POZOR: Slováci na Facebooku zdieľajú podvodné zľavy, na toto neklikajte inak môžete...

POZOR: Slováci na Facebooku zdieľajú podvodné zľavy, na toto neklikajte inak môžete prísť o peniaze!

Nová hrozba automaticky šíri podvodnícku zľavu. Napadla stovky ľudí.

6

Slovenskí používatelia najväčšej sociálnej siete na svete, Facebooku, čelia novej hrozbe, ktorá už stihla napadnúť niekoľko stoviek ľudí. Aktuálne prebiehajúca kampaň sa ľudí snaží nachytať na obrovských zľavách značkových kusoch oblečenia a obuvi.

Hlavnou značkou, ktorú si útočníci zobrali za obeť je Salomon. AndroidPortal.sk ohľadom hrozby oslovil bezpečnostného experta zo spoločnosti Eset, Lukáša Štefanka.

Takto vyzerá podvodná akcia. Zdroj: Lukáš Štefanko, ESET

Upozornite svojich priateľov

Áno ide o podvodné stránky, ktoré sľubujú výhodný nákup, a to s výraznou zľavou 80 % až 90 %. Tieto podvodné reklamy sa šíria najmä na Facebooku ale môžete sa s nimi stretnúť aj v podobe emailu. Vo väčšine prípadov ide o značkový tovar,“ vysvetľuje.

Podvodníci rovnaký obrázok zdieľajú bez vášho vedomia aj viackrát. Zdroj: Lukáš Štefanko, ESET

Reklama sa pritom šíri automaticky cez ľudí, ktorí majú v počítači malvér, resp. advér. „Ak ste boli označení alebo ste niekoho označili, ihneď sa odznačte, oskenujte si PC bezpečnostným softvérom a upozornite svojich priateľov na FB aby na to nereagovalo,“ odporúča Štefanko.

Stránka vyzerá ako skutočný eshop spoločnosti Salomon. Zdroj: Lukáš Štefanko, ESET

Môžu vás okradnúť

Útočníci pre kradnutie využívajú hneď dva spôsoby. Prvým je fakt, že svojou kartou zaplatíte za tovar, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nie je pravý. Ak ho vôbec dostanete, nebudete s ním tak spokojní ako s originálom.

Web ale nie je zabezpečený, útočníci vám tak vedia odcudziť číslo platobnej karty. Zdroj: Lukáš Štefanko, ESET

Druhý spôsob je oveľa viac znepokojujúci. Stránka, na ktorú útočníci lákajú totiž nie je zabezpečená protokolom HTTPS, čo v praxi znamená, že vám môžu ukradnúť údaje z karty a tie následne zneužiť. Prísť teda môžete o oveľa viac, než 30 €, za ktoré sa útočníci snažia predať spomínané topánky.

Odpoveď spoločnosti Salomon ohľadom podvodnej stránky. Zdroj: Lukáš Štefanko, ESET

Upozorňuje na to aj samotný Salomon

Na otázku či je web slmua.com (využívaný útočníkmi) pravý alebo či ide o podvod odpovedal aj samotný výrobca Salomon. Ten poďakoval za nahlásenie podvodnej stránky a všetkým ľuďom odporúča, aby pre nákup využili ich oficiálnu stránku – www.salomon.com.

 • lg10lg10

  iba retard može uveriť že na fakerbloku v nejakej vymyslenej suťaži aj niečo vyhra-takže retardovana slovač len klikajte a lajkujte hujoviny

  • berino

   Vieš koľko ich je tam, skoro každý druhý !!!

 • Axn

  Ja na facekuk nechodím a mám svaty pokoj

 • Kamil Steiner

  Osobne som sa s týmto druhom podvodu stretol už druhý krát. Počas prázdnin to bola stránka s reproduktormi JBL. Princíp totožný, dvojica reproduktorov JBL s obrovskou zľavou a odpočítavaním času „akcie“. Šírilo sa to reklamnými banermi na istagrame.

 • jojo

  Ludská hlupost a vesmír su nekonečne… Na SVK obvzlášť ak si niekto myslí, že je niečo zadarmo…

 • RadoVan Semere

  tu máte dalsiu podobnu ak chcete prist o peniaze :) jednu stranku zablokuju a dalsiu si spravia

  http://www.euvipwheel.com