Ilustračný obrázok (zdroj: wikimedia.org)

Zber citlivých metadát bez vedomia súdu alebo zbytočné šifrovanie komunikácie či mobilných zariadení. Aj taká situácia mohla na Slovensku nastať, pokiaľ by neexistovala hromadná pripomienka k návrhu novej legislatívy, ktorá by poskytla SIS veľmi nebezpečné právomoci.

Ako informoval spravodajský web Denník N, Slovenská informačná služba po štvrtkovom rokovaní so zástupcami pripomienky údajne pristúpila k viacerým zmenám v návrhu nového zákona. Ten v pôvodnom znení dokonca nesedel ani generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, nakoľko ho odporučil pozmeniť do takej podoby, aby boli všetky uvedené činnosti tajných vykonávané v súlade s ústavou.

Na kadečo sa dá nadávať, ale keď zoženiete 500 podpisov/emailov tak si s Vami sadne do zasadačky vedenie spravodajskej služby a keď sa na to dobre pripravíte, tak aj tá diskusia vie byť príčetná,zverejnil na sociálnej sieti Facebook jeden zo zástupcov pripomienky Martin Dubéci.

SIS tak bude môcť zbierať metadáta iba s udeleným povolením od príslušného súdu, pričom taktiež netreba hlásiť ani šifrovacie kľúče.

So zbieraním a uchovávaním metadát digitálnej komunikácie bežných ľudí alebo vysokopostavených politikov (dokonca aj spoza hraníc USA) bez akéhokoľvek podozrenia či udelenia súdneho povolenia mala ešte pred nedávnom problémy aj Americká bezpečnostná agentúra NSA, ktorej nekalé praktiky odhalil jej bývalý zamestnanec Edward Snowden.

Dáta o dátach

Prostredníctvom metadát je možné zistiť niekoľko podstatných detailov o primárnych dátach, ako napríklad čas a účastníkov špecifickej e-mailovej komunikácie. Pomerne užitočne sa však dajú využiť i pri uskutočnenom telefónnom hovore, čo v mnohých smeroch uľahčí vyšetrovanie kriminálnej činnosti.

Metadáta sú štruktúrované dáta o dátach. Príkladom je katalogizačný lístok v knižnici, obsahujúci dáta o pôvode a umiestnení knihy,uvádza česká Wikipedia.