Úvod Tlačová správa Huawei vládne inováciám – je na 1. mieste patentového rebríčka Svetovej organizácie...

Huawei vládne inováciám – je na 1. mieste patentového rebríčka Svetovej organizácie duševného vlastníctva

Vrcholom inovatívnej snahy Huawei v oblasti smarfónov je v súčasnosti vlajková loď P9 disponujúca inovatívnym duálnym fotoaparátom alebo systémom troch antén pre lepšiu kvalitu signálu

3

Spoločnosť Huawei Technologies sa v roku 2015 umiestnila na čele rebríčka medzinárodných patentových žiadostí podľa Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO). Huawei v roku 2015 požiadal o 3 898 patentov, o 456 viac ako v roku predchádzajúcom, a čo do počtu predstihol napríklad Qualcomm, Samsung, Sony alebo HP. Spoločnosť sa umiestnila na 1. priečke v podaných patentových žiadostiach podľa WIPO už dva roky po sebe.

WIPO sleduje patentové žiadosti podané na základe dohody Patent Cooperation Treaty (PCT), ktorá chráni patenty v rámci 148 zemí sveta.

Počet patentových žiadostí na základe dohody PCT za rok 2015 medziročne vzrástol o 1,7 % na 218 000, vďaka čomu bolo ustanovené nové ročné maximum. „Žiadosti v oblasti duševného vlastníctva, ako sú patenty, ochranné známky alebo priemyselné vzory, veľmi dobre ilustrujú rozsah a rozloženia inovácií,“ uviedol generálny riaditeľ WIPO Francis Gurry.

Leader patentových žiadostí v sektore digitálnej komunikácie podľa EPO

Okrem najviac podaných patentových žiadostí podľa WIPO, sa Huawei v mesiaci marec posunul na štvrté miesto v poradí medzi spoločnosťami podávajúcimi patentové žiadosti cez Európsku patentovú kanceláriu (European Patent Office – EPO). V roku 2015 podala spoločnosť skrze EPO 1 953 patentových žiadostí. Druhým rokom v rade sa potom Huawei umiestnil na prvom mieste v počte patentových žiadostí v sektore digitálnej komunikácie s 1 197 žiadosťami v tomto odvetví.

Inovácia v spolupráci so strategickými partnermi

Huawei ide v rámci inovácií takisto cestou nadväzovaní strategických partnerstiev s poprednými svetovými značkami. Dôkazom je napríklad kooperácia s nemeckou spoločnosťou Leica na vývoji duálneho fotoaparátu novej vlajkovej lodi Huawei P9, ktorá je v súčasnosti inovatívnym vrcholom Huawei v oblasti smarfónov. V prípade P9 spolupracovali spoločnosti Huawei a Leica na celom rade aspektov – dizajnu optických prvkov, vyladení výslednej kvality snímok, vývoji algoritmov pre spracovanie obrazu, optimalizácii mechanickej konštrukcie modulu fotoaparátu až po grafiku používateľského rozhrania fotoaplikácie. Vďaka tomu Huawei P9 spĺňa najvyššie štandardy kvality spoločnosti Leica. Okrem fotoaparátu sa inovácie odrazili na smarfóne P9 napríklad v najnovšom čipsete Kirin 955 alebo v systéme troch antén pre lepší príjem signálu.

Poradie spoločností na základe počtu podaných patentových žiadostí podľa WIPO

  Spoločnosť Krajina Počet patentových žiadostí v roku 2015 Medziročný nárast
1 Huawei Technologies Co., LTD. Čína 3 898 456
2 Qualcomm Incorporated USA 2 442 33
3 ZTE Corporation Čína 2 155 -24
4 Samsung Electronics Co., LTD. Južná Kórea 1 683 302
5 Mitsubishi Electric Corporation Japonsko 1 593 0
6 Telefonaktiebolaget LM Ericsson (Publ) Švédsko 1 481 -31
7 LG Electronics Inc. Južná Kórea 1 457 319
8 Sony Corporation Japonsko 1 381 399
9 Koninklijke Philips Electronics N.V. Nizozemsko 1 378 -13
10 Hewlett-Packard Development Company, L.P. USA 1 310 484