Na crowdfundingovej platforme Indiegogo.com sa objavil zaujímavý projekt, ktorý sa dočká realizácie vďaka vyzbieraným finančným prostriedkom od dobrovoľných prispievateľov. Ide o smart náramok, ktorý spojíte so smartfónom a pridruženou aplikáciou. 

Na trhu je v súčasnosti už pomerne veľké množstvo inteligentných a fitness náramkov rôznych kvalít a cenových relácií. Takmer každý má jednu veľmi užitočnú funkciu. Pokiaľ si ho necháte cez noc na ruke, nielen že vám dokáže merať kvalitu a dĺžku spánku, ale vás aj zobudí.

Väčšinou sa to deje prostredníctvom jemných vibrácií, ktoré sú dostatočné na to, aby ste rozlepili oči. Náramok vám už však nezabráni oči znovu zavrieť a pokračovať v spánku. Práve to je úloha smart náramku s názvom Shock Clock.

Používanie je jednoduché. Náramok si dáte na ruku a prostredníctvom aplikácie v smartfóne nastavíte obvyklý čas budenia. Nemusíte pritom nastavovať niekoľko časov s päť alebo desať minútovým odstupom. Ráno vás náramok zobudí jemným vibrovaním. Ak toto vibrovanie budete ignorovať a zostanete nečinne ležať v posteli, ozve sa nepríjemný hlasný alarm. Chronickí ranní spáči vedia, že ani hlasný zvuk nie je zárukou zobudenia a včasného príchodu do práce či školy. Ak budete ignorovať aj alarm, náramok vás „kopne“ elektrickým prúdom. Samozrejme nepôjde o ranu ako z policajného paralyzéra, elektrický výboj však bude dostatočne silný na to, aby sa váš mozog dostal do stavu aktívnej pohotovosti. V takomto štádiu je už hračkou vyliezť z postele.

shock_clock

Cieľom projektu nie je šikana používateľov. Mozog by si mal na základe pravidelnej nepríjemnej skúsenosti vytvoriť akýsi „budiaci“ návyk. Časom by vám tak malo na zobudenie postačiť vibrovanie náramku alebo jeho alarm. Mozog už podvedome bude vedieť, čo bude nasledovať, ak vás nedostane z postele. Batéria v náramku vydrží 3 až 5 dní a nabijete ju prostredníctvom micro USB konektora. Pridružená aplikácia budíka je kompatibilná s OS Android vo verzii 4.3 a vyšším a iOS 6 a vyšším. Plná výrobná produkcia začne v auguste tohto roka a prví zákazníci uvidia tento náramok v priebehu septembra. Základná možnosť pred-objednávky za 79 $ sa už vypredala.

shock_clock

Autori plánujú zrealizovať aj špeciálnu sociálnu funkciu, vďaka ktorej vás môžu zobudiť vaši priatelia. Tým pridelíte oprávnenie, napríklad kolegom, a ak sa neobjavíte v práci, „pošlú“ vám elektrický impulz. Kompletné detaily nájdete na stránke projektu, na –tejto adrese-.