Robert Kyncl, obchodný zástupca pre službu YouTube, na podujatí CES 2016 vyrukoval so zaujímavou novinkou. Oznámil, že najväčší videoserver na svete bude čoskoro podporovať technológiu High Dynamic Range Video.

Pridá sa tak k známym hráčom, akými sú Netflix, Amazon alebo známe filmové štúdiá. HDR video bude v podstate poskytovať všetky známe výhody, ktoré poznáme z HDR fotografií. Tešiť sa môžeme na vyšší kontrast a väčší dynamický rozsah pre zobrazenie farieb. Výsledkom tak bude dokonalejší zážitok zo sledovania videoobsahu.

Na to, aby ste mohli konzumovať obsah s touto technológiou ale potrebujete aj príslušný hardvér. Dnešné nové počítače a 4K televízory sú natívne vybavené podporou pre tento HDR zobrazovací štandard.

hdrvideo

Čo sa týka mobilných zariadení, na tých si užijeme HDR video až neskôr. Problémom je totižto jas displejov. Dolby Vision HDR potrebuje zobrazovací panel schopný pracovať so svietivosťou 0 až 10 000 nitov. Displeje smartfónov ale dosahujú maximálnu hodnotu 1000 nitov, čo je jednoducho málo.

 • Andrej Kubiš

  Je to síce dobrá vec, no bol by som radšej, keby už konečne sprístupnili všetky videá pre mobili a nie ako teraz, že na pc mi to ide a na mobile toto video nie je k dispozícii. Lde žijeme? V 20. Storočí?

  • matus

   S týmto nemá nič youtube spoločné (teda nie priamo)
   Ide o ich zmluvné podmienky..
   Keď nahrávas video , ty ako autor môžeš rozhodnúť pre aké platformy bude video dostupné, kto by sa však dobrovoľne pripravil o views však ?
   Potom je tu druhý prípad keď v tom tvojom nahratom videu pouzijes nejakú hudbu (alebo niečo čo ma autorské práva ) automaticky je tebe ako autorovi zobraté právo rozhodnúť kde sa to bude dať prehrať , a rozhoduje o tom vlastník autorkych práv .. :)

   • Andrej Kubiš

    To je síce pravda, no istú dobu som aj ja na yt nahrával videá, no neskôr som ich zmazal a asi pred rokom mi prišiel od yt email, že v krátkej dobe práve tieto podmienky bude upravovať, aže budú všetky videá prístupné na mobiloch a stále to nie je hotové. Mám taký pocit, že už sa toho asi nedočkám.