Nóri sú ďaleko pred nami: Až polovica nových áut je vďaka podpore...

Nóri sú ďaleko pred nami: Až polovica nových áut je vďaka podpore vlády na elektrinu

6

Nóri kupujú autá, ktoré sú vybavené elektromotorom. Či už sú to elektromobily alebo hybridy, v severskej krajine sa im darí. Ísť má pritom až o polovicu registrovaných vozidiel.

Čerpajúc z informácií ministra životného prostredia, Vidara Helgesena o tom informovala agentúra AFP. Polovičný počet nových registrácií pritom elektromobily a hybridy dosiahli hneď začiatkom roka. V januári sa elektromobily podpísali pod 17,6 % podiel nových registrácií, hybridy zas tvorili 33,8 %. Spolu teda išlo o neuveriteľných 51,4 % čo naznačuje, že Nóri idú príkladom nielen Slovákom, ale celému svetu. Vo februári celkový podiel automobilov s elektromotorom mierne klesol, presnejšie na 47,8 %.

Prečo Nóri kupujú toľko elektromobilov a hybridov?

Nórsko veľmi veľkoryso podporuje nákup elektromobilov a hybridov. Ich majitelia získavajú štáte úľavy, aj vďaka čomu už v decembri malinký, populáciou Slovensku podobný štát zaregistroval stotisíci registrovaný elektromobil. Pôsobivé!

Nóri okrem rôznych úľav získavajú aj ďalšie výhody. Nemusia napríklad platiť dane za spaľovacie autá, mýtne poplatky a dokonca ani parkovné. Nóri dane z áut počítajú z reálnej úrovne emisií a nie podľa výkonu motora.

Ako je na tom Slovensko?

Jedným slovom, biedne. V porovnaní s Nórskom, ktoré má 5,2 miliónov obyvateľov je 5,4-miliónové Slovensko pekne pozadu. Náš minister hospodárstva, Peter Žiga v decembri avizoval 250 zaregistrovaných elektromobilov. Zmeniť to má program podpory kúpy elektromobilov a hybridov vo výške 3 až 5 tisíc eur.

 • kubo

  Tak oni si kupuju elektricke hlavne preto, ze na kupu noveho auta so spalovacim motorom maju velmi vysoke dane, poplatky, atd. Takze elektromobil ich vyjde omnoho lacnejsie.

  Elektromobili aj tak nebudu vozidla buducnosti su ken nejakou medzifazou podla mna budeme jazdit na vodik alebo nieco este lepsie.

  • anton

   Čítal si dobre?Nóri okrem rôznych úľav získavajú aj ďalšie výhody. Nemusia napríklad platiť dane za spaľovacie autá, mýtne poplatkya dokonca ani parkovné. Nóri dane z áut počítajú z reálnej úrovne emisií a nie podľa výkonu motora.

 • Qvas

  Nori su daleko pred nami aj platovo. Ja zarobit take peniaze tak si kupujem funglaca kazdy treti rok. Nie ze by nebolo nan kazdy rok ale treba aj na domcek, peknu dovolenku :) Kamos tam zije s celou rodinou uz 6ty rok a nestazuje sa :)))

  • dibon

   nie je to len o vyhodach, su aj nevyhody… A platy su sice vysoke, vyssie ako sme my na Slovensku zvyknuti… ale vydaje su tiez omnoho vyssie (0.5l coca cola 5e, pizza 25-40e, hamburger 15-20e). Ja som v norsku bol a Nor mi rozpraval, preco tak vela starych auta jazdi u nich. Su pre nich proste drahe (diesel, benzin) + dane. A elektromobily alebo hybridy su prave kvoli podpore statu a ulavam pre nich pristupnejsia volba… Dalej plati, ze dieta (aj cudzinca) narodene v Norsku „patri statu“. Ak zistia, ze sa nahodou o neho zle staras, bez mihnutia oka dieta odoberu. Vlastna desiata do skoly tiez nie je povolena… Vsetko ma svoje pre aj proti :)

 • Franto123

  Rád by som tvrdil, že keby sme mali ropu ako Nóri, tak aj my by sme mohli dotovať aj elektroautá.
  Ale keď vidíme našu „sociálnu“ vládu, ani všetká ropa sveta by nám nepomohla, aby ju nerozkradli.

 • Všetci sú ďaleko pred nami :D