Voľby 2016: Za spomalením systému sčítavania stoja aj hackeri. Úplne ho odstavili...

Voľby 2016: Za spomalením systému sčítavania stoja aj hackeri. Úplne ho odstavili na 30 minút

12

Len včera sme vám dali vedieť o tom, že informačný systém, ktorý bol využitý na prácu s dátami zažil poriadne krušné chvíle. Nefungoval poriadne celú noc, čo zapríčilo, že sa Štatistický úrad k hlasom dostla len veľmi pomaly. Po dvoch hodinách sčítavania bol celkový počet spracovaných hlasov len na dvoch percentách. Prečo? Podľa najnovších informácií za tým môžu stáť hackeri.

Uviedla to šéfka Štatistického úradu SR, Ľudmila Benkovičová.

„Pri každých voľbách sa nájde skupina ľudí, ktorí považujú za dôležité znepríjemniť život Štatistickému úradu alebo sa pokúsiť zasiahnuť do samotného volebného sčítavania. O 22:50 až 23:20 sme zaznamenali hackerský útok, ktorý sa týkal komunikačnej infraštruktúry,“ vysvetľuje Benkovičová.

Celú situáciu riešili veľmi pružne a do pol hodiny už nabehli „štandardné pomery“.

Ako server Živé informuje, Štatistický úrad SR odmieta vydať bližšie informácie o danom útoku. Zo včerajších informácií, ktoré sa podarilo získať denníku Nový Čas je zjavné, že za spomalením stálo viac faktorov. Jedna zo zapisovateliek v Banskej Bystrici uviedla, že sa do systému mali prihlásiť ešte pred ukončením volieb. Umožnené im to bolo až ich skončení, no ani vtedy im systém nenabehol.

Okrem pracovníkov úradu sa do systému malo prihlasovať až 1 773 okrskov, ktoré riadne zaškolili a ponúkali im pomoc pri prípadných problémov. Na veľkú hanbu úradu skončilo sčítavanie hlasov až o 16:30 nasledujúci deň, čo je prinajmenšom zvláštne.

Spomalenie by mal úrad preveriť v nasledujúcich dňoch. Zaujímavé je však vyjadrenie Benkovičovej, ktorá celú tlačovú konferenciu ukončila takto: „Systém pracoval absolútne spoľahlivo a spracovanie výsledkov bolo relevantné.“ Zoberte si z toho, čo chcete, nám sa to však akosi nepozdáva.

 • kukuk

  Včera som písal , že za to môžu .. :-)

 • Pali

  „Systém pracoval absolútne spoľahlivo a spracovanie výsledkov bolo relevantné.“
  samozrejme, ak vsetko preslo korektne (bez chyb). Nejaky kvalitny brute-force attack da na cas dole aj facebook, tak preco nie statisticky urad. Netreba, podla mna, za tym hladat neschopnost. Proste ich poplacajme po pleci, ze to v podstate zvladli.

  • jann500

   tak – ako chceli

 • Dano

  Zaujímalo by ma či mohli byť výsledky útokom ovplyvnené alebo dáta pozmenené… a Či to bolo na objednávku vlády lebo mal kotleba parlamentnú vačšinu :D

 • templll@r

  fico tu ziskal hlasy podvodnik

  • jann500

   a vzali ich Kotlebovi,
   ja som sledoval % ĽS NŠ – mali oveľa viac percent na začiatku a potom postupne išli stále nižšie !!!

 • Peter

  Samozrejme, vždy sú za tým hackeri.., niekto neschopný vytvoril soft.,zobral za to ťažké peniaze a keď náhodou bude chyba v softe, budú za tým hackeri..smiešne..

 • Hovado1

  Na povale mam jednu staru 386-ku, ta to dokaze zratat rychlejsie – ak by ste mali zaujem, staci dat vediet.

 • mstreetdriver

  aspon si to do riti po sebe precitaj….

 • Petre Pletke

  za veľa peňazí málo muziky – hlavný znak slovenskej „informatizácie štátnej správy“!!!

  • mojnazor

   Takto isto to bolo aj minulé voľby.
   Neverím im ani pol slova, jedine to, že systém skolaboval.

 • jann500

  hekerov dobre zaplatili tí, ktorí museli upravovať výsledky podľa objednávky