NÁVOD: Ako vrátiť späť e-mail odoslaný nesprávnej osobe

NÁVOD: Ako vrátiť späť e-mail odoslaný nesprávnej osobe

14

Stalo sa vám niekedy, že ste omylom odoslali e-mail osobe, ktorej vôbec nepatril? Ak sa nejednalo o nič dôležité, pravdepodobne sa nič nedeje, no ak ste odoslali nesprávnej osobe napríklad interné firemné materiály, osobné údaje a pod., môže to byť problém.

V najlepšom prípade danú správu adresát vymaže, v tom najhoršom môže dôjsť k zneužitiu vašich údajov. Naša obľúbená služba pre elektronickú komunikáciu Gmail má však v sebe ukrytú funkcionalitu, ktorá vám umožní krok odoslania pošty vrátiť späť bez toho, aby nesprávny adresát poštu dostal a vy ste sa tak mohli opraviť.

Prečítajte si nasledujúcich pár krokov, ako na to.

 

1.

Rozrolujte ponuku nastavení v desktopovom rozhraní služby Gmail.

Výber_047

 

2.

Vyberte položku „Nastavenia“.

Snímka obrazovky z 2014-06-20 16:41:31

 

3.

Pred vami sa objaví ponuka niekoľkých kariet ako „Všeobecné“, „Menovky“ a pod., pričom kliknite na kartu „Labs“.

Výber_048

 

4.

Do vyhľadávacieho okna pre funkcie Labs napíšte výraz „zrušiť odoslanie“ a pod ním a objaví jediná dostupná funkcia s týmto názvom. Kliknite na „Povoliť“ a uložte zmeny.

Výber_049

 

5.

Teraz sa po odoslaní mailu pred vami zobrazí ponuka s tlačidlom „späť“. Ak naň kliknete odosielanie správy sa zruší a váš zle odoslaný mail je v bezpečí pred nežiadúcimi očami.

Snímka obrazovky z 2014-06-20 16:58:17 Snímka obrazovky z 2014-06-20 16:58:20

 

6.

Na zrušenie odoslania ale máte iba 5 sekúnd a ak vám to nestačí, žiadne obavy. Čas na zrušenie sa dá zvýšiť až na 30 sekúnd čo by malo bohate stačiť. Opäť prejdite do všeobecných nastavení Gmail-u, zrolujte nižšie a zvýšte hodnotu času na zrušenie odoslania.

Snímka obrazovky z 2014-06-20 17:13:24

Ak ste postupovali podľa návodu, všetko by malo fungovať. Pre overenie skúste odoslať mail známemu alebo poprípade na svoje iné mailové konto.

Je pre vás funkcia užitočná alebo si dávate poriadny pozor čo a hlavne komu odosielate? 

 • pRo_lama

  Snažím sa prísť na to, že či ste sa o tejto funkcionalite dozvedeli iba teraz alebo nie. Len ak iba teraz, tak to je dosť zlé, keďže táto funkcia je na GMail-e skoro od začiatku jeho fungovania.

  • Markus

   Napriklad ja som o tejto fukncii doteraz nepocul a som rad ze to sem dali. To ze nieco ty vies od zaciatku neznamena ze to vedia vsetci.

  • Tiez som otom este nepocul

   • pRo_lama

    Čudujem sa, že o tom ľudia nevedia. Neviem či to nie je na nových účtoch hneď aj zapnuté.

    • Miňo

     Tiež o tom počujem prvýkrát :-/

     • Meno

      Takisto o tom pocujem prvy krat. Super vec, dakujem. A mimochodom, neznasam primitivov co pisu, ze oni o tom vedeli uz 10 rokov, oni vsetko videli mali, takisto ako aj pri telefonoch Samsung je tamtung plastak, shit a maju staru xperiu za 20€.

     • pRo_lama

      Niekedy nezaškodí prejsť si všetky nastavenia, že? ;)

  • NTN Labs

   Jj, pekne stara vec :)

  • Marek Šloser

   Není jedno kdy na to kdo přišel? Ano hodně lidí to zná, ale pořád je tu i nová generace která ješte neměla tu možnost. Tak proč jim neukázat zajímavou funkci

   • dad dad222

    táto funkcia je len pre idiotov. Ak pošle niekto svoje súkromné veci alebo firemné údaje nežiaducej osobe pri ich zneužití bude adekvátne aj za svoju hlúposť potrestaný.

    • sensilux

     ked som mal skusku na vyske a nespravil som ju koli tomu, ze profka sa zle vyspala, napisal som email spoluziacke, kde som na profku nadaval a bol to super vulgarny email…bohuzial mena mali podobne a namiesto spoluziacky, email bol odoslany danej profesorke, pri ktorej som mal skusku…keby som o tejto moznosti vedel, nemal by som problemy, teraz je uz neskoro ale viem o nej az teraz co je len dobre, takze urcite to nieje len pre idiotov…

 • Pre androiďákov je toto nepoužiteľné, kto píše maily cez web, keď máme apku

  • Kejlo

   Kazdy clovek, ktory nevisi len na mobile.

   • Si trošku pomýlený, toto nie je o tom, či ti visí alebo nie. Toto je ANDROID portál, teda ak má človek písať mail z Android zariadenia, tak ho zrejme nebude písať cez web ale cez apku.