WeChat poskytuje osobné údaje o užívateľoch čínskej vláde. Oficiálne

WeChat poskytuje osobné údaje o užívateľoch čínskej vláde. Oficiálne

9

Čínska spoločnosť Tencent potvrdila to, o čom sa už dlhšie hovorilo. Táto spoločnosť vlastní komunikačnú aplikáciu WeChat a všetky údaje o užívateľoch, ktoré vďaka nej získava, poskytuje čínskej vláde.

WeChat je vlastne čínskou alternatívou k aplikácii WhatsApp. Aplikáciu aktívne používa 662 miliónov ľudí a patrí tak k najväčším na svete. V Číne jej patrí prvá priečka v kategórii služieb pre okamžité odosielanie správ a multimediálneho obsahu.

Čínska vláda má prístup k veľkému objemu súkromných dát jej užívateľov. Nakoniec, tí sa o tom presvedčili sami po nedávnej aktualizácii aplikácie. Aktualizácia aplikácie bola totižto podmienená súhlasom so zásadami o ochrane osobných údajov.

Po prečítaní spomínaných zásad ale vyšlo najavo, že spoločnosť, ktorá aplikáciu vlastní, poskytuje veľký objem osobných údajov čínskej vláde. Činí tak na základe „platných (čínskych pozn. red.) zákonov a predpisov“.

Čínska politika je nesmierne tvrdá, čo sa týka nečínskych digitálnych online služieb. V Číne nemôžete používať WhatsApp, YouTube, Google alebo obchod Google Play. Príkladov by sa dalo uviesť viac. A nie, ani Facebook v Číne nie je.

WeChat
Ak ste ešte Čínu nenavštívili, môžete tam poslať aspoň vaše osobné údaje

Čínska vláda, resp. spoločnosti, ktoré s ňou participujú, vytvorili alternatívne služby k tým celosvetovo populárnym. Namiesto YouTube obyvatelia Číny využívajú Youku, Facebook nahrádza Renren, Twitter zastupuje Weibo a WeChat nahrádza…už viete akú appku.

Čínska vláda chce mať a aj má kontrolu nad každou digitálnou online službou používanou v krajine. Žiadny zo serverov nesmie byť umiestnený mimo krajinu. Z Pekingu dokonca prišlo avízo, že užívatelia aplikácie WeChat budú zodpovední a prenasledovaní za akékoľvek informácie, ktoré v aplikácii zverejnia, a ktoré čínska vláda považuje za nezákonné.

Obyvatelia Číny v podstate nemajú veľa možností na to, aby s čínskou vládou bojovali. Pokiaľ chcú aplikáciu používať, jednoducho budú musieť strpieť miestne nariadenia.

Ak vás problematika online prostredia v Číne zaujíma, odporúčame vám prednášku blogera menom Michael Anti (vlastným menom Jing Zhao). Michael je obyvateľom Číny, z ktorej bloguje 12 rokov aj napriek prísnej kontrole miestneho režimu.

 • Dano

  Brat býva v číne a píšeme cez whatsapp.denne kecáme cez skype…asi toľko..

  • fligo

   hmm a nejde cez nejaké VPN? ktoré nie je filtrované?

   • Dano

    Tipujem, že ide cez vpn, ale pointa je, že aj z číny sa dá komunikovať. Len to chce fištrón..:-)

  • Qvas

   Viac by som sa bal sudruhov zo zapadu. Len o tom sa tak pisat nebude… Zlodeji budu kricat – pochytajte zlodejov (v tomto pripade zlodejov dat 😂)

  • Marek Šimovič

   tvoj brat využíva vpn alebo ako prosímťa?

 • italouri

  … čo je to VPN ?

  • kubo

   Virtual Private Network

   Je to sifrovane spojenie medzi tvojim zariadenim a serverom, ktory sa moze nachadzat hocikde na svete. Funguje to tak, ze vsetky data, co odosielas najskor prejdu cez sifrovane spojenie (niekedy sa to nazyva aj tunel) na server a az potom su presmerovane na cielovu IP. Opacne su zas vsetky data smerovane na IP adresu serveru, ktory nasledne vsetko preposiela k tebe.

   Vyhody su:
   – bezpecnost
   – utajenie polohy
   – skrytie vlastnej IP adresy
   – v istych pripadoch aj rychlost pripojenia
   – pri niektorych VPN sa da ziskat aj verejna IP (moznost vytvorenia serveru, ktory je pristupny cez siet odkialkolvek na svete)

   • italoduri

    … nóó, ďakujem, za vysvetlenie. Len, najskôr bežný užívazeľ nebude vedieť, ako na to. 😕

    • NTN Labs

     Existuju aj take, kde staci par klikov a mas to aktivne…