Spoločnosť GoPro netreba predstavovať. Už nejaký ten rok kraľuje segmentu akčných kamier a vyzerá to tak, že plánuje obsadiť aj kategóriu lietajúcich dronov, resp. quadrokoptér. 

Svedčí o tom včerajšia (19. 9. 2016) tlačová konferencia, na ktorej výrobca GoPro predstavil hneď trojicu kľúčových noviniek. Prvým na rane je dron s názvom Karma.

Cieľom bolo vyvinúť dron, ktorý by bol ľahko použiteľný hneď po vybalení z prenosného balenia a podstatnú rolu mala zohrať kompatibilita s akčnými kamerami tohto výrobcu. To sa aj podarilo.

GoPro Karma
© GoPro

Dron Karma je dostatočne ľahký a kompaktný na to, aby sa aj s balením vošiel do bežného batohu alebo menšej športovej tašky. S jednoduchosťou bol tiež navrhnutý jeho diaľkový ovládač. Svojim ovládaním pripomína gamepady z herných konzol. Nájdeme na ňom dotykový displej, ktorý zobrazí dianie z vtáčej perspektívy, resp. z pripevnených kamier. Vzhľadom na integráciu displeja nemusíte vyťahovať smartfón a pripájať ho k ovládaču tak, ako to je v mnohých iných lietajúcich prípadoch.

Zaujímavý je systém pre pripojenie GoPro kamery. 3-osový stabilizátor, do ktorého kameru umiestníte, môžete z drona jednoducho odpojiť a pripojiť k nemu rukoväť. Stabilizované zábery tak môžete robiť aj z ruky, napr. v stiesnenom interiéri alebo v situáciach, ktoré si takúto manipuláciu vyžadujú.

GoPro Karma
© GoPro

Dron sa navyše podaril aj po dizajnovej stránke. Oveľa viac nás ale zaujímali parametre. Maximálna letová rýchlosť približne 56 km/h je viac ako dostatočná. GoPro Karma si môže odletieť do maximálnej vzdialenosti 1000 metrov a čo sa týka výšky, 4500 metrov je taktiež viac ako dosť. Dron váži 1006 gramov pri rozmeroch 303 mm x 411 mm x 117 mm (bez vrtúľ). 5100 mAh batéria udrží lietajúcu Karmu vo vzduchu približne 20 minút. Akumulátor sa nabije za hodinu a jeho ovládač za 2,5 hodiny.

Čo sa týka ovládača, jeho displej má uhlopriečku 5 palcov a HD 720p rozlíšenie. Jas displeja na úrovni 900 nitov stačí na to, aby ste všetko videli na priamom slnku. Batéria na jedno nabitie vydrží 4 hodiny. Dron GoPro Karma bude k dispozícii pre vybrané trhy od 23. októbra za 799 dolárov. K dronu môžete pripojiť kamery GoPro Hero 4 a Hero 5. Kompatibilita je teda obmedzená na novšie modely kamier.

GoPro Hero 5

Okrem drona výrobca GoPro predstavil nové generácie kamier. Názvoslovie Hero 5 dopĺňa už zaužívaný prívlastok Black a Session. Rovnako ako predchodcovia, nové kamery sú kompaktné, jednoduché na montáž a používanie, pričom nechýbajú nové a vylepšené funkcie.

Obe verzie, Black aj Session sú natívne vodotesné. Napriek tomu ale budete potrebovať pre tvorbu podarených podmorských záberov špeciálne puzdro. Bez puzdra však znesú aj desať metrovú hĺbku a pridružený tlak vody bez obmedzenia funkčnosti.

© GoPro
© GoPro

Oba modely dokážu nahrávať v 4K rozlíšení pri 30-tich snímkach za sekundu (2K pri 60 fps, FHD pri 120 fps). Počas nabíjania sa môžu vaše videá a fotografie automaticky nahrávať do cloudu. Za pozornosť tiež stojí jednoduchý systém ovládania jedným tlačidlom. Nová je elektronická stabilizácia obrazu, ovládanie hlasom v siedmich jazykoch (podpora pre ďalšie jazyky je v príprave) a nastavenie snímania, ktoré eliminuje skreslenie typické pre extrémne širokouhlé objektívy.

Gopro hero 5
© GoPro

GoPro Hero 5 Black je oproti modelu Session radený vyššie. Svedčí o tom schopnosť zaznamenávať 12 Mpx fotografie (1/2.3″ senzor) v surovom bezstratovom WDR režime, automatické sledovanie polohy cez GPS alebo záznam stereo zvuku. Z video nahrávok môžete navyše vystrihnúť aerodynamický hluk (šušťanie, vietor a pod.). Na zadnej strane nájdeme 2-palcový dotykový LCD displej pre lepšie ovládanie a hlavne náhľad na zhotovené fotografie a videá.

Gopro hero 5
© GoPro

Lacnejšia verzia GoPro Hero 5 Session dokáže zhotoviť 10 Mpx snímky, chýba mu GPS konektivitu, rovnako na nej nenájdeme displej a možnosti snímania v bezstratových formátoch RAW alebo WDR. Dostupnosť bola stanovená na 2. októbra s cenou 399 dolárov pri high-end Black verzii. Sesssion model môže byť váš za 299 dolárov.

 • gapa torino

  do výšky 4500m ? a vydrž baterky je 20min ? To vymení niekto aj baterku za letu ?

  • PravdaJeTaka

   ty si to radsej nekupuj lebo ocividne si dement :D

  • NTN Labs

   Phantom 3 zvlada kilak smerom hore za nejaku minutu, si myslis ze kolko mu bude treba na 5 kilakov? 15 minut? :)

 • marek7610

  V nazve Krama , v opise Karma!

 • Peter

  Čakal som ze pridu s niecim lepsim. Pockam si na recenzie ale Xiaomi Yi 2 dokaze to iste akurat neni vodeodolna v zaklade.Gopro totalne okopirovalo dotykový displej od lacnejsej konkurencie. Keďže vlastnim Xiaomi Yi Sports, ako ďalšiu kameru by som si kupil práve nového nastupcu(250€). Nedam predsa za malu športovú kameru 500€.

 • Blažej

  „môže odletieť do maximálnej vzdialenosti 1000 metrov a čo sa týka výšky, 4500 metrov“ ..ako môže ísť niečo do vzdialenosti 4,5 km keď maximálka je 1 km ?

  • Dedo

   Je to jednoduché. Rádiové vlny sa šíria horizontálne do menšej
   vzdialenosti lebo nad terénom sú prekážky. Vertikálne smerom hore nie je žiadna
   prekážka preto je väčší rádiový dosah. Je to len fyzika, myslím že sme sa to v škole
   všetci učili.
   Prajem pekný deň.