Sony Xperia Z5 Compact je bezpochyby jeden z najlepších kompaktných smartfónov. Napriek menším rozmerom ho výrobca neukrátil o poriadnu výbavu, ako to býva zvykom pri kompaktných alebo „mini“ verziách smartfónov iných výrobcov.

Sony Xperia Z5 Compact je vybavená 4,6 palcovým displejom s rozlíšením 720 x 1280 pixelov. O výkon sa stará procesorová jednotka Snapdragon 810 v kombinácii s 2 GB operačnou pamäťou RAM a 32 GB úložiskom, ktoré môžete rozšíriť prostredníctvom microSD kariet.

Na zadnej strane nájdeme nekompromisný fotoaparát Sony Exmor RS, ktorý má až 23 megapixelov, clonu f/2.0 a veľkosť snímača na úrovni 1/2.3″. Je vo všeobecnosti známe, že Xperia zariadenia dokážu zhotoviť skutočne veľmi kvalitné fotografie, ale aj videá. Túto skutočnosť najlepšie ukážu reálne zábery od užívateľov, keďže promo snímky výrobcov sú vždy tak trochu prikrášlené.

Na komunitnom webe Reddit najnovšie zaujal užívateľ s nickom Vinnetou77. Ten sa zúčastnil koncertu kapely Imagine Dragons v Prahe a spoločnosť mu robila jeho Xperia Z5 Compact. Necelé štyri minúty z tohto koncertu zachytil na video spomínaným smartfónom a výsledky sú skvelé. Na koncerte sú vždy zlé svetelné podmienky, rôzne rušivé elementy, hlasný zvuk alebo dynamické efekty, ktoré koncert sprevádzajú. Ideálne podmienky pre otestovanie hraničných možností kamery smartfónu. Užívateľ video natáčal vo Full HD rozlíšení napriek tomu, že Xperia Z5 Compact podporuje aj 4K záznam. Dôvodom bolo, že softvérová stabilizácia obrazu nie je dostupná pre 4K rozlíšenie, ale iba pre záznam v nižšej kvalite. Výsledok si môžete pozrieť na videu nižšie.

 • Myscho

  dal by sa na zlepsenie zvuku pri nahravani xperiou Z5/Z5 compact pouzit pridavny stereo mikrofon sony STM10? alebo tento mikrofon je urceny iba pre modely Z1,2,3…
  Z5 by ale mala mat rovnaky jack konektor ako ma Z2/Z3, ten konektor je sice 3,5mm jack ale je trosku iny z toho dovodu aby sa dali pripojit specialne sluchadla sony s redukciou sumu, stereo mikrofon atd. da sa tento mikrofon pripojit aj na Z5?
  http://www.sonymobile.com/global-en/products/accessories/stereo-microphone-stm10/

  • OBAG

   ten stereo mikrak nie je urceny pre Z1. Od Z2 ho podporuju vsetky modely (ak sa nemylim)

 • Peto

  Video je to pekné, to áno. Ale pôsobivé? Ani náhodou. Je to priemer danej triedy, ako ostatne SONY so svojimi TOP smartfónmi už niekoľko rokov je. Bez urážky…porovnal som to so svojím záznamom koncertu, ktorý som natáčal na S6E a ten záznam je o niekoľko levelov inde.

  • Michal Rybo Rybák

   Myslím že v danej triede sa Samsung ani nenachádza :) Myslím že konkrétne Medzi S6E a Z5 compact je rozdiel v cene asi 400€. Pričom po natočení koncertu by sa Samsung proste vybil, kdežto Sony by fungoval ďalší deň. Je to vždy o prioritách komu čo vyhovuje, ja určite Samsung neignorujem, ak mi bude vyhovovať, rád si ho kúpim, to by ho ale museli naoptimalizovať tak aby som nevyrátaval spotrebu baterie už po pár hodinách v práci.

   • Peto

    Rozdiel v cene taký nie je ani zďaleka. Hardvérovo je to to isté ako klasická Z5 a to je priamy konkurent S6E. De facto je ním teda aj Z5C. Baterka na S6E taká tragická nie je, to by si ho musel mať a vtedy by si pochopil. Koncert trval viac ako 2 hodiny, nahral som s ním dokopy asi trištvrte hodinu a v pohode som s ním fungoval ďalej.

    Je to ako hovoríš o prioritách. Baterka mi vždy vydržala minimálne jeden deň, niekedy dva pri striedmejšom používaní. Ale!!! Pol hodinka na nabíjačke a som znova na 80%, ďalšia pol hodina k tomu a som na 98%.

    • Michal Rybo Rybák

     hej pomaly to klesá ale ako novinka stále edge 850€ a viac z compactom sa to nedá porovnať. Ja priznávam že samsungy už pár generácií fotia úžasne, aj v testoch o chlp vychádzajú lepšie. Hovorím za seba po mojej skúsenosti, keď nabíjam svoj staručký compact tak trikrát do týždňa a vidím veľa ludí zo samsungami čo snoria po nabíjačkach či v práci, na návšteve, tam sa skoro stráca význam slova mobil… Priamy konkurent bol kedysi S4 mini dobrý telefónik, ale tiež za pol dňa vybitý, vrelý, výbavou podobný ale predsa bol to pre samsung Bčkový výrobok. Čiže Premňa je lepšie ušetriť ok 250€, nestarať sa o zásuvky v mojom okolí, mať mobil čo vyše roka nezalaguje, lepšie padne do ruky, aj keď fotky a videá miesú špičkové, iank kludne pridaj to video porovnal by som to mne by toto úplne stačilo. Priemy konkurent a stojí o 250€ menej to je vysoká cena za nevyužité hrany a o povedzme 5/10% lepší foťák.

     • Peto

      Video nechcem zverejňovať, no nemám problém ho ukázať naživo.

  • vprmn

   blablabla

  • vprmn

   určite to nie je priemer, zase ďaľší zaritý samsungáč… reči reči a iba reči.

   • Peto

    Presne tak kamoš, to si úplne trafil. :D

 • martenz

  wow slusny zvuk, slusne basy…

 • jakub

  obraz je super, stabilizácia robí pri tomto svoje aj keď čo sa týka zvuku pri vyššej hlasitosti celkom nechutne rezonuje… ja som napr nahrával koncert OneRepublic iPhonom 5 a zvuk sa mi zdá byť podstatne krajší, vyrovnanejší aj keď v tom prípade trošku zlyháva obraz keďže je to FullHD so zoomom a bez OIS, odkaz na porovnanie: https://www.dropbox.com/s/x6bcsz4ik1ehnj1/2014-02-17%2021.07.25.mov?dl=0

 • Fyi de Will

  som konečne rád, že aj sony konečne bude mať zvuk videí ako staré sony ericsony z pred aj skoro 10-ich rokov. SE k800i, SE C905 – rozlíšenie vídea síce na ho^no, ale ten zvuk (a stereo) na akomkoľvek koncerte stál za to. xperia neo, Z1c rozlíšenie super, ale zvuk… dať mobil prebehnúť tankom. osobná skúsenosť ;-)