Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+ sa už dostal k prvým zákazníkom aj v našich končinách a postupne budú pribúdať ďalší, snáď spokojní majitelia. Všetko nasvedčuje tomu, že je po tohtoročných vlajkových modeloch mimoriadny dopyt.

Menší z dvojice štartuje na slovenskom trhu s cenou 799 eur a model s prívlastkom Plus s maloobchodnou odporúčanou cenou 899 eur. Aké sú však náklady na ich výrobu? Odpoveď priniesli analytici z renomovanej agentúry IHS Markit.

Tí sa síce zatiaľ pozreli iba na Galaxy S8 a väčší z dvojice modelov snáď preskúmajú neskôr. Dospeli k zaujímavým záverom. Ak opomenieme ešte nevyhodnotený Galaxy S8+, Samsung Galaxy S8 je podľa expertov najdrahším smartfónom na trhu, čo sa týka nákladov na výrobu.

Všetky potrebné komponenty a pridružené náklady na výrobu daného smartfónu stoja výrobcu Samsung 307,50 dolárov. Galaxy S8 je tak v porovnaní s minuloročnou generáciou Galaxy S7 edge drahší o 36,29 dolárov . V kontrastne s konzervatívnejšou plochou verziou Galaxy S7 je navýšenie ešte markantnejšie, o 43,34 dolárov.

Vyššia predajná cena tak odzrkadľuje aj vyššie náklady na výrobu. Kvalitné komponenty a hlavne nekompromisný Infinity displej určite niečo stoja. Samozrejme, dokonale presné čísla nákladov pozná len Samsung.

Na renomé analytickej agentúry, ktorá sa zaoberá vyhodnocovaním priemyselných dát a zamestnáva viac ako 9 000 ľudí po celom svete, sa ale môžeme spoľahnúť. Pre zaujímavosť, náklady na výrobu smartfónu iPhone 7 sa pohybujú na úrovni 225 dolárov.

Napriek tohtoročnému navýšeniu výrobných nákladov je rozdiel medzi konečnou cenou stále veľký. Výroba však nie je jediným nákladom výrobu. V konečnej cene sú zahrnuté licenčné poplatky, náklady spojené s výskumom a vývojom, logistika a ďalšie položky.

 • No, keby sa predával za takých 450-500€ to by bola dobrá cena…Navyše by mohli do tých 150-200€ zarátať aj náklady na výskum atd…

  • Petrík

   Založ si firmu a rob výskum na nové technológie s tým že z ceny zariadenia ti pôjde na výsmum 10 percent pretože 50 tvoria náklady niečo reklama jasne bez reklamy to nieje ono ďalej náklady na transport distdibúcia zamestnanci atď a teraz mi povedz koľko zarobíš keď náklady celkové ma zariadenie budú okolo 600 eur tak ty ho za tých 600 nepredáš 😀 samozrejme si musíš spraviť aj zisk a plus predajcovia obchody si prihodia a cena je tam kde je

 • Rasťo Marjov

  Povedzme si pravdu, najväčšiu časť z toho balíka peňazí navyše, ktorý zaplatíme, dá Samsung na reklamu. Sú totálne všade. O chvíľu budú snáď aj na oknách rodinných domov.

  • Lukas Zachar

   Tipol by som, ze to pojde 50:50 s vývojom. Kľudne tie peniažky môžu preliať aj do vývoja niečoho iného, než smartfónov :)

 • VelkyKapo

  a stale sa najdu ludia, co by ho chceli za 200 :D

  • KalichVydra

   Anoooooooooo!

 • KalichVydra

  Ja som písal že kúpim s8 do 400€ .
  A nič…
  Hlupáci to kúpia za 800…len aby boli machri….a za týždeň ho predávajú na bazári za 750….lebo zistia že to nemá hodnotu ani 300 :-)))))

  • Petrík

   Pozri sa včera mi prižla s8 a som macher 🤣 a nehodlam ju predať kym nevýde s10 … s6 mi dodnes deň drží jak beton😎 a nedal som ani za jeden viac ako 400 eur 😎 odvčera som s8mičku z ruky nepustil 😊

   • KalichVydra

    Tak oproti S6 to je zmena. Skúsil som S6 to bola hrôza. Hlavne batéria.

   • may

    Suhlas. Mala som S6edge 2 roky a bola spokojna. A to vyuzivam telelefon ako kancelariu.. excel, mail, word. foto.. upravy foto.. navigaciu, komunikaciu vseho druhu.. jedine co mi vadilo ze pri nabijani sa nahrieval ak som zaroven na nom nieco robila. (Zdedil syn) Teraz S8+ a urcite nepredam.. urcite nema zmysel kupovat kazdu novinku, nie vzdy je inovativna. Zatial som vysoko spokojna a za tu cenu to stalo. Ked vidim ako sa trapia s pomalymi telefonmi ludia okolo.. alebo firemna nokia..

   • kvetinkovo

    Jeden nevinný pád a 300€ si priprav za servis. Mne keď padne tak za 50€ mi ho opravia. Za tie peniaze ten mobil by mal mat nerozbitni LCD display či digitizer.

 • Frantisek Kristof

  SAMSUNG – stale predrazuje svoje smartphony na celom europskom trhu !!! Zneuziva doslova
  svoju dominantnu poziciu !!! Cena a kvalita jeho
  smartphonov ani zdaleka neodpoveda jeho kvalite a v tom sa zhoduju mnohi specialisti v
  tejto oblasti !!! V sucasnosti raketovym startom
  vo vyrobe smartphonov zacala CINA !!!
  CINA zacala pouzivat kvalitne procesory vo vy-
  robe, spickove suciastky, ktore teraz vo svete
  letia – vsadila na kvalitu za mimoriadne nizke
  ludove ceny pre kazdeho !!!
  Dni SAMSUNGU na europskom trhu su uz dnes
  zratane !!!!!!
  CINA sa stane o chvilu dominantou na trhu !!!!!

  • Ľubomír Kohút

   Ty predrazujes svoj mozog. Keby si si dal namahu a cital cely clanok zistis ze okrem ceny vyroby platis za vyvoj, patenty,logistiku,cla a hlavne reklamu na najpresytenejsom trhu- s mobilmi. Nezastavam sa samsungu ale lezu mi na nervy hlupaci ktori by chceli vsetko pomaly zadarmo…