Nakupuješ online? Priprav sa na koniec geografického blokovania pri nákupoch cez internet

Nakupuješ online? Priprav sa na koniec geografického blokovania pri nákupoch cez internet

Nakupovanie cez internet sa priblíži nakupovaniu v bežných kamenných obchodoch

2
online nakupovanie
© publicdomainpictures.net

Plénum Európskeho parlamentu v utorok (6. 2. 2018) odhlasovalo návrh nariadenia, ktoré obchodníkom ukladá povinnosť, aby umožnili prístup k svojim tovarom a službám z celej EÚ a za rovnakých podmienok pre všetkých.

To znamená koniec geografickým blokovaniam a automatickým presmerovaniam, ktoré by mali byť minulosťou už koncom tohto roka. Správu priniesol informačný portál Európskeho parlamentu.

Nakupovanie cez internet sa stalo bežnou súčasťou našich životov a životov obyvateľov Európskej únie. Cez internet si dnes vieme kúpiť širokú škálu tovarov, od oblečenia, cez nábytok až po elektroniku.

Podľa údajov Eurostatu cez internet v minulom roku nakúpilo 57 percent Európanov. Slováci priemer mierne prevýšili. Nákup cez internet v minulom roku uskutočnilo 62 percent Slovákov.

Informačný portál EU ďalej uvádza, že aj keď si tretina týchto zákazníkov objednala tovar z inej krajiny, aj online nakupovanie má svoje hranice a bariéry, ktoré zákazníkov zbytočne frustrujú. Už čoskoro im však môže byť koniec.

nakupovanie cez internet
© pexels.com

Geografické blokovanie je akékoľvek obmedzovanie online zákazníkov na základe ich národnosti, bydliska alebo miesta pripojenia. Niektoré online obchody zas neakceptujú zahraničné platobné karty, neumožnia vám zaregistrovať sa na nich s vašou adresou, alebo majú pre každú krajinu iné ceny.

Európsky parlament chce s touto diskrimináciou skoncovať už koncom tohto roka a nové pravidlá sa budú vzťahovať na širokú škálu tovarov a služieb. Ide o fyzické tovary, ako je napríklad oblečenie, nábytok alebo elektronika, online služby – napríklad webhosting alebo cloudové služby a zábavu – napr. lístky do kina či na koncert.

Koniec geografického blokovania vám v krátkom videu vysvetlí aj poslankyňa Európskeho parlamentu Roza Thun, ktorá má túto legislatívu na starosti.