Čo sa stane, ak zaspíš za volantom Tesly?

Čo sa stane, ak zaspíš za volantom Tesly?

1

Mikrospánok je jedna z najnebezpečnejších situácií za volantom. Ani neviete ako a už nevnímate prevádzku na ceste, ba čo horšie, môžete spôsobiť haváriu. Slovensko bolo nedávno svedkom obrovských nešťastí, u ktorých mohol zohrať rolu práve mikrospánok.

Rôzne automobilky s problémom unavených vodičov bojujú ako len vedia. Neustále monitorovanie, poloautonómny režim sledovania cesty či iné vymoženosti už dnes nie sú ničím špeciálnym.

Ako ťa dokáže autopilot zachrániť

Jedným z priekopníkov bezpečnosti je aj Tesla, americká automobilka, ktorá sa už dlhší čas sústreďuje na autonómnu jazdu vozidla. V praxi to vyzerá tak, že Tesla dokáže pomocou rôznych senzorov sledovať nie len jazdý pruh, ale aj rôzne nebezpečenstva či dopravné značky. Čo sa však stane, ak v takomto aute zaspíte?

Vyskúšal to jeden z majiteľov, ktorí za volantom síce nezaspal, no tváril sa tak. Auto najskôr popri tom, ako poctivo sledovalo to, kam ide, začalo vodiča upozorňovať, aby položil ruky na volant. Ak to nezabralo, v aute sa spustil zvukový signál navrhnutý tak, aby ho zobudil. Ak nezabralo ani to, auto pomaly a kontrolovane brzdilo a zároveň vyhodilo výstražné svetlá, aby tak dalo vedieť autám jazdiacim za ním, že sa chystá zastaviť.

Tak sa aj stalo. Tesla pomaly a bezpečne zastavila a vodičovi sa nič nestalo. Perfektné riešenie, ktoré by sme určite ocenili vo viacerých, aj cenovo dostupnejších autách. Za nás všetky palce hore!

  • hipisko

    ja uz som mikrospanok zazil. zaujimave, ze som mal pocas toho ruky na volante. siel som do TT od Piestan po totalne rovnej ceste, cestu som bral ako rutinu, taze samozrejme myslienky a s otvorenymi ocami a ruami na volante ma zrazu zobudilo hadzanie auta, ako jednou stranou zislo z vozovky. Nastastie som nestrhol volant (to je nebezpecna vec pri mikrospanku a vela nehod je zapricinenych koli tomu). Takze mikrospanok vyzera trosku inac ako vo filmoch kde si to sofer pomaly ulozi a zakryje sa paplonom