Nová štúdia poukazuje na riziko, ktorému vystavujeme seba alebo svoje deti vtedy, ak nadmerne trávime čas pred obrazovkami. Či už je to pozeranie TV, používanie počítača či hranie konzolových hier. Riziko stúpa ako pri dospelých, tak aj pri deťoch.

S tvrdením prišli výskumníci z Veľkej Británie, ktorí zanalyzovali dáta zozbieraných z 4 500 detí, ktoré pred obrazovkami trávili viac času, než by bolo bežné. U takýchto detí stúplo riziko prejavenia sa diabetes mellitus typy 2. Telá detí neboli tak efektívne pri spracovaní cukru. Vykazovali totiž rezistenciu na inzulín – počiatok cukrovky.

Ďalším dôkazom je štúdia publikovaná v žurnále Archives of Disease in Childhood. Podľa informácií z roku 2015, ktoré sa zaoberali deťmi v USA, mali neplnoletí vo veku od 13 do 18 rokov pred obrazovkami v priemere tráviť až 9 hodín. Deti vo veku 8 do 12 rokov až 6 hodín.

Deti, ktoré pred obrazovkami trávili viac ako 3 hodiny denne vykazovali vyššiu rezistenciu na inzulín

„Vyzerá to tak, že sme stratili rovnováhu, ktorá je dôležitá pre zdravý život,“ hodnotí situáciu Mark Trembley, výskumník obezity u detí.

Až o 11 % vyššia rezistencia na inzulín

Štúdia, ktorá bola publikovaná len pred tromi dňami si na mušku zobrala 4 500 detí vo veku od 9 do 10 rokov z 200 základných škôl v Londýne, Birminghame a Leicestri. Deti, ktoré v dotazníku uviedli, že pred obrazovkami trávia viac ako 3 hodiny denne vykazovali o 11 % vyššiu rezistenciu na inzulín. Inzulínová rezistancia sa prejavuje nesprávnou reakciou svalov, tuku a buniek v pečeni na inzulín, hormónu, ktorý je regulátorom cukru v krvi. Ide o preukázaný rizikový faktor pri cukrovke 2. typu.

Ak teda vaše deti nemôžete dostať spred televízorov, počítačov alebo tabletov, spomeňte si na to, aké zdravotné riziká im hrozia. Hranie násilných hier z vášho dieťaťa síce nespraví psychopata, môže ho však poznačiť na celý život – zdravotne.

 • ľuboš

  výrobcovia začnú kampaň, že sledovanie zvyšuje IQ..:))

 • rimbaba

  Porovnávat deti dnes a deti za socíku je nemyslitelné ,dnes vyrastajú akési chúdatá bez iskri a života ,za socíku to boli mladé levíčatá.

  • Andris

   A to sme akože mali kukať prenosy zo zjazdu UV KSČ?

   • rimbaba

    Možno by si bol rozumnejší.

   • rozkradnuteslovensko

    Teraz deti kukajú od malička zabijácke rozprácky z US s postavami ktoré vyzerajú ako z najlepších hororov a nie rozprávky zo slovanskou kultúrou o Drakoch a princeznách ktoré na konci dajú deťom aj poučenie do života !

    • tali

     ked to rodicia dovolia, decka to kukaju.
     a cital si Dobsinskeho rozpravky v originali? nemysli si, ze to boli nevinne rozpravky na dobru noc.
     osprostovanie deciek fici v kazdej dobe.

  • tali

   cohoze?? ja som dieta zo socializmu, ale kludne by som vymenila s tymi dnesnymi.

   • rimbaba

    Banány a smartfon však ?

    • tali

     nie, viac moznosti, viac pozornosti, viac dorazu na individualitu osobnosti. za komunizmu bol clovek cislo v sivom dave…

 • The.one.and.only

  koniec sveta prichazi . lidstvo vstoupilo do sve posledni etapy . konec civilizace je tady .

  • rozkradnuteslovensko

   Informačný MATRIX národy pochová a sionistickým vojnovým štváčom ostane celý svet :-(

 • rozkradnuteslovensko

  Hranie vojnových hier, pozeranie násilných filmov spraví z vášho decka bezcitného človeka ktorý bude tolerovat vraždy a zabíjanie nevinných a práve o to svetovému sionizmu ide ! Môže sa stať že to čo decko vidí bude chcieť otestovať práve na Vás a bude po rodine :-((((((((((((((((

 • bobprasak

  Moje vnúčatá 9 a 12 rokov- nemajú doma káblovku, pozerajú len to, čo im vyberú rodičia na dvdčku. Nehrajú počítačové hry, okrem nejakých piškvoriek na tablete – tablet je len na cestu autom, aby sa nenudili, keď už rozprávanie a spievanie nezaberá. Nie sú na facebooku, nemajú kontá, nechatujú, nefotia sa na záchode. Napriek tomu sú úplne normálne, nadpriemerne inteligentné, a spolužiaci sa im nesmejú.