Zamrzlo peklo: Vo Windows Store je odteraz dostupný operačný systém Ubuntu

Zamrzlo peklo: Vo Windows Store je odteraz dostupný operačný systém Ubuntu

4

Microsoft počas konferencie Build 2017 oznámil, že tento rok vo svojom internetovom obchode s aplikáciami, Windows Store, sprístupní populárnu distribúciu Linuxu, Ubuntu. Spoločnosť naozaj neklamala a Ubuntu si už môžete stiahnuť.

Ubuntu, podobne ako SUSE Linux a Fedora (tiež budú dostupné) na Windowse spustíte v sandboxe, teda zároveň s Windows 10. Operačný systém pritom ponúka riadnu konzolu so všetkými príkazmi a zdieľanými súbormi a hardvérom z Windows 10.

Ak si chcete nainštalovať Ubuntu, zamierte do ovládacieho panelu, kde nájdete možnosť „Zapnúť alebo vypnúť funkcie Windowsu“. V tomto menu už len zvolíte „Linux ako podsystém pre Windows“ a je to. Potom už stačí len reštart a používanie Ubuntu na Windowse môže začať.

 • Až na to že k dispozícii nie je celý OS, ale len terminál bez GUI. MS to pridal hlavne kvôli tomu, že CMD na Win stojí za …, tak pridali bash spolu s Ubuntu, Fedorou a OpenSUSE.

  • NTN Labs

   Ked si myslis ze stoji za …. tak o cmd na Win toho vela asi nevies :)

 • Dusan

  Neviete mi poradit, lebo mne to nejde zapnut, neukazuje mi tam moznost zaskrtnut Linux ako podsystem pre windows. Preco mi to tam neukazuje ? Dakujem

  • blazon

   Asi nemáš nainštalovaný daný update pre Windows