Dlhá výdrž na jedno nabitie je niečo, čo v roku 2017 stále často nevidím. Jeden plnohodnotný deň a dosť vydrží väčšina súčasných smartfónov. Samozrejme česť výnimkám.

Česť patrí aj smartfónu Moto E4 Plus. ktorý má tendenciu byť príťažlivým obchodným artiklom. Za maloobchodných odporúčaných 199 € dostanete kovový odnímateľný kryt (s prvkami z plastu), 5,5-palcový displej, takmer čistý Android vo verzii 7.1.1 Nougat a poriadne tučnú, až 5000 mAh batériu.

Moto E4 Plus som sa rozhodol vyskúšať, keďže je výdrž na jedno nabitie dôležitá aj podľa mojich kritérií. O to viac, ak je k dispozícii za rozumné peniaze. Recenziu teda začnem netradične, od konca.

Moto E4 Plus
© red.

Moto E4 Plus: Výdrž

Ako som spomínal, 5000 mAh akumulátor už papierovo predpovedá dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Papier sa v tomto prípade stretol s realitou. Moto E4 Plus som používal ako svoj primárny smartfón.

Nemal som aktivovaný žiadny režim pre úsporu energie a v používaní som sa neobmedzoval. Okrem toho, v posledných dňoch slnko pekne pieklo, čiže som mal počas používania jas displeja nastavený na maximum, a to pomerne často.

Dátovú konektivitu som sa snažil rozdeliť pol na pol. Kancelárske WiFi striedalo 4G pripojenie v teréne. Sociálne siete, maily, prehliadanie internetu, videá, občasné momentky… Každá bežná funkcia sa dočkala používania.

Ak by som celkový čas používania udal ako priemer, zo 100-percentnej kapacity som sa dostal na nulu za 44 – 47 hodín. V noci som spával bežných 7 – 8 hodín, počas ktorých bol Moto E4 Plus nečinný. Pozor, nie vypnutý.

Moto E4 Plus
© red.

Spokojnosť? Áno. Moto E4 Plus je vo výdrži maratóncom a bolo fajn pár týždňov používať smartfón, ktorý nabíjačku tak často nepýta.

Zaujímalo ma, ako si batéria poradí s online video obsahom, ktorého popularita neustále stúpa. Otvoril som aplikáciu YouTube a následne niekoľkohodinové video od BBC, v ktorom sa striedali prírodné scenérie.

Moto E4 Plus som pripojil na WiFi, jas displeja nastavil na maximum a kvalitu videa na HD 720p. Orientáciu videa samozrejme na šírku. 30 minút prehrávania ukrojilo 2 percentá z kapacity.

Po hodine prehrávania svietil v notifikačnej zóne údaj 93 percent. Batéria klesla na polovicu svojej kapacity za 4 hodiny a 53 minút. Posledné 4 percentá som si všimol po 9 hodinách a 47 minútach. Výborné, hlavne keď si predstavím, že by displej žiaril napríklad polovičným jasom.

Aj pri maximálnych nastaveniach prehrávania tak batéria podala výborný výkon. Batéria nie je odnímateľná napriek tomu, že kovovo-plastový kryt áno. Vďaka nemu som sa dostal k SIM kartám a pamäťovej karte. Za pozornosť tiež stojí pohotovostný čas.

Pohotovostný čas tiež nie je zlý. Toto je výsledok pri aktívnom WiFi pripojení bez šetriaceho režimu. © red.

Určite vás zaujíma, ako dlho sa takýto obor nabíja. Pochopiteľne originálnou microUSB nabíjačkou. 10-minútové nabíjanie vyčaruje 5 percent energie. Polhodinka v sieti prinesie 19 percent energie.

Za jednu celú hodinu sa dostanete na 40-percentnú kapacitu. Dostatočných 90 percent som si všimol po dvoch hodinách a 19-tich minútach nabíjania. Posledných 10 percent nabíjačka pumpovala asi 30 minút.

moto E4 Plus
© red.

Vo výdrži Moto E4 Plus ani omylom nesklame a určite by som sa naň spoľahol. Sú tu však aj iné aspekty.

Moto E4 Plus: Celkový zážitok z používania

Moto E4 Plus je dostupným smartfónom s veľkou batériou. Ústupky som badal snáď každú chvíľu. V prvom rade tu je displej. 5,5-palcová uhlopriečka mi vyhovuje, HD 720p rozlíšenie už ani tak nie.

FHD 1080p rozlíšenie, ktoré nájdeme už aj pri lacných smartfónoch, ma rozmaznalo natoľko, že mi HD 720p trochu prekážalo. Konzumácia obsahu nebola taká príjemná. Raster je badateľný a to sa týka aj chudobnejšieho podania farieb.

Nekupoval by som si v roku 2017 smartfón, ktorý má nižšie ako FHD rozlíšenie pri takto veľkej uhlopriečke displeja. Počet pixelov na palec – 267 ppi.

Moto E4 Plus nie je masívny iba po energetickej stránke. Váhu a rozmer som pocítil. V číslach, vrecko nohavíc vám obsadí obdĺžnik s rozmerom 155 x 77,5 x 9,6 mm a váhou 198 gramov. 

moto E4 Plus
© red.

Pochopiteľne, o nejakom bezrámikovom dizajne či skvostných detailoch nemôže byť reč. Moto E4 Plus je taký väčší a o dosť ťažší Moto G5.

Softvér a výkon

Čo sa týka softvéru, Motorola opäť nesklamala. Android 7.1.1 Nougat v takmer čistej podobe bežal stabilne, hladko a bez akýchkoľvek problémov. Šprintér to ale ani zďaleka nie je.

Štvorjadrový MediaTek MT6737 nepokryje potreby čo i len mierne náročnejších používateľov (US verzia je dodávaná s čipsetom Snapdragon 427). To isté platí aj o 16 GB internej pamäti. Našťastie som mal možnosť siahnuť po pamäťovej karte. 3 GB kapacitu operačnej pamäte som uvítal.

moto E4 Plus
© red.

Multitasking bol štedrý a dokázal som sa vrátiť do niekoľkých spustených aplikácií. Chválim snímač odtlačkov prstov pod displejom. Reaguje rýchlo a presne, podobne ako pri Moto G5, resp. Moto G5 Plus.

Reakcia je limitovaná výkonom zariadenia. Snímač síce zaznamená odtlačok hneď, systém si ale so zobrazením domácej obrazovky zvykol dával na čas. Zdržanie malé, no badateľné.

moto E4 Plus
© red.

Som rád, že výrobca implementoval veľmi praktické Moto Akcie. Ovládanie jedným dotykom iba pomocou snímača odtlačkov je po troche zvyku intuitívne. Potiahnutím prsta tiež môžete zmenšiť obrazovku.

Ešte lepšia je Moto Obrazovka, ktorá mi zobrazovala upozornenia pri uzamknutom zariadení. Nočná obrazovka sa mi hodila pri večernom čítaní textov. Nenašiel som ale gestá, ktorými by som aktivoval fotoaparát alebo LED blesk.

moto e4 plus
© red.

Ak už výrobca vybavil Moto E4 Plus Moto Akciami, mohol zvoliť aj tie ostatné. Snáď by ho to veľa nestálo a konkurenčná výhoda by bola zjavnejšia.

Fotoaparát

Primárny fotoaparát na tom nie je až tak zle. Teda tabuľkovo. 13 Mpx rozlíšenie dopĺňa clona f/2.0 a pixely majú veľkosť 1.12 µm. Obvyklou výbavou je HDR režim, panoráma a 720p video pri 30-tich snímkach za sekundu.

Selfie kamera si vystačí s rozlíšením 5 Mpx a clonou veľkou f/2.2. Pixely sú v tomto prípade väčšie, majú 1,4 µm. Fotoaparát vám cenu za fotografiu roka určite neprinesie. Dokonca aj v optimálnych svetelných podmienkach dokáže vyčarovať šum.

Prepalom a podexponovaným snímkam sa prakticky takmer nevyhnete. Farebné vyváženie a celkové podanie farieb je slabé a nedostatočná je tiež všeobecná ostrosť. Asi každú snímku rovno upravte v niektorom z editorov a aspoň umelo jej pridajte trochu na atraktívnosti.

Neexistujúca stabilizácia a veľmi lenivé reagovanie na zmeny ostrosti nenadchnú ani tvorcov videí. O nízkom HD rozlíšení nehovoriac. nezabudol som na cenu zariadenia ale fotoaparát aj tak veľmi slabý.

moto E4 Plus
© red.

Konečnou stanicou ako takých momentiek budú sociálne siete. Tam nakoniec poputuje aj tak väčšina mobilných fotografií. Záplavu páčikov ale neočakávajte. Ak budete fotiť, zhotovte niekoľko fotografií a vyberte tú najlepšiu. Pár ukážok môžete vidieť v galérii nižšie.

foto ()4
foto (1)
foto (5)
foto (6)
mde
foto noc(6)
foto(3)
foto(13)
foto(16)
foto
HDR(1)
HDR
IMG_20170807_183941544

Moto E4 Plus: Verdikt

S Moto E4 Plus to je pomerne jednoduché. Ak nie ste náročným používateľom a pracujete, resp. pohybujete sa v prostredí bez prístupu k zdroju energie, Moto E4 Plus sa s absenciou nabíjačky hravo vysporiada.

Pripraviť sa ale musíte na nekompaktný rozmer a hlavne vysokú váhu. Na druhú stranu, na nabíjačku som natrafil v práci, doma, v aute, na chate, v obľúbenej kaviarni a ani tie power banky už nie sú drahé.

Z vlastných skúseností viem, že predĺžený víkend na horách hravo pokryje 10 000 mAh power banka. Asi by som v tomto prípade vymenil veľkú batériu za vyššie rozlíšenie, výkon a hlavne nižšiu váhu.

Celkový používateľský komfort a zážitok paradoxne poklesol na úkor veľkej batérie.

Mimochodom, ak vás zaujíma detailná špecifikácia alebo iné informácie, v slovenskej lokalizácii oficiálnej stránky spoločnosti Lenovo tento model nenájdete. Netuším prečo, keďže ide o produkt, ktorý sa už predáva na našom trhu.

Spoľahnúť sa musíte na oficiálnu stránku motorola.com, kde nájdete podrobný výpis špecifikácií v spodnej časti stránky.