RECENZIA Samsung Galaxy S8: Telefón s futuristickým dizajnom, ktorý ťa bude baviť používať

26

Samsung Galaxy S8 je bez akýchkoľvek pochýb najkrajší telefón, aký som mal kedy možnosť používať. Áno, do tohto zoznamu počítam aj Xiaomi Mi Mix, jeden z ďalších smartfónov, ktoré ma ohromili podobne, ako S8.

Samsung musel z rukáva vytiahnuť poriadne veľké eso, aby donútil ľudí zabudnúť na minuloročnú tragédiu menom Note 7. Vyzerá to tak, že sa mu to nielen podľa mňa, ale aj podľa tých tisícov Slovákov, ktorí si telefón doteraz kúpili, podarilo. Nečudujem sa im, naozaj nie. S8 je v mojich očiach, skutočne, ruku na srdce, prisahámbohu, najlepší.

Čo však z Galaxy S8 robí zariadenie, ktoré mi tak prirástlo k srdcu? Samozrejme, že jeho predná strana, ktorá je prekrytá nádherným 5,8-palcovým Quad HD Super AMOLED displejom, ktorý je akurát veľký, akurát ostrý a akurát farebný. 5,8-palcov je úžasná veľkosť nielen pre mňa, ale aj pre ďalších záujemcov. Samsung ich totiž predáva, aspoň u nás na Slovensku, viac, než  6,2-palcovej alternatívy. Ide približne o pomer 3:2 v prospech Galaxy S8, resp. v neprospech Galaxy S8+.

S Galaxy S8 a S8+ som dokopy strávil približne dva týždne, za ktoré som ich zobral na cesty, používal som ich doma, fotil s nimi, natáčal s nimi, pozeral na nich videá, hral hry, odpisoval na emaily a samozrejme, volal z nich. Vyskúšal som všetky štyri spôsoby odomknutia (odtlačkom prsta, tvárou, dúhovkou a PINom) tak viem, že S8 nie je perfektný. Dalo sa to čakať. Je to dosť na to, aby ma to malo odhovoriť od kúpy? Poďme to zistiť.

V prvom rade, plnú recenziu na väčší z dvojice, Galaxy S8+ som už publikoval, prečítať si ju môžete tu. Nájdete v nej veľa zaujímavých informácií, takže neváhajte a čítajte, ak sa rozhodujete, ktorý z nich je pre vás ten pravý, neoľutujete.

Začnime teda negatívami, nech ich máme za seba. TEN SNÍMAČ ODTLAČKOV PRSTOV. Fakt, horšie umiestnenie by bolo snáď už len nad kamerou. Ako iste viete, snímač je vedľa zadného fotoaparátu, čo je aspoň pre mňa tak nepraktické umiestnenie, že tento spôsob odomykania som používal len keď som nemal inú možnosť, teda keď bola tma. Snímač stále funguje a musím uznať, že pri S8 a používa podstatne pohodlnejšie než pri S8+, keď som naň nevedel dočiahnuť, ale aj tak. Škoda ho, inak by bola S8 takmer perfektná.

Čo sa batérie týka, nebojte sa, šialenstvo, ktoré nastalo po predstavení Galaxy Note 7 sa snáď nebude opakovať. S8-čka sa mierne zohreje, no len pri nabíjaní alebo hraní naozaj náročných hier. Fakt nič, čoho by ste sa mali obávať.

Čo by ste ale mali vedieť, ak sa Galaxy S8 chystáte zakúpiť je fakt, že ide o sakramentsky rýchly telefón. Vážne, rýchlejší je už len Bolt na 100 metrov a aj o tom prestávam byť presvedčený. Okrem toho ide o nádherný smartfón. Naozaj krásny. V rukách som nedržal krajšie zariadenie, a to som ich vyskúšal veľa. Samozrejme, nejde o objektívne hodnotenie, keďže krásu vníma každý kúsok inak.

Zároveň by ste mali vedieť, že Galaxy S8 je poriadne drahý. Na Slovensku sa predáva od 799 €, zatiaľ čo väčší Galaxy S8+ ide po 899 €. Poriadne pálky. Za túto cenu si môžete doslova kúpiť aj dva kusy inej vlajkovej lode.

Galaxy S8: Dizajn

Ako som už spomínal pri recenzii S8+ (vážne si ju prečítajte), dizajn je krásny. Základom tejto nádhery jeho 5,8-palcový Infinity displej s pomerom strán 18.5:9. Ide o novinku, ktorú s podobne natiahnutým displejom naštartoval LG G6. Čo to znamená? Je jednoducho úzky a dlhý. To je všetko, no v praxi je radosť ho používať. Galaxy S8 je vďaka tomu podstatne rovnako vysoký ako LG G6, no vďaka zahnutým bokom, čo je pri Samsungu už tradícia, pôsobí podstatne užšie. Vďaka extrémne tenkým rámikom sa na prednú stranu zmestilo viac displeja. Až 83 % celkovej plochy prednej strany zaberá spomínaný Quad HD Super AMOLED displej.

Na jednej strane by som si takýto telefón, ako žiaden iný, nedával do puzdra. Na druhú stranu som si istý, že by sa mi skôr či neskôr podarilo pustiť ho k zemi čo by mohlo skončiť nepekným pavúkom cez prednú alebo zadnú stranu. S S8 si opäť verím viac, no majte to na mysli. S8-čka sa vám bude pokúšať zdrhnúť smerom k matičke Zem.

Jednou z veľkých zmien, ktorými prešla S8-čka je chýbajúce domovské tlačidlo. Namiesto toho je umiestnené priamo pod displejom (čítaj smerom do vnútra telefónu). Stačí poriadne vystískať spodnú časť displeja a získate rovnakú funkcionalitu ako v prípade hardvérového tlačidla. A viete čo? Vôbec mi takéto staromódne tlačidlo nechýbalo. Samsung to vymyslel elegantne a ja som spokojný. Aj po dvoch týždňoch. Zvyšok ovládacích prvkov funguje tak, ako by ste čakali, resp. tak, ako ste mohli vidieť pri všetkých ostatných softvérových tlačidlách. Samsung vám okrem tomu ponúka aj možnosť vymeniť ich pozíciu. Ak teda chcete mať tlačidlo „Späť“ naľavo, máte to mať!

Snímač odtlačkov prstov je odporne dobrý

Čo tým myslím, pýtate sa? Výborný je v tom, že stále funguje tak, ako pri Galaxy S7/S7 edge či Note 7. No a čo je na ňom odporné? No, to umiestnenie. Moja svalová pamäť si naň nestihla prevyknúť ani po dvoch týždňoch používania, a to je zlé. Veľmi zlé. Okrem toho, vždy keď sa dotknem snímača odtlačkov prstov, telefón sa nakloní smerom ku mne a je opäť o pár centi bližšie k nezvratnej ceste smerom k zemi. Fakt nebezpečná aférka.

Ja osobne som sa uchýlil k používaniu odomykania, ktoré Samsung nazval ako pohodlné a nie bezpečné s možnosťou odomknúť ho pomocou snímača odtlačkov prstov a PINom, keď by bola tma. A viete čo? Táto kombinácia sa ukázala ako najpohodlnejšia. Algoritmus rozpoznania tváre funguje prekvapivo dobre, neodomkol telefón ani môjmu bratovi, ktorý je podľa slov mamky rovnaký ako ja, takže mi doteraz klamala. Aj som si to myslel, ale dík Samsung za potvrdenie hypotézy.

Ak ale potrebujete S8-čku poriadne zabezpečiť, určite siahnite po skeneri dúhovky, ktorý je vynikajúci, aj keď má svoje limitácie. Tými sú hlavne rýchlosť odomykania a fakt, že je citeľne pomalší. No a potom je tu problém s okuliarmi a kontaktnými šošovkami, s ktorými sa môže a nemusí kamarátiť.

Fotoaparát: Ide to aj bez dvoch senzorov

Je zaujímavé, že Samsung ako jeden z mála výrobcov nateraz odolal a do svojich vlajkových lodí nevmontoval aj druhé zadné oko. Galaxy S8 tak aj naďalej fotí jedným 12 Mpx fotoaparátom, ktorý produkuje nádherné zábery, ktoré sú vďaka malým vylepšeniam či už samotného senzora alebo spracovania fotografií o chlp lepšie než v prípade S7/S7 edge.

Galaxy S8 je ideálny smartfón pre zábery fotené pri zhoršených svetelných podmienkach, čo snáď pri každej oslave či návšteve podniku s tvojimi kamošmi, takže tu je všetko na poriadku. Super je aj automatické zaostrovanie na prednej 8 Mpx kamere. V praxi to znamená, že aj selfíčko poznamenané alkoholickým drinkom by malo byť ostré. Čo viac si priať, že!

K fotoaparátu sa dostanete rýchlo aj z vypnutého displeja. Stačí dvakrát rýchlo ťuknúť do tlačidla pre zapnutie smartfónu a ste tam. Najkrajšie momentky vám teda neujdú.

Nechýba ani „pro“ režim, ktorý som však zapol len raz a potom som zistil, že ho vlastne nepotrebujem. Na drvivú väčšinu záberov nie je potrebný. Samsung to zvláda prekvapivo dobre aj pri situáciách, keď je časť obrazu super tmavá a ďalšia super svetlá. Palec hore!

Skoro by som bol zabudol na tú „najlepšiu“ časť foťáku. No predsa rôzne ksichty zo Snapchatu. Kto by odolal.

Batéria, ktorá sa neprehrieva, nevybuchuje a vydrží vám celý deň

Samsung Galaxy S8 je telefón, ktorý keď budete používať aktívne, musíte nabíjať každý deň. Uveďme si príklad. Zobudil som sa ráno o 7:00, celý deň som fotil, natáčal videá, Facebookoval, Instagramoval, volal, emailoval a o ôsmej večer som zistil, že mám 15 % batérie. Hneď, ako som prestal s týmto nezodpovedným závisláčením sa spotreba energie znížila natoľko, že keď som o 23:00 konečne zaľahol, telefón som dával nabíjať s 5 % batérie.

Svedčí to o tom, že ak si telefón beriete povedzme na výlet a nepotrebujete fotiť 150 záberov špagiet z reštiky alebo natáčať všetko, čo vidíte, teoreticky vám vydrží aj deň a pol až dva. Len pre to, aby sme sa na telefón pozerali, si tak drahý kúsok určite nekupujeme, takže sa pripravte na nabíjanie každý večer.

Čo sa tak často nespomína sú vylepšenia, ktoré si všimnete až po niekoľkých mesiacoch používania. Väčšina určite vie, že batérie sa časom opotrebovávajú a strácajú kapacitu. Samsung v tomto smere spravil taký pokrok, že batéria Galaxy S8 by mala mať takú istú, ak nie lepšiu kapacitu batérie aj dva roky po jeho používaní ako Galaxy S7 po pol roku. Samozrejme, toto som pri dvojtýždennom testovaní naozaj vyskúšať nestihol. Snáď mi bude odpustené.

samsung-galaxy-s8-screen-1
samsung-galaxy-s8-screen-2
samsung-galaxy-s8-screen-3
samsung-galaxy-s8-screen-4
samsung-galaxy-s8-screen-5
samsung-galaxy-s8-screen-6
samsung-galaxy-s8-screen-7
samsung-galaxy-s8-screen-8
samsung-galaxy-s8-screen-9
samsung-galaxy-s8-screen-10

Keď už dôjde k nabíjaniu, na výber máte dve možnosti. S8-čku môžete položiť na podložku s bezdrôtovým nabíjaním (štandard Qi) alebo ju jednoducho pichnete na kábel. Ja som S8 cez kábel nabil približne za hodinu a 45 minút, pri nabíjaní bezdrôtovo to trvalo takmer 3 hodiny.

Mám S7/S7 edge, oplatí sa mi ísť do Galaxy S8?

Ak chcete vo vrecku nosiť najsexy telefón, tak určite. Keď som ich porovnal, bolo to ako pozerať sa na film z roku 1990 a film vydaný v roku 2017, myslím to v rámci kvality obrazu. Galaxy S7 je však stále výborné zariadenie, ktoré je dostatočne rýchle a kvalitne spracované. Ak teda nepotrebujete mať to najnovšie, najvýkonnejšie a najlepšie, nevidím dôvod pre upgrade.

 • Oceňujem baterku, fotoaparát, displej, vodeodolnost,prednú kameru,systém s plno funkciami…nepáči sa mi akurát dizajn…inak, podporuje poklepanie po displeji na zobudenie? Toto nebolo v recenzii spomínané…tiež ste nespomenuli zvukový výstup zo slúchadiel a z reproduktora…

  • asdasd

   Firda uz zalez.

  • kubo

   Ja ho sice nemam, ale ak sa nemylim, tak Samsung tuto funkciu este nema. Pritom je to jedna z najlepsich moznosti rozsvietenia displeju

  • hrino

   Toto by zaujimalo aj mna, ci je sposob ako ho zobudit bez stlacenia napajania na boku… Predpokladam ale ze domovske tlacitko bude fungovat tak ako doteraz a displej rozsvieti

  • S

   ved si stiahni na to nejaku appku ak bez toho neprezijes. je ich urcite dost. a po dalsie som niekde videl ze to s8 podporuje

 • FILO

  Predsa by mohli spraviť mini verziu tiež s takým istým dizajnom no uhlopriečka by bola 5.1″ neviem prečo prestali aj keď je pravda že pri s6 a s7 by to nemalo zmysel vyrábať mini verziu keďže oba mali 5 palcové displeje no teraz by to vela ludí ocenilo mať šikovný futuristický mini fónik s tiež parametrami vlajkovej lode.

  • S8 je veľkosťou veľká asi ako moja Z3+…a to ma 5,2 palca…

  • Patrislaw

   Poviem ti prečo prestali. Rada galaxy A

 • Kghjg

  objednany :-))

  • Niekto

   Toľko peňazí… ja by som ich radšej investoval do ovocia to by som vypálil pálenku predal a peniaze prepil

   • Kghjg

    a namiesto telefonu by si mal opicu

    • Niekto

     Aj cez ňu sa dá dohovoriť

   • cuso

    alebo do elektickej konverzie na motocykel. :)

 • KarlVonBahnhof

  Ze najsexy telefon:D Nepochopim ako niekto dokaze dostat orgazmus z takej obycajnej veci ako je telefon. Ked uz drahy a „sexi“ telefon tak samozrejme iPhone. Ten aspon po roku nezacne zamrzat ako vsetky androidy.

  • Carlos Somaja

   Chudak.

   • KarlVonBahnhof

    Hej, viem ze si chudak. Zaspavas s telefonom a nemas stastie na zeny? Skus zacat zit a prestan sa odbavovat na telefone :D Zmenitito zivot…uvidis

  • stanleyjr

   Tento mrzne po pár dňoch :)

 • Vescho

  Dizajn predku je super zozadu nic moc. Orgie nad rychlostou nechapem taky vyse pol roka stary iPhone 7 ho vyklepe ako rezen a ten snimac otisku je uplny fail. Nevravim,ze je to zly smartfon ale taketo superlativa si ani z daleka nezasluzi.

 • Prešporák

  Spoločnosť Samsung má so svojim novým
  vlajkovým smartfónom Galaxy S8 a S8+ podľa sťažností užívateľov ďalší
  problém, keď sa niektoré kusy opakovane a veľmi často samovoľne
  reštartujú.

  Ako častý je tento problém zatiaľ nie je známe.

  Užívatelia sa na problém začali sťažovať napríklad aj na oficiálnych
  stránkach podpory Samsungu krátko po spustení jeho predaja v USA pred
  niečo viac ako týždňom 21. apríla.

  Podľa užívateľov problematické kusy smartfónu, S8 aj S8+, sa už krátko
  po začiatku používania začnú pravidelne rebootovať. Najskôr zamrznú,
  takýto stav trvá niekoľko sekúnd a následne sa reštartujú. Viacerí
  informujú o periodicite rebootovania až raz za polhodinu až hodinu.

  Nepomáha ani vyresetovanie do továrenských nastavení a príčina problému
  tak pravdepodobne bude buď už v predinštalovanom firmvéri alebo dokonca
  hardvérová.

  Aké percento telefónov v bežnom predaji je problémom postihnuté a či
  pôjde o štatisticky významnejší problém zatiaľ ťažko odhadovať, keď s
  výnimkou USA sa smartfón v ostatných krajinách predáva len pár dní od
  28. apríla. Toto diskusné vlákno o probléme na stránkach Samsungu má viac ako 250 príspevkov, väčšina je povahy potvrdenia problému majiteľmi tohto zariadenia.

  • Adufky

   A TERAZ TA POPROSIM ROZPIS VSETKY PROBLEMY I PHONE 7 ….. KTORE SA OBJAVILI… ASI BY SI TU BOL TROSKU DLSHIE…
   …takze tvoj ocividny hate samsungu si strc niekam OK?

  • cuso

   a ešte je ružový odtien obrazu ktorý sa snažia opraviť updatom SW.

 • stanleyjr

  Toto nebola recenzia v žiadnom prípade, treba si prečítať odborné portály…

  • Čo však z Galaxy S8 robí zariadenie, ktoré mi tak prirástlo k srdcu? Samozrejme, že jeho predná strana, ktorá je prekrytá nádherným 5,8-palcovým Quad HD Super AMOLED displejom, ktorý je akurát veľký, akurát ostrý a akurát farebný. 5,8-palcov je úžasná veľkosť nielen pre mňa, ale aj pre ďalších záujemcov. Samsung ich totiž predáva, aspoň u nás na Slovensku, viac, než 6,2-palcovej alternatívy. Ide približne o pomer 3:2 v prospech Galaxy S8, resp. v neprospech Galaxy S8+.

 • cuso

  ohladne LCD, netrep… ja som technik MT, ak chytím do ruky správne upravenú S4 LTE samozrejme s romom na základe Nougat 7.1.1 a zabudnem na hlúposti ako otlačky prstu, viem správne nastaviť cez externu appku foťák tak ? Môj názor je že S8 je krásna technická novinka, no ak viem využiť S4 LTE po úprave – root, custom rom, tak nepotrebujem zariadenie za 850€ stačí mi za 80€ kde cena ND je – LCD 42USD, Full housing 12USD, senzors cca 3usd kus, bateria 8USD :) a samozrejme že viem pochopiť aj autorove nadšenie, BTW Note 2 bol, je a bude u mna navždy v srdci. Ešte k tomu SUPER AMOLED, to že je viac DPI neznamená že tvoje oko nejak extremne vidí rozdiel.

 • Mário

  Ano krasny display, krasny ruzovy display. Ja som menil rocny s7edge za osmicku a teraz nemam ani jeden. S7 edge som predal a s8 v servise. Vrrrrrrrrrrrr!! Takze radost z noveho foniku je v …i!