Google sľubuje rýchlejšie aktualizácie pre všetky smartfóny s OS Android

Google sľubuje rýchlejšie aktualizácie pre všetky smartfóny s OS Android

14

Spoločnosti Google sa za posledné roky nepodarilo vyriešiť jeden zo zásadných problémov zariadení s operačným systémom Android. Aktualizácie nie sú stále dostatočne rýchle a ani pravidelné. 

Faktom je, že v minulom roku neobdržala bezpečnostné aktualizácie polovica zo všetkých aktívnych zariadení s OS Android. Spolu ich je viac ako 1,4 miliardy. Google to tento rok plánuje zmeniť, alebo teda skôr zmierniť.

Google chce tento rok užšie spolupracovať s výrobcami smartfónov a s operátormi. Pri aktualizáciách majú navrch majitelia smartfónov Google Pixel a Nexus. Po zverejnení novej verzie softvéru alebo bezpečnostnej záplaty dostanú tieto zariadenia aktualizáciu prakticky okamžite.

Vlastníci smartfónov s logom výrobcov Samsung, LG, HTC a mnohých ďalších, musia čakať. Výrobcovia aj operátori majú vlastné, často rozdielne spôsoby, ktorými nové verzie softvéru testujú, schvaľujú a následne uvoľňujú na stiahnutie. Podstatou problému sú hlavne bezpečnostné aktualizácie.

Vyššie verzie softvéru sa zase neprodukujú tak často a ich doručenie predsa len nemusí prebehnúť zo dňa na deň (aj keď by to bolo najlepšie). Efektivita bezpečnostných aktualizácií je podmienená rýchlym a funkčným doručením. Kybernetické hrozby, nové druhy malvéru a iného škodlivého softvéru vznikajú veľmi často, prakticky každý deň.

Existencia novej bezpečnostnej aktualizácie, ktorá ich eliminuje, je vám na nič, pokiaľ update aj promptne neobdržíte. Google chce stiahnuť čakacie doby z niekoľkých týždňov na niekoľko dní. Okrem toho bojuje aj so škodlivými aplikáciami v obchode Play.

Lepší systém identifikácie a skenovania obsahu znížil počet inštalácií aplikácií, ktoré sa nám nejakým spôsobom snažili odcudziť osobné údaje, až o 73,4 percenta (aktuálne 0,0018 percent inštalácií). Približne o polovicu klesol počet inštalácií trójskych koňov (aktuálne 0,016 percenta inštalácií) a o tretinu poklesli nástroje, ktoré sa snažili neoprávnene vniknúť do operačného systému smartfónu (aktuálne 0,003 percenta inštalácií). Ide pritom o porovnanie s rokom 2015.

Či ste spokojní s rýchlosťou doručovania aktualizácií sa snáď ani nemusíme pýtať. Teda pokiaľ nevlastníte Google Pixel alebo jednu z posledných generácií Nexusov.

 • Samsung

  prečo nebude na Galaxy S5 android 7.0?

  • lebo je starý

   • Tomi m

    Takých starých mobilov minimálne z roku 2015 je viac než dosť.. Napr. Moja xperia M4 Aqua… A majitelia všetkých starších az starých by tiež chceli nougat 7.0/7.1/7.2.1 ale nedostanu ho.. Jedine ak si smartfony rootnu a daju si tam nejaky ini android.. Alebo si treba kúpiť nový mobil cim potešite výrobcov ;-) :-)

    • U androidu dostávajú vlajkove lode 2 roky podporu, u mid-range a low zariadení môžeš vôbec dúfať či dostaneš aspoň jeden update androidu. M4 aqua je mid range telefón, takže tam veľa očakávať nemôžeš…ja mam Z3+, marshmallow a Nougat som dostal,takže som spokojný….nwm prečo tu ľudia potom plaču že ich 3 roky starý šrot nedostane najnovší android, jednak u S5(komentár vyššie) nevydal qualcomm ovládače a jednak už má cez 2 roky…

     • bunkov

      pekne vam vymyli vyrobcovia mozgy ze stary kup novy aj ked s5 nic nie ale kup kup kup

     • a čo majú ľudia robiť? Majú isť žalovať výrobcov lebo im nedajú nový android? Keď je raz napísané že na softvér sa dáva podpora 18 mesiacov tak nebude niekto po tomto období tu božekať že nedostane nový android…Proste prešlo podporové obdobie a tým to hasne…

   • Samsung

    a čo keď je starý? za to nemôže dostať update? :D

    • proste výrobca ti garantuje 18 mesiacov softvérovej podpory zariadenia…po tomto termíne už nieje povinný sa starať o tvoje zariadenie

  • Marek

   lebo samsung ;-)

  • Rastislav Salamon

   je to 3 roky stary model, musis si kupit nieco novsie ak chces najnovsi android, ale zase si az tak ovela neprisiel, az take zazraky sa v novsich verziach nedeju

 • Majo

  A co tak Samsung galaxy a300 (A3 2015)

  • ten dostane nougat…aspon dufam ze som to tak videl v ich plane…

 • kukučko

  sľuby sa slubujú a androprdáci sa radujú . cez slzy

 • NTN Labs

  Mam Sony a som prijemne prekvapeny ako casto dostavam aktualizacie…