Úvod Elektromobilita Autopilot v elektromobile Tesla Model X pomohol ťažko chorému vodičovi dostať sa...

Autopilot v elektromobile Tesla Model X pomohol ťažko chorému vodičovi dostať sa do nemocnice

0

Automobilka Tesla Motors momentálne čelí vyšetrovaniu amerických úradov vďaka tragickej dopravnej nehode, ktorá mohla byť sčasti zapríčinená systémom polo-autonómneho riadenia. 

V kontraste s touto udalosťou sa aktuálne objavil prípad, v ktorom autopilot naopak pomohol vodičovi a s trochou nadhľadu mu zachránil život. Joshua Neall (na foto nižšie) pochádza z amerického mesta Branson (štát Missouri) a približne pred týždňom si zakúpil elektromobil Tesla Model X.

Pri obvyklej ceste z práce domov vodič zapol funkciu autopilota hneď, ako sa dostal na diaľnicu. Po niekoľkých míľach vodič ucítil bolesť v hrudníku, ktorú sám opísal ako najhoršiu bolesť, akú kedy cítil. Dostal pľúcnu embóliu, ktorá ohrozovala jeho život.

tesla

Vodič okamžite zavolal svojej žene a informoval ju o závažnej situácii. Následne sa rozhodol za asistencie autopilota dopraviť do najbližšej nemocnice. Trasu dlhú približne 32 kilometrov absolvoval výhradne so zapnutým autopilotom a až posledných pár kilometrov riadil úplne sám. Urobil tak až po zjazde z diaľnice, pre ktorú je systém polo-automatického riadenia zatiaľ primárne určený.

Vodič síce mohol s elektromobilom Tesla Model X zájsť ku krajnici alebo k odstavnej ploche a privolať si sanitku, je ale otázne koľko by jej príchod trval. Autopilot udržoval vozidlo v jednom jazdnom pruhu v konštantnej rýchlosti. Vodič verí, že ak by upadol do bezvedomia, Tesla Model X by sama zamierila ku krajnici a zapla výstražné osvetlenie vozidla. Sám tvrdí, že by to nebolo perfektné, no stále lepšie, ako keby sa bežné vozidlo začalo nekontrolovateľne rútiť po diaľnici s vodičom bez vedomia.

Vodič sa so svojim zážitkom podelil spravodajstvu KY3, ktoré k situácii pripravilo videoreportáž.