Jony Ive z Apple: Na dizajne Apple Watch sme pracovali 8 rokov,...

Jony Ive z Apple: Na dizajne Apple Watch sme pracovali 8 rokov, ukradli nám ho za 6 mesiacov!

52

Jony Ive je už dlhú dobu tvárou dizajnového oddelenia Apple. Často ho môžete vidieť napríklad vo videách, k predstaveniu nových produktov, v ktorých rok čo rok hovorí rovnaké veci. V jeho repertoári slov sú výroky ako magický, neuveriteľný, nádherný, atď.

Len nedávno Jony absolvoval rozhovor s riaditeľom Design Museum v Londýne. Server Deezen prepísal niekoľko zaujímavých komentárov, ktoré mu ležali na srdci. Ive opísal svoje pocity ohľadom „kopírovania“ práce Apple.

Počas debatovania o nových hodinkách sa Iva spýtali, prečo si zvolili prispôsobiteľné používateľské rozhranie, ktoré ide viac-menej proti filozofii firmy, resp. toho, čoho sa držia pri tvorbe softvéru pre svoje telefóny. Ive tvrdí, že ich cieľom bolo vytvorenie „flexibilného systému,“ ktorý nasleduje „jednotnú myšlienku,“ potom dodal toto:

Jeden z najväčších problémov, ktoré sme mali bol fakt, že ľudia neradi nosia to isté, ako ostatní. Nemyslím si, že ľudia chcú nosiť to isté. Preto sme prišli so systémom a nie len jedným produktom.

To teda znamená, že Apple si uvedomil, že ľudia nechcú úplne rovnaké hodinky. Skvelé. Apple si teda uvedomil, že ľudia si pravdepodobne chcú upraviť zariadenia, ktoré používajú. Momentálne nie je jasné, ako je možné, že sa podobnú otázku nespýtali pri vytváraní nového iOS, no to je téma na dlhšiu diskusiu.

 

„Veci, na ktorých sme pracovali osem rokov, od nás odkopírujú za šesť mesiacov.“
– Jony Ive, Apple.

Ive okrem toho hovoril o dizajnovom procese a prečo sa mu nepáči, že ostatní kopírujú Apple produkty. Základné argumenty opäť dávajú zmysel, no celkové zmýšľanie celkom nie, keďže úplne ignoruje inšpiráciu, ktorú spoločnosť počas všetkých tých rokoch získala od konkurencie. Ive povedal:

Jedna z najsmutnejších vecí je fakt, že veci testujeme tak podrobne, že 80 percent práce nakoniec vyhodíme, pretože nám nevyhovuje. Potom niekto príde a to, čo sme otestovali a funguje, ukradne za šesť mesiacov. Ukradli nám čas, ktorý sme mohli stráviť s našimi rodinami. Ohľadom tohto mám veľmi silný postoj. Nedávno som sa s niekým rozprával a spýtal sa ma či to, že moju prácu niekto kopíruje neberiem ako lichotenie. Nie, neberiem.

Komentár Jonyho bol pravdepodobne mierený priamo ku Xiaomi, spoločnosť, ktorú mnohí prezývajú ako čínske jabĺčko, no potvrdiť sa to samozrejme nedá. Je však ťažké ignorovať podobnosť niektorých funkcií iOS, ktoré prišli krátko po tom, ako sa objavili v konkurenčných operačných systémoch. Kradnutie funkcií tu vždy bolo a vždy bude. Či už kradne Google veci od Apple, alebo Apple veci od Google. Aj vďaka tomu sa vo väčšine prípadov zlepšujú všetky platformy.

Koniec koncov, celkový ekosystém aplikácií, funkcií a zariadení pre spotrebiteľov znamená oveľa viac než len jednotlivé funkcie. Ak sa vám viac páči to, čo ponúka Google, kúpite si zariadenie s Androidom. Ak vám viac vyhovuje to, čo ponúka Apple, kúpite si iPhone.

Verím, že žijeme v dobe, keď výber jednej či druhej platformy nebude znamenať to, že sa budem musieť vzdať tej či onakej funkcie, ktorá by tam inak mohla byť.

Zdroje: TV, PA, D