POZOR: Hackeri na Slovensku ukradli až 118-tisíc identít. Urýchlene si zmeňte heslá!

POZOR: Hackeri na Slovensku ukradli až 118-tisíc identít. Urýchlene si zmeňte heslá!

16

Slovákov ohrozuje konanie hackerov, resp. crackerov, ktorí získali prístup ku viac než stotisíc rôznych identít. Týka sa to hlavne používateľov P2P sietí, teda prevažne torrentov. O prípade informuje server TECH.

Hackerom sa totiž podarilo získať prístup na servery služby SkTorrent, ktoré heslá ukladali v nešifrovanej podobe. Neoprávnený prístup k heslám mohol spôsobiť to, že ste sa dnes nevedeli prihlásiť na svoj email či Facebookové konto.

V najväčšom ohrození sú tí používatelia, ktorí používajú rovnaké heslá pre prihlásenie do rôznych služieb. V praxi to znamená, že jediné vaše heslo môže záškodníkom otvoriť prístup ku všetkým službám, ktoré ste používali s rovnakým heslom.

K heslám sa hackeri môžu dostať nie len priamym zásahom do databázy ale aj požiadaním o obnovenie zabudnutého hesla pri účtoch, ktoré sú párované s e-mailom, nad ktorým získali moc. Na takéto konanie už upozornili prví používatelia.

Prípad so serverom SkTorrent je zaujímavý aj v tom, že v minulosti už obsahoval škodlivý kód, ktorý ohrozoval jeho používateľov. Okrem toho sa serveru SME podarilo zistiť, že systém, na ktorom web beží heslá šifruje už v základnom nastavení. Niekto teda vedome musel šifrovanie vypnúť.

Úmyselné špehovanie

Prevádzkovateľov servera SkTorrent už dlhšiu dobu upodozrievali z vedomého špehovania registrovaných používateľov. Robiť tak mali na konkurenčnom serveri pomocou ukradnutých hesiel. Z týchto účtov mali vykrádať ich dáta.

Český server uTorrent.cz o celom prípade vedie zaujímavú diskusiu, v ktorom preberá to, aké vážne zlyhanie nastalo. Naopak, slovenský SkTorrent o svojom pochybení nijak neinformuje.

Databáza so všetkými identitami bola sprístupnená na serveri Uloz.to. Neskôr bola na žiadosť českých používateľov stiahnutá.

Ako sa chrániť?

Jediným spôsobom, akým sa skutočne ochrániť je prirodzene zmena hesiel na všetkých vašich účtoch. Mnohí bezpečnostní experti dlhodobo odporúčajú, aby ste nemali rovnaké hesla na rôznych službách. Hrozbou je práve vzniknutá situácia, keď pomocou jedného hesla hackeri získajú prístup do rôznych služieb, z ktorých vám môžu ukradnúť citlivé informácie.

 • Eso Rimmer

  Takze sa to tyka len uzivatelov SkTorrent.sk ?

  • Dustlord

   Vyzerá to tak .

   • Eso Rimmer

    Hlavne, ze bombasticky nadpis jak v novom case :D

    • Dustlord

     Asi tak :D … veď sme všetci v ohrození ! Meňme si heslá lebo nás všetkých hackli! :D

     • siska

      na 123456 :D

     • stanleyjr

      heslo

    • Anonymxxx

     Sa smeješ lenže 1/10 ľudí má rovnaké heslo na mail ako na sk torrent. Keď sa človeku ostaneš na mail tak odtiaľ už sa dostaneš na facebook, paypal vlastne prakticky skoro všade. A ver že by so sa čudoval koľko ľudí má rovnaké heslo aj na paypal… to sa ľahko môže stať že máš do pár dní prázdny účet :) Viem o čom hovorím… ;)

 • Kosh

  Nezájem!

 • BoKKeR

  SkTorrent, ktoré heslá ukladali v nešifrovanej podobe. 2016 za toto by mali ist uz na sud. hlavne ked hovorime o ISP

  • pIXo

   Lol chces dat na sud torrent tracker? Niesi prvy.

 • Zlá kačka

  Pokiaľ by ste si niekto chceli pozrieť tú databázu s údajmi tak tu je: http://leteckaposta.cz/307432394

  • qscqc

   dik :D

 • VaseSvedomie

  no to je fakt účinná ochrana, meniť heslá na serveroch kde to aj tak potom uložia nešifrovane

 • sedliacka07

  Bola by som im vďačná keby mi ho zistili a prezradili . Väčšinou ich vždy zabudnem a neviem sa nikam dostať.

 • Hox

  Cztorrent to hádam nepostihlo .

 • michal120120

  Kde sa dvaja biju treti vyhrava. Kde sa dva trakeri kalicia tam je o zanik torrent siete postarane. pytam sa teda komu to vyhovuje? Nechapem co CZtorrentT je naserany na SKtorrentT a co mu na sktorrentT nevyhovuje. kazdy je specificky na nieco ine na czT su aj exoticke torrenty a lepsi vyber oproti SKT ale CZT je navovno dostupnost na slovensku tj žobrat ceskych bratov pri registracii na kolenach vsetkych zunovalo a tak vznikol sktorrent…CZT sa nema na co stazovat „debilci, jsme poslali do haje a tedka zapalme haj!“ „JEN ABY SE NECHYTLA TORRENT SIT A NEZAPLATILI SME NEKRESTANSKYMI DOLARMI ZA TEN CIN!“