Experti zo spoločnosti OpenSignal sa opäť pozreli na dostupnosť a rýchlosť 4G LTE pripojenia v jednotlivých krajinách sveta. Naposledy tak učinili začiatkom minulého roka. V rebríčku nechýba ani Slovensko. 

V krajinách s najvyššími priemernými rýchlosťami 4G pripojenia sa toho veľa nezmenilo. Najvyššia priemerná rýchlosť pripojenia sa pohybuje okolo 45 Mbps, pričom magických 50 Mbps sa zatiaľ nepodarilo prekonať v žiadnej krajine.

Dobrou správou je, že dostupnosť pripojenia sa po viac ako polroku zlepšila. V súčasnosti je 4G sieť dostupná pre viac ako 90 percent obyvateľov piatich krajín. Dostupnosť 4G sietí podľa údajov OpenSignal stúpla aj u nás, čo korešponduje s hláseniami operátorov o rozširovaní dostupnosti.

Technologický priemysel sa zameriava hlavne na rozširovanie dostupnosti zatiaľ najrýchlejších 4G sietí. Rýchlosť je dostatočná a vo väčšine krajín sveta výrazným tempom už nestúpa.

Samozrejme, výnimky existujú. Rýchlosť rapídnejšie stúpla napríklad v Španielsku, Holandsku a v Kanade.

TOP 5 krajín s najvyššou priemernou rýchlosťou 4G

Rebríček krajín s najvyššou priemernou rýchlosťou 4G pripojenia sa takmer nezmenil. Zastúpenie krajín zostalo rovnaké a vymenili si iba pozície. Najrýchlejšie 4G má stále Singapur a hneď za ním nasleduje Nórsko, ktoré z pozície vytlačilo Južnú Kóreu „až“ na 4. miesto.

rychlost 4G
Najvyššia priemerná rýchlosť 4G pripojenia vyjadrená v Mbps

TOP 5 krajín s najlepšou dostupnosťou 4G

Štatisti z OpenSignal nevyhodnocujú dostupnosť 4G sietí iba na základe geografického pokrytia. Metrika skôr skúma časové úseky, v rámci ktorých mali užívatelia prístup k určitým druhom pripojenia.

Na 4G určite natrafíte v Južnej Kórei, v Japonsku a v Nórsku. Nórsko je nováčikom v prvej päťke. Ustúpiť mu muselo Holandsko, ktoré sa prepadlo na šiestu priečku.

dostupnost 4G
Najlepšia dostupnosť 4G pripojenia

4G vs. WiFi

Určite zaujímavý pohľad predstavuje porovnanie priemerných rýchlostí pripojenia podľa dostupnej bezdrôtovej technológie. 4G rýchlosťou vyhráva nad WiFi, no rozdiel je menší oproti predošlým meraniam.

Stále dôležité sú tiež 3G siete, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu v menej rozvinutých oblastiach.

technologia
Priemerná rýchlosť pripojenia podľa technológie

Slovensko a Česko

Priemerná rýchlosť 4G pripojenia sa v našej krajine mierne, skôr kozmeticky, zhoršila. Naopak, v Českej republike priemerná rýchlosť 4G pripojenia stúpala rapídnejšie. Prekonala hranicu 30 Mbps.

V oboch krajinách citeľnejšie stúpla dostupnosť zatiaľ najmodernejšieho 4G pripojenia. Českej republike sa dokonca podarilo dostať do prvej desiatky krajín s najlepšou dostupnosťou 4G.

Slovensko je pod 30. priečkou a zastavilo sa niekde medzi dostupnosťou pripojenia v Bahrajne a Peru.

slovensko
Priemerná rýchlosť a dostupnosť pripojenia u nás a v susednom Česku

Kompletnú správu a zoznam všetkých krajín v interaktívnych grafoch nájdete na tejto adrese, na webe OpenSignal. Obdobný prehľad zo skoršieho obdobia minulého roka si môžete pozrieť TU.

Experti údaje vyhodnotili za obdobie od 1. októbra do 29. decembra 2017. Vychádzajú z 58 752 909 949 meraní, ktoré boli zaznamenané na 4 852 320 zariadeniach z celého sveta.

Rýchlosť vášho konkrétneho pripojenia si môžete overiť pomocou vysoko hodnotenej aplikácie Meteor, ktorá pochádza z dielne OpenSignal.