú zabezpečenú zložku, do ktorej sa používateľ dostane opäť len po zadaní hesla, prípadne potvrdením odtlačku prsta alebo skenom tváre. Do nej si môžu užívatelia presunúť všetky citlivé a chúlostivé dáta, o ktoré v žiadnom prípade nechcú prísť.

Rada na záver?

Aktualizujte, aktualizujte a aktualizujte. Preto je pri výbere telefónu dôležité, okrem iného, dbať aj na to, na ako dlho vám výrobca garantuje bezpečnosť aktualizácie. Doba podpory sa totiž môže líšiť v rozmedzí dva a viac rokov. Aktualizujte nielen operačný systém vášho telefónu, ale aj všetky aplikácie. A ak niektoré nepoužívate, radšej ich vymažte. Aplikácie do telefónu nahrávajte iba zo spoľahlivých a oficiálnych obchodov a najprv si prečítajte ich hodnotenia a komentáre užívateľov. Starostlivo zvážte, aké oprávnenie novej aplikácii schválite, pretože je určite podozrivé, keď si od vás aplikácia Kalkulačka vyžiada prístup k fotoaparátu alebo údajom o vašej polohe. Jednoducho buďte stále v strehu, pretože útočníci nikdy nespia. V spolupráci so spoločnosťou Samsung Electronics Czech and Slovak.