Roaming bude od leta lacnejší. Na čo sa môžeme tešiť?

Roaming bude od leta lacnejší. Na čo sa môžeme tešiť?

11

Možno ste už minulý rok začuli správy o tom, že Európska únia plánuje zmeniť fungovanie roamingu. Plán je taký, že štáty z EÚ by mali spadať pod jeden veľký telekomunikačný celok, pričom by mal úplne zaniknúť rozdiel v cenách.

Samozrejme, to by bola obrovská zmena a z dňa na deň sa to dosiahnuť nedá. EÚ tak chce začať aspoň niektorými zmenami.

 

Lacnejšie SMSky, hovory, aj internet

Prvou sú ceny SMS správ a hovorov, ktoré by mali od júla 2014 opäť klesnúť. Tieto ceny pritom určuje Európska komisia a tá rozhodla, že od júla tohto roku klesne cena za 1MB z 54 centov na 24 centov a minúta odchádzajúceho hovoru z 29 centov na 23 centov.

Veľkou zmenou má byť aj kúpa balíčka od lokálneho operátora. V praxi by to vyzeralo asi tak, že by ste prišli, povedzme na dovolenku, a namiesto toho aby ste platili predražený roaming slovenským operátorom by ste si mohli kúpiť jeden z balíčkov od operátora danej krajiny a to všetko bez zmeny čísla.

Jeden telekomunikačný trh naprieč celou Európskou úniou

Ako sme už naznačili, Európska komisia má cieľ jasný a tým je úplne zrušenie roamingových poplatkov, resp. ich zníženie na toľko, že by medzi nimi a klasickým využívaním služieb v domovskej krajine nebol žiaden rozdiel. To chcú dosiahnuť najneskôr do roku 2016.

Podobne ako v USA, tak aj v Európe by sme sa mali dočkať protežovania v sieti za poplatok, ktorý sa bude týkať technologických firiem, ako napríklad Google či Microsoftu. Znamenalo by to teda, že ak by ste mali kvázy pomalé pripojenie a zapli by ste si Skype, rýchlosť by sa okamžite zvýšila, aby sa Vám nesekal obraz, ani zvuk. Po vypnutí Skype by samozrejme rýchlosť opäť klesla.

Čo hovoríte na zmeny? Aké skúsenosti máte s roamingom?

 • Mathias

  KONECNE!

 • Noxius

  Už to na nich ide kur*vy operatorske, ešte nech zrusia roming uplne a nech sa poseru aj kludne jak si ludia pojdu pre zahranicne pausaly.

 • DDd

  Aj tak su tie ceny vysoke…

  • RRQQ

   Ale už predsa len jedlejšie, nie?

 • Jekota

  Jeden telekomunikačný trh naprieč celou Európskou úniou – jeden monopol a potom príde zdražovanie.

  • RRQQ

   Hlúposť, má byť asi 5 alebo 6 operátorov v ramci EU!

   • Jekota

    Hlúposť? Ešte si nič nepočul o karteloch? Ak niečo príde z EUSSR, je to s veľkou pravdepodobnosťou dobré pre korporácie a nie pre ľudí. Ži si ďalej svoj sen a dúfaj, že sa neprebudíš.

 • Lumir2

  pokiaľ tu budú platy aké sú, vždy budeme platiť niekoľkonásobne viac oproti iným a keď budú náhodou spojené štáty európske, tu sa nezmení nič, mzdy, dôchodky, sociálne veci zostanú na terajšej úrovni akurát tu budeme robiť otrokov pre iných, pretože už nebudeme mať nič slovenské…

  • RRQQ

   Ak niečo zlacnie je to veľké plus aj na tie slovenské platy!

 • RRQQ

  Tu nejde o monopol, plánuje sa v rámci EU s 5 alebo 6 operátormi. A to je fajn. Po zrušení roamingu dávam slovenským operátorom zbohom. V rámci platieb SEPA už nebude žiaden problém aj s platbami. :-)

 • Gwint

  Ten clanok trochu zavadza:

  1. operator od ktoreho chcete mat v zahranici roaming musi mat sidlo aj v vo vasej krajine
  2. operator od ktoreho chcete mat v zahranici roaming musi mat zmluvu z vasim operatorom – momentalne to nikto nema, – Operatori by prisli o peniaze

  3. celkovo to bude vyzerat tak ze sice tato moznost bude existovat ale kvoli pravnym zalezitostiam medzi operatormi to nebude fungovat, aspon podla mojho nazoru nie

  4. tie ceny ktore sa v clanku pisu budu len v ramci EU

  5.minúta odchádzajúceho hovoru z 29 centov na 23 centov. ale zabudli dodat ze v ramci roamingu platite aj za prichodzi hovor