Nabíjanie našich telefónov sa stalo rutinou pre nás všetkých, v niekoľkých prípadoch dokonca niekoľkokrát do dňa. Telefón jednoducho pripojíte k nabíjačke a o všetko ostatné sa postará elektrická energia. Nie vždy to však je také jednoduché, ako sa môže zdať.

Batérie sú celkovo veľmi omieľanou témou, väčšinou v tom negatívnom zmysle slova. Posledných pár rokov sa výrobcovia začali sústrediť na výdrž batérie či už zväčšovaním ich kapacity alebo vylepšovaním softvéru, ktorý kontroluje koľko šťavy si môže telefón vypýtať. Je preto dôležité, ako tú „šťavu“ do telefónu doplníme. Nabíjačky síce môžu vyzerať rovnako, no rovnaké v žiadnom prípade nie sú. Tento návod publikoval server Phone Arena.

Ako zistiť či sa smartfón nabíja tak, ako by sa mal

Pre testy, ktoré spravíme budeme potrebovať aplikáciu Ampere z Google Play.

AmpereBraintrapp Nástroje ZdarmaStiahnuť

Prípad #1 – ak máte fungujúcu originálnu nabíjačku

ampere-nexus4Každý Android smartfón alebo tablet je navrhnutý tak, aby sa nabíjal určitou intenzitou. Samotná intenzita sa líši od jedného zariadenia k druhému a preto k tomu musíte pristupovať veľmi opatrne.

Krok 1: Otvorte si aplikáciu a pripojte telefón k originálnej a stále fungujúcej nabíjačke. Ampere hneď zmeria, koľko mA získava vaša batéria.

Krok 2: Odpojte originálnu nabíjačku a pripojte nabíjačku, ktorú chcete overiť. Ak bude hodnota „mA“ nižšia, batéria na telefóne sa bude nabíjať dlhšie.

Ak je rozdiel malý, čas, o ktorý sa bude batéria nabíjať dlhšie, je zanedbateľný. Pri väčšom rozdiele by ste si mali kúpiť alebo nájsť silnejšiu nabíjačku.

Prípad #2 – ak po ruke nemáte fungujúcu originálnu nabíjačku

Ak po ruke nemáte originálnu nabíjačku, je čas zahrať sa na detektíva. Toto odporúčame.

Krok 1: Skúste Google. Je to najrýchlejšia cesta, ako zistiť, na akou intenzitou sa má nabíjať práve ten váš smartfón. Táto hodnota je v drvivej väčšine uvádza v mA alebo A.

Väčšina smartfónov prichádza s nabíjačkami, ktoré sú silnejšie, než čo dokáže poňať batéria. Je to z toho dôvodu, že samotný smartfón taktiež potrebuje prúd na to, aby dokázal udržať pri živote všetky komponenty, hlavne zapnutý displej.

Krok 2: Zoberte si nabíjačku, ktorú chcete otestovať a pripojte ju k smartfónu. Otvorte aplikáciu Ampere a nechajte ju preveriť intenzitu nabíjania.

Krok 3: Ak sa váš smartfón nabíja približne na 80% z toho, čo by mal, malo by to stačiť. Ak je táto hodnota nižšia, mali by ste si nájsť novú nabíjačku.

Ako zistiť, koľko prúdu spotrebováva váš smartfón

ampere-nexus4-2Okrem toho, že Ampere dokáže zistiť, ako rýchlo sa nabíja váš smartfón, dokáže zistiť aj pravý opak a teda to, ako rýchlo sa vybíja. Zistíte to veľmi jednoducho.

Krok 1: Otvorte si Ampere.

Krok 2: Choďte do nastavení (ikonka ozubené kolieska vpravo hore) a kliknite na „Basic Settings“

Krok 3: Povoľte „Enhanced measurement“. Teraz choďte na domovskú obrazovku aplikácie a nechajte Ampere, nech premeria váš smartfón.

Túto hodnotu využijete hlavne vtedy, keď chcete čo najviac optimalizovať to, koľko energie využíva váš smartfón. Ak chcete predĺžiť jeho výdrž, môžete znížiť jas displeja a hodnotu zmerať znovu. Ak ani to nebude stačiť, skúste vypnúť Wi-Fi, atď.

bateria-nabijanie

Nabíjanie Android smartfónu s oveľa silnejšími nabíjačkami

Zatiaľ čo výrobcovia ku každému smartfónu pribaľujú aj originálnu nabíjačku, mnohí z nás už telefón nabíjali aj nabíjačkou určenou pre tablet. Jedným zaujímavým zistením aplikácie Ampere je fakt, že aj keď využijete papierovo silnejšiu nabíjačku, smartfóny prúd dokážu limitovať a do svojho vnútra pustia len toľko, koľko skutočne potrebujú.

Ako príklad server Phone Arena uvádza Samsung Galaxy Alpha, ktorý prichádza s 1,35A nabíjačkou, no väčšinu času sa nabíja na 1,25A. Niekedy o niečo pomalšie, hlavne keď sú zapnuté mobilné dáta, GPS a displej na plný jas. Keď skúsili 2A nabíjačku, telefón sa stále nabíja na 1,25A. Viac do seba jednoducho nepustí.

To isté platilo aj pri Nexus 4, ktorý sa pri 2A nabíjačke nabíjal na 0,7A, teda rovnako rýchlo ako s originálnou nabíjačkou. Z toho teda vyplýva, že nabíjanie telefónu silnejšou nabíjačkou by ho nemalo nijak poškodiť. Toto tvrdenie je však zatiaľ špekulatívne, kým to budeme môcť tvrdiť s istotou budeme musieť spraviť viac meraní.

 • host1111

  Silnejšia nabíjačka telefón nijako nepoškodí. Určite to nie je špekulatívne tvrdenie, dá sa to tvrdiť s istotou.

  • Lukas Zachar

   Bez ďalších testov to nechceme tvrdiť na istotu, máme však rovnaký názor, ako ty :)

   • geforce85

    Takze treba zacat trosku teoriou.
    Co je to vlastne 1C. Ak máš bateriu co ma 1000mAH a nabijaš ju prudom 1A tak ti bude trvat nabijanie 1 hodinu. Takze ak mame tomu 3000mAH bateriu a nabijacka zvlada 1A tak nam nabijaniu bude trvat 3 hod.
    Napatie pri nabijani je konstantne. Mení sa len nabijací prúd v zavislosti na čase a stave akumulátora.
    To jest aj ked pripojite 100A (100A nie je konstanta, konstantata je napatie) nabijacku elektronika telefonu si zoberie len vyrobcom preddefinovanu hodnotu v A. Na zaciatku bude prúd vysoky az ko koncu nabijania aby vedela elektronika spravne ukoncit proces nabijania sa prud postupne znizuje

    • Lubo77

     …a keď sa napätie na nabijačke vyrovná s napätím baterie zariadenia nabíjačka prestane nabíjat, to znamená źe z nabíjačky prestane tiecť prúd I. Rýchlonabíjačky majú vyššie napätie ako požaduje bat. zariadenia a ak jej vnútorné obvody vedia dodať prúd vyšší tak ho baterke nabíjačka aj dodá. Samozrejme že samotná bateria zariadenia má optimálny nabíjací prúd ktorým výrobca deklaruje najviac nabíjacích cyklov. Preto si myslím že ak majitel chce aby mu zariadenie malo vydrzat co najdlhsie, mal by používat nabíjacku urcenú k zariadeniu ktorá bude nabíjat optimálnym prúdom a ak dosiahne bat. Zariadenia požadované napätie zariadenie preruší nabíjanie alebo pri vyrovnaní napätia jednoducho prestane tiecť z nabíjačky prúd. I=U/R čo je ohmov zákon a te nepustí.

   • Michal Nižník

    Dnes už každé zariadenie používajúce lítiové batérie má prepracovaný HW
    dobíjania a merania batérie. Takže nabíjačka môže mať aj 5V a 100000A
    tel. si „zoberie“ koľko potrebuje. Prúd udávaný na nabíjačkách je vždy
    len max. prúd. Len pre zaújmavosť napr. SAMSUNG (aj veľa iných výrobcov) aby rozlíšil nabíjačku a
    PC tak má nabíjačka spojené dátové (stredné 2 piny) a mobil „ťahá“
    väčší prúd. Preto s niektorými neorg. nabíjačkami sa dobíja veľmi dlho –
    režim PC cca len 100mA aby nepreťažoval USB port … Takže autor článku
    meral správne …
    Ešte dodám že o batériu sa starajú špičkové obvody ktoré sledujú nielen napätie a nabíjací prúd ale aj teplotu batérie. Dodajú jej len toľko prúdu aby jej neuškodili.
    Žiadny výrobca si nemôže dovoliť aby bat. explodovala a to lítiovky naozaj vedia …

  • NTN Labs

   Nesuhlasim.

 • kolenbo

  Mam pocit, ze nabijat dlhsie nizsim nabijacim prudom je pre baterku setrnejsie nez nabijat kratko velkym prudom..

  • Lukas Zachar

   Jednoznačne! Celkovo sa odporúča (keď vás netlačí čas), nabíjať aj telefón s rýchlym nabíjaním napríklad 1A nabíjačkou. A to aj vtedy, keď je originálna nabíjačka 2A.

 • lendo

  Mam note 4 a z 20% na 100% sa nabije cca za 1hod.15min original nabijackou

 • loktibrada

  vecer das do nabijacky a rano odpojis……….

 • Roman Shano Šedivý

  Hmm divne :D

 • wancohoff

  ja mam lg g4. je knemu originl 1.8A nabijacka. a nabija 1830 max. a ked zapojim samsung nabijacku z S6(2.1A), nabija 2130. a nabije sa skutocne rychlejsie. takze nechapem preco lg dalo taku slabu nabijacku k mobilu.

 • foocky toopky

  android je pre dementov- nikdy som nepouzival, a ani pouzivat nebudem. neuznavam ho.nebezpecny a spehovaci…

  • Mi Ke

   už ti bolo aspoň 13?

  • peto166

   a „uFon“ dostanes od rodicov pod stromcek, ci uz si ho dostal na konci skolskeho roka za vysvedcenie? :))

 • chargerovo

  Nikde sa nespomína, že sú aj USB nabíjačky a tam záleží aj aký kábel tam dáš. Z aliexpresu som objednal 3xUSB-2A a rôzne káble 3m nabije za hod tak 20% niektoré 3m len tak tak 5%. Mám aj 2m ten nedva drží mobil pri živote a mám 1.8m ten je perfektos 40% za hodinu. Volá sa Old Shark za nejakých 1.80€. Mal som aj 2xUSB 2A, ale tá sa prehriala a kaput po 4 hodinách. Nezvladla nabíjať tablet a mobil pri ich zapnutom používani. S tou 3xUSB neni problem.

 • Hox

  Skúsim doma lebo ten môj Droid nejak klame mi píše že mám kilo a jak vypojím nabíjačku tak je z toho iba 70.

 • sakonn

  treba ešte podotknúť že aplikácia funguje iba s androidom 5.0 a vyšším.

  • chargerovo

   Asi máš zle info, je to od 4.0.3 +

   • sakonn

    mne to na KitKate nešlo. Až keď som si haral Lollipop to išlo

    • Chargerovo

     Zaujímavé

 • Lubo77

  Aj tu platí ohmov zákon. I=U:R takže o čom točia „odborníci“ ?

  • Michal Nižník

   :-D Ohmov zákon síce platí ale dnes už každé zariadenie používajúce lítiové batérie má prepracovaný HW dobíjania a merania batérie. Takže nabíjačka môže mať aj 5V a 100000A tel. si „zoberie“ koľko potrebuje. Prúd udávaný na nabíjačkách je vždy len max. prúd. Len pre zaújmavosť napr. SAMSUNG aby rozlíšil nabíjačku a PC tak má nabíjačka spojené dátové (stredné 2 piny) a mobil „ťahá“ väčší prúd. Preto s niektorými neorg. nabíjačkami sa dobíja veľmi dlho – režim PC cca len 100mA aby nepreťažoval USB port … Takže autor článku meral správne …

 • Adam Briatka

  Dobrý deň, nabíjal som svoj Blackview BV8000 solárnou nabjačkou (21W) a bol som prekvapený že batéria sa celkom rýchlo nabíjala dokonca sa mi zdalo že rýchlejšie než cez originál nabíjačku 9V 2A. Na moje prekvapenie sa však teraz batéria neskutočne rýchlo vybíja a to takým štýlom že cez noc sa v nečinnosti vybila zo 100% na cca 30% takže batéria je teraz pravdepodobne kaput kôli silnejšiemu nabíjaciemu prúdu :-/

  • VanJ

   telefon musel mat nekvalitnu alebo vadnu riadiacu elektoroniku nabijania.

   • J.

    A preto radsej vzdy pouzivam originalnu nabijacku, resp. s takym istym prudom ako originalna. Na telefony sa neda spolahnut.

    • VanJ

     To je uplne jedno aku pouzijes nabijacku. Ak ma raz telefon vadnu riadiacu elektroniku, baterku znici aj originalna nabijacka.

 • Co k tomu dodat

  ovela jednoduchsie a inteligentnejsie riesenie je POZRIET SA na udaje na stitku nabijacky, kde je ten prud vzdy uvedeny :D … jednoduche porovnanie originalnej a novej napovie …

  • Ivan

   A ešte by som pozrel voltáž… Lebo tam sú rozdieli od 5V do 5,5V

   • VanJ

    to je nepodstatne. Pri standardnom nabijani jedneho clanku postacuje 4,5V

  • nie je kabel ako kabel

   no ono velmi zalezi od kabla. lebo ak k originalnej nabijacke, v ktorej nie je kabel na pevno, ale ma usb koncovku, das usb kabel, ktory ma horsie specifika, tak ti to nepomoze. z nabijacky sice pojde „velky“ prud, ale cez kabel neprejde. a prisiel som na to presne tou aplikaciou z clanku. lebo sa mi prestalo pacit, ze v aute nabijacka nebola schopna nabit mobil pri 400 km ceste. tak som spravil presne ten test, ze usb kabel z auta som zapojil do originalej nabijacky doma a porovnal hodnoty s originalnym kablom v originalnej nabijacke. a kabel z auta letel do kosa. musel som kupit druhy. aj ked, dovtedy som ten kabel pouzival asi 3 roky v aute a problemy s nabijanim som nepostrehol. takze mozno mu len po tych 3 rokoch „preplo“ :) a pokazil sa.

   • Zdeno

    Kábel je dôležitý a väčšinou je problém v ňom. Kúpil som dlhší ale nie originál a pri používaní telefónu sa dokonca nabíjanie zastavilo a nestíhalo. Treba hľadaj aj káble s podporou rýchlonabíjania, pretože ani to nefunguje s hocijakým káblom.

   • syrko76

    ano kabel je veľmi dôležitý ale aj koncovka v telefóne. merania aplikácie Ampere su orientačné nikdy sa nezhodujú so skutočnosťou.(mam to odskúšané nie raz) aplikácia len číta to čo jej povie telefon a nie vždy je to pravda…

 • VanJ

  Skoda, ze sa k tomu nevyjadril nejaky modelar, co pouziva elektromodely… Ja sa v tom az tak velmi nevyznam, ale mozem vam povedat, ze nabijanie modernych LiPol (Li-Ion) baterii je komplikovana zalezitost a musi byt bezpodmienecne riadena elektronikou. Ta sa nachadza priamo v telefone a nie v nabijacke ako kedysi davno. Preto mozete k telefonu pripojit viac meneje akukolvek nabijacku, ktora dokaze dodavat aspon 4,5V (max, nabijacie napatie je tesne nad 4,2V). Proces nabijania LiPol clanku nie je rovnomerny v celom rozsahu. Je iny do cca 90% kapacity a iny na poslednych 10%. Strieda sa nabijanie s konstantnym prudom (prvych 90%) s nabijanim konstantnym napatim (poslednych 10%).
  Najvacsi prud sa pouziva na zaciatku nabijania. Bezne LiPol clanky (aj tie v mobiloch) nie su stavane na vybijanie vysokym prudom ako tie modelarske, a preto je pre nich najoptimalnejsi nabijaci prud 0,5C. To C (jednotka 1/h) predstavuje kapacitu baterie v mA. Cize ak mame 2000mAh bateriu, optimalny maximalny nabijaci prud bude 0,5x2000mAh cize 1000mA co je 1A. Aj keby nabijacka vedala dodavat viac ako 1A prudu, elektornika v mobile viac nezoberie. Z toho sa da povedat, ze kazda LiPol bateria do mobilu sa nabije viac menej za 2h +/- . V praxi to byva viac kvoli stratam v nabijani. Druha vec, ako uz niekto pisal nizsie, velku rolu zohrava samotny USB kabel. Z fyziky viete, ze pri konstantnom napati, je prud prechadzajuci vodicom dany jeho odporom. No a odpor vodica je zavisly na pouzitom materiali a jeho hrubke.
  Samotny autor aplikacie to aj spomina v popise, ze aplikacia nema merat presne nabijaci prud, ako skor urcit funkcnost nabijacky z danym kablom.

 • Fyi de Will

  a prečo by malo vadiť nabíjanie mobilu 750 mAh nabíjačkou namiesto originál 1,5 Ah, okrem toho, že sa mobil bude nabíjať dlhšie?

  • Pretoze

   Pretoze sa tak predlzuje zivotnost jeho baterie skoro o 40% (pocet nabijacich cyklov) a vyrobca s toho nebude mat nic…

   • Fyi de Will

    však ja o tom viem, len som si rýpol. väčšinou používam slabšiu nabíjačku, večer ma nič nenaháňa, tak nech sa nabíja. :-)

 • niko

  Stretli ste s uz s pripadom, ze na tej istej nabijacke, ten isty kabel a ten isty tablet / telefon sa zrazu prestal dostatocne rychlo nabijat? Dokonca je tam taky pokles, ze ked mam zapnute napr. waze tak telefon udrzuje len na povodnej kapacite a vobec nenabija (resp. nabija len v takej urovni ako sa vybija). Predtym sa aj popri zapnutom waze krasne nabil doplna. Pozeral som zoznam aplikacii a ich vplyv na bateriu a ziadna aplikacia to neprimerane nevytazuje.

 • gapa torino

  nabijaci prud zalezi aj na mobile , ak v aute nabijam tak je prehriaty od slnka alebo nabijacky tak nabijaci prud klesa , je to ochrana mobilu , dokonca ak ma teplotu cca 60C tak sa nabijanie aj prerusi (PS klimu nemam ze by som tym ochladzoval mobil)