EÚ oficiálne ruší roaming: Končia vysoké ceny za telefonovanie, SMSky aj dáta....

EÚ oficiálne ruší roaming: Končia vysoké ceny za telefonovanie, SMSky aj dáta. Toto zaplatíte na dovolenke!

15

Európsky parlament konečne splnil to, čo roky sľuboval. Na Facebooku oznámil, že oficiálne odhlásili zmeny, ktoré pre spotrebiteľov budú znamenať jednu výhodnú vec. Na dovolenke v EÚ už za využívaní telefónu nepreplatíte. Volať, SMSkovať aj dátovať budete za ceny ako na Slovensku.

Od 15. júna 2017 zaniknú poplatky za roaming,“ informovala Európska komisia.

V praxi to znamená, že v zahraničí nebudete platiť nič extra. Všetky predplatené minúty, SMSky a dáta sa vám budú strhávať priamo z balíčka. Komisia upozorňuje, že ak sa presťahujete do inej krajiny a začnete v nej tráviť viac času, mali by ste začať využívať služby domovského operátora.

Ak budete roaming zneužívať, operátor vám môže začať účtovať poplatky, presnejšie 3,2 centov za 1 minútu hovoru, 1 cent za SMS správu a 7 € za 1 GB dát. Táto cena sa zníži na 2,5 € za 1 GB v roku 2022.

Neobmedzené minúty?

Čo ak máte u operátora predplatené neobmedzené minúty a SMS správy? Budú platiť aj v EÚ? Jednoduchá odpoveď je – áno, budú. Operátori musia rešpektovať to, za čo si platíte.

Kde všade budú platiť nové roamingové podmienky?

Platiť budú vo všetkých členských krajinách EÚ, vrátane Spojeného kráľovstva, kým nevystúpi z EÚ.

 • Roman Shano Šedivý

  Ak budete roaming zneužívať ? wtf ? To akoze si moze operator povedat ze ked prenesem napr viac ako 100MB dat tak uz zneuzivam roaming a za GB zaplatim 7eur ? :D:D alebo co teda beru pod pojmom zneuzivanie ?

  • no_minors

   Presne tak, operátor si určí kedy už zneužívaš….takze ak máš niečo neobmedzené obmedzí ti to operátor ako on uzná za vhodné…. trebárs na 1minutu volania…. takze je to úplne k ničomu a možno to v konečnom dôsledku vyjde drahšie ako klasický starí roaming 😟

   • Jaroslav Kačmár

    Tu sa jedna skor o to, ze mas staly pobyt na SK, kupis si pausal na neobmedzene volania a vsetky tvoje hovory budu vychadzat napr. z Holandska. Chcu zabranit kartovej turistike. U nas je napr. neobmedzeny pausal do EU lacnejsi ako v DE.

  • Lukas Zachar

   Podľa toho čo sme vyčítali budú určené nejaké limity „férového používania“, ktoré by mali zastrešovať bežné využívanie služieb. Malo by to zabrániť sťahovaniu veľkého objemu dát v zahraničí.

   • spirit710

    ale my už sme v celej europe doma žiadne zahraničie tu nejestvuje alebo sa mýlim ?

   • Ladislav Husár

    Možno úplne jednoducho. Spriemerujú ti spotrebu dát, minút, sms, za posledných 12 mesiacov, a ak to výrazne prekročíš možno dvojnásobok, tak sa dá povedať, že sa správaš neštandartne a zaplatíš neštandartnú sumu. Možno aj to by bola férová cesta.

  • iphone

   presne, ako si napisal… nielen, ze sa ti tych 100MB odrata z predplatenych dat, ale este aj operatorovi doplatis za nadmerne vyuzivanie sluzieb v zahranici… cize poplatky ostanu, len sa to uz nebude volat roaming

 • Michal Gajdošík

  Takže keď mám od 4ky 4g internet v 2.0 (10e/mesiac,neobmedzeny objem dat), na dovolenke v Chorvátsku môžem pohodlne surfovať?

  • Toto by zaujímalo aj mňa

  • Lukas Zachar

   Ahoj Michal, pozri odpoveď nižšie. Vzniknú limity tzv. „férového využívania“. Koľko MB alebo GB si operátori určia zatiaľ nie je jasné. Malo by to však stačiť na „bežné“ využívanie. Opäť, zatiaľ nevieme čo presne tým myslia.

   • spirit710

    zakon už je teraz nejaký žid v pivnici ušmolí vykonavaci predpis ktorý bude uplne o inom ako zakon)))

 • Stevičko Mlynarčikk

  A co tak vodicov z povolania kedze su viac na cestach po eu ako na sk, oni su neni stale v jednej alebo druhej krajine aby mohli pouzivat operatora danne krajiny kde sa nachadzaju. To by museli mat nakupene aspon 10 simkartoch a 5 telefonov a samozrejme na kazdej karte volaky kredit. Pre nich by sa mala urobit vinimka s tyma datami lebo oni fakt to nezneuzivaju ale sa snazia volako stale spojit z rodinou a niekedy ten telefonat nestaci, treba poslat nejaku fotku, video cez net a ked to urobi tak zas sa to bude pouzivat ako zneuzivanie? Ved ja si ten balicek platim stale a dost velke peniaze tak by som ho chcel aj vyuzit kedze sa hovori ze „roaming“ sa rusi. Dakujem a rad by som dostal nejaku odpoved od odbornika co je v brandzi

  • spirit710

   toto sa netýka otrokov ale ich majitelov ktorí musia uštrik ked preplacaju otrokov ktorí aj tak maju houno s toho kolko stoji hovr s francuzkej riviéry na slovensko)))

 • spirit710

  ako sa tomu hovori?

  regulovane trhove hospodarstvo regulovaným vydajom licencii na mobilných opretatorv )) ako za socializmu vitajte v europe

 • spirit710

  vy tupe novinarske hlavy ktore nas presviedčate o otm že ako je dobre v unii mi vysvetlite prečo sa v eu hovori o zahraniči hoci sa jedna o teritórium európskej únie