Len si to predstavte. V blízkej budúcnosti idete za rodinou, tak nasadnete do svojho elektromobilu, no po chvíli zistíte, že po ceste musíte nabiť batérie v aute.

Vyhľadáte najnovšiu pumpu a kým sa stihnete vrátiť z oddelenia bagiet a sendvičov, vaše auto hlási 100 % nabitie. Presne to je cieľom nanotechnologickej spoločnosti StoreDot z Izrealu, ktorá vyvinula revolučnú batériu.

Tú nabijete za 5 krátkych minút a vystačí vám na približne 400 km pohodlného vozenia sa. Podľa všetkého by sa do predaja mala dostať do troch rokov.

Novinka sa volá FlashBattery a prináša unikátnu kombináciu nanomateriálov a organických zlúčenín. Poskladaná je zo 40 „sáčkov“ obsahujúcich nanobodky z chemicky syntetizovaných peptidov. Ďalšou výhodou je fakt, že články nie sú horľavé, čo pridáva na bezpečnosti.

Rýchle nabíjanie je kriticky chýbajúcim prvkom potrebným k masovému rozšíreniu elektromobilov,“ konštatuje spoluzakladateľ a šéf StoreDot, Doron Myersdoff. „V súčastnosti dostupná technológia batérií vyžaduje dlhé nabíjacie časy, v dôsledku čoho tento spôsob dopravy nevyhovuje potrebám širokej verejnosti“, dodal.

 • Neviem, či si uvedomujete o čom píšete? Dobytie na 400 km za 5 minút je pekná rozprávka. Dobre sa to číta. Ale ak si to dáte do čísiel tak to tak úžasné nie je. A už vôbec nie tak ľahko realizovateľné.
  Dnes v podstate iba jeden EV vie urobiť 400 km na 1 nabitie. Ten má 80 kWh batériu. A ak by sa mala táto batéria nabiť za 5 min., tak to toho auta musí tiecť 60/5 x 80 kW = 12 x 80 = 960 kW príkon. Skoro 1 MW príkonu. Zo súčasných superchargerov Tesly tečie do auta do 120 kW – jedna osmina.
  Viete si ako IT odborníci predstaviť ten kábel, ktorým by to auto muselo byť pripojené? Tu už nejde o to ako to bateria bude schopná prijať. Problém je ďaleko nad tou batériou.
  Viac v čom je vec komplikovaná s EV je tu: http://www.energiaweb.sk/2017/04/09/ake-vyzvy-prinesie-masivne-nasadenie-elektromobilov/

  • Michal1111-Slovensky vlastenec

   To sa da trochu eliminovat mnohopocetnymi zvazkami kablov.

 • Michal1111-Slovensky vlastenec

  A nevybuchne ako mobilny telefon? To by bola rana